קסטרו נקנסה ב-57.5 אלף שקלים בגין עבירות של חוקי העבודה

החברה חויבה לחתום על התחייבות להימנע מביצוע עבירות על חוק זה למשך שלוש שנים, שאם לא כן תחויב לשלם סך של 72 אלף שקלים כעונש נוסף
 |  (1)
פרסומת קסטרו, צילום: יח"צ קסטרו
השופטת הדס יהלום מבית הדין לעבודה הרשיעה את חברת קסטרו בגין עבירות של חוקי העבודה הסוציאליים, הכוללות העסקת עובדים ביום המנוחה השבועי שלהם וגזרה עליה קנס עונשי של 57.5 אלף שקלים המהווה 80% מהקנס העונשי המרבי לפי החוק וכן חייבה אותה לחתום על התחייבות להימנע מביצוע עבירות על חוק זה למשך שלוש שנים, שאם לא כן תחויב לשלם סך של 72 אלף שקלים כעונש נוסף.

בד בבד, ביה"ד קבע שקסטרו לא הציגה כל ראיה כי נקטה באמצעים כלשהם להבטחת קיומם של חוקי המגן. ביה"ד קבע כי אין המדובר במעידה חד פעמית וכי אין די בכך שהעובדות הועסקו ביום המנוחה השבועי שלהן, אלא שקסטרו העסיקה אותן במשך כל ימות השבוע ללא יום מנוחה, ודבר זה חזר על עצמו במשך מספר פעמים, לא פעם אחת ולא פעמיים.

ביה"ד קבע שיש למנוע נורמות התנהגות פסולות וכי יש לקבוע ענישה שתרתיע מעסיקים מפני התנהלות כזו. השופטת יהלום דחתה את טענת קסטרו כי יש להקל עליה בעונש שכן רצתה להגיע להסדר טעון והמאשימה סירבה וקבעה כי אין חובה על המאשימה להסכים להסדר טעון, במקרה שהיא סבורה כי אינו משקף את חומרת העבירה.

התביעה הוגשה לאחר בתחילת שנת 2008, במסגרת חקירה של האגף לאכיפת חוקי העבודה של משרד התמ"ת במחוז ת"א, שנערכה ע"י מפקח העבודה עבד אל חכים פדילה, התגלו בסניף של רשת קסטרו בקניון ארנה בהרצליה הפרות על חוקי העבודה הסוציאליים הכוללות העסקת עובדים ביום המנוחה השבועי שלהם, בניגוד למותר על פי חוק שעות עבודה ומנוחה וזאת במספר מועדים.

חזי אופיר, מנהל האגף לאכיפת חוקי עבודה, ציין כי הפרת החובה למתן מנוחה שבועית הינה פגיעה בסיסת בזכות העובד ליום מנוחה שבועי המהווה הפרה של חוק שעות עבודה ומנוחה. האגף לאכיפת חוקי עבודה במשרד התמ"ת פועל באופן נחרץ ואינטנסיבי לשמירה על זכויות העובדים בשוק העבודה ובכלל זה הזכות ליום מנוחה שבועי לעובד ונחוש למצות את הכלים כנגד מעסיקים הפוגעים בתנאי העסקתם של עובדים כפי שנקבעו בחוקי המגן השונים.

עוה"ד יובל אברהם, ממונה בכיר בתביעה, מדגיש את חשיבות השמירה על זכויות העובדים וחובותיו של המעסיק לנקוט בכל אמצעי הדרוש על מנת שזכויותיהם של עובדים לא יקופחו. פגיעה בזכויות בסיסיות של עובדים כגון העסקתם ללא מתן מנוחה שבועית, תוביל לנקיטה בהליכים. במקרים המתאימים, יובילו המעשים להרשעות פליליות ולהשתת עונשים חמורים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בדיחה, רק שכר הטרחה בהליך שווה מעל 100,000
  דודו 28/11/2012 16:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פכככ. . . מכה קלה בכנף של רוטר. טייקוניסטים
  סגור