בעל עסק בדרום? הסיכוי לסגירה גדול ב-15% מעסקים בשאר הארץ

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-BDI: "עסק יציב יכול להתמודד עם עצירה של 8 ימים , אולם מצבם של העסקים בדרום מלכתחילה יציב פחות מהעסקים במרכז"
 | 
אבטלה, צילום: Getty images Israel
חברת המידע העסקי, BDI ערכה סקירה על מצב העסקים בדרום בטווח 40 ק"מ מרצועת עזה. מהסקירה עולה ששיעורם של העסקים באותו איזור שיש להם קשיי נזילות, צ'קים חוזרים, חשבונות מוגבלים, סובלים ממחנק אשראי ועוד, גבוה בכ- 15% מכלל העסקים בישראל.

עוד עולה מהסקירה כי בטווח ה- 40 ק"מ מרצועת עזה מצויים כ-22.5 אלף עסקים המהווים כ- 7% מכלל העסקים בישראל ומעסיקים כ-225 אלף עובדים. אפיון העסקים מגלה כי כ- 83% מהעסקים באזור הדרום הם עסקים קטנים המעסיקים עד 5 מועסקים.

במסגרת הבדיקה שערכה BDI נבדק שיעור החברות והעסקים בקשיים על פי ערים. כך לדוגמא ברהט כ- 6.36% עסקים על סף סגירה, בשדרות כ- 6.04% עסקים על סף סגירה, בגן יבנה כ- 5.82% עסקים על סף סגירה, באופקים כ- 4.88% עסקים על סף סגירה, באשקלון כ- 2.98% עסקים על סף סגירה, בבאר שבע 2.95% מהעסקים על סף סגירה , בקרית מלאכי 2.88% מהעסקים על סף סגירה לשם השוואה במרכז הארץ והשרון שיעור העסקים על סף סגירה נמוך בהרבה . לדוגמא ברמת השרון רק 1% מהעסקים על סף סגירה ובתל אביב כ- 1.5%

תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-BDI: "עסק יציב יכול להתמודד עם עצירה של 8 ימים , אולם מצבם של העסקים בדרום מלכתחילה יציב פחות מהעסקים במרכז. יש גם לזכור כי עמוד ענן נמשך 8 ימים, אך ירי הטילים החל קודם לכן וכך גם הפגיעה בעסקים. כיום כאשר מתקיימים הדיונים על הפיצויים לעסקים שנפגעו יש לזכור כי יש עסקים שעיכוב בפיצויים יכול להוות זרז לקריסתם.

עידן אלקבץ, מנכ"ל משותף בחברת עתיד משכנתאות: "בדרום ישנן משפחות רבות שגם קודם למבצע התקשו בהחזר המשכנתא, והפגיעה בהכנסה בזמן המבצע ובימים שקדמו לו מאיימת על יכולת ההחזר המיידית שלהם בשל היעדר הכנסה באותם ימים. בהרבה מקרים מדובר בחוסר יכולת החזר נקודתית שניתן לפתור על ידי הקפאה זמנית של תשלומי המשכנתא. אומנם יש לכך עלות של עמלת הקפאה אך מדובר בסכום מינורי מאוד שבסופו של דבר מאפשר למשפחות מרווח נשימה עקב החודש הקשה שעבר עליהן".

אלקבץ הוסיף ש"במקרים בהם ניכר שהפגיעה מתמשכת והפיצוי מתעכב או שחוסר היכולת לשלם את המשכנתא אינו נקודתי, קיימת אפשרות למחזר אותה ועל ידי כך לצמצם את סכום ההחזר החודשי. "סביבת הריבית הנמוכה גם היא מהווה שיקול תומך בהחלטה על מחזור משכנתא"
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה