בעשור האחרון: איזה מדד נהנה מ'אפקט דצמבר' יותר - המעו"ף או S&P500?

מניתוח של אנליסט חו"ל במחלקת המחקר של בנק דיסקונט עולה כי שני המדדים עלו ב-7 מתוך 10 השנים האחרונות בחודש דצמבר. מהם הסקטורים המעודפים?
 | 
סוחרים, צילום: Getty images Israel
המיתוסים של ראלי סוף שנה ואפקט דצמבר וינואר, קמים לתחייה כל שנה מחדש. הפוטנציאל לרווח קל ומהיר כתוצאה מהשפעות קצרות טווח כמו שיקולי מס, בונוסים ושיפוץ תשואות, מושכים את המשקיעים להמר על מגמה חיובית בטווח הקצר.

חו"ל במחלקת המחקר של בנק דיסקונט, משה אוזקרגוז, ערך ניתוח על ההשפעות של אפקט דצמבר וינואר על ביצועי מדד ה-S&P 500 ועל מדד המעו"ף ועל הסקטורים השונים בעשור האחרון שממנו עולה כי בדצמבר עדיפה ההשקעה במעו"ף על פני ההשקעה ב-S&P500.

מהבדיקה עולה, כי התשואה הממוצעת בדצמבר עבור מדד S&P 500 ומדד ת"א 25, הסתכמה בשיעור חיובי קל של 1.25% ו 2.29% בהתאמה, כלומר ההשקעה במדד ת"א 25 היתה עדיפה על פני ההשקעה במדד ה-S&P 500. שני המדדים עלו ב-7 מתוך 10 השנים האחרונות בחודש דצמבר.

לעומת זאת "אפקט ינואר", על אף סיכויים גבוהים מ-50% לעליות במדדים, התשואה הממוצעת במדדים היתה שלילית כשבת"א 25 היתה התשואה שלילית בשיעור של 1.39%- וב-S&P 500 התשואה השלילית הסתכמה בממוצע ב-1.13%-, כלומר בינואר עדיפה החשיפה למדד ה-S&P 500 על פני מדד המעו"ף.

בחינה של השפעת אפקט דצמבר על ביצועי הסקטורים השונים שנעשתה על פי נתוני תעודות הסל הנפיות של חברת ספיידר מראה כי כל הסקטורים מציגים סיכויי הצלחה העולים על 50% לעליה בדצמבר. עם זאת, התשואה הגבוהה ביותר בממוצע היא לענף הבריאות (סיכון נמוך) ולענף האנרגיה (בינוני גבוה) עם תשואות של 1.7% ו 2.14% בהתאמה.

בינואר כל הסקטורים מציגים סיכויי הצלחה העולים על 50% לעליה. עם זאת, רק 2 ענפים רשמו ממוצעת חיובית בחודשים אלו והם שוב פעם אנרגיה ובריאות עם תשואה של 0.78 ו 0.23% בהתאמה.

בחינה של "אפקט דצמבר" מראה כי כל הסקטורים מציגים סיכויי הצלחה העולים על 50% לעליה בדצמבר. עם זאת, התשואה הגבוהה ביותר בממוצע היא לענף הבריאות (סיכון נמוך) ולענף האנרגיה (בינוני גבוה) עם תשואות של 1.7% ו 2.14% בהתאמה.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה