הערב: ההכרזה של פישר; "הריבית בדרך למטה החודש או בחודש הבא"

בניגוד לקונצנזוס שמעריך כי הריבית תישאר על כנה ב-2%, הכלכלן הראשי של כלל פיננסים, אמיר כהנוביץ' מונה את הגורמים שעשויים לסלול את הדרך להורדת ריבית כבר באחת משתי ההחלטות הקרובות
 | 
סטנלי פישר, צילום: Getty images Israel
החלטת הריבית לחודש דצמבר תפורסם הערב ב-17:30, כאשר מרבית הכלכלנים בשוק צופים שהריבית תישאר על כנה ברמה של 2%, אולם יש גם כלכלנים שחושבים אחרת.

היום אמר הכלכלן הראשי של כלל פיננסים, אמיר כהנוביץ' כי " בדרך למטה" והעריך כי "נסללה הדרך להורדת ריבית נוספת באחת משתי ההחלטות הקרובות".

לדבריו, "ברקע להחלטה, פרמיית הסיכון של ישראל נפלה לרמתה טרום הלחימה (CDS 5 שנים ב-144 נק'), ציפיות האינפלציה ל-12 חודשים ירדו מתחת למרכז יעד האינפלציה (1.9%), הצפיות להעלאת ריבית ראשונה בארה"ב נותרו לאוקטובר 2015, השקל חזר להתחזק בימים האחרונים ומדד המחירים לצרכן הפתיעו כלפי מטה בהובלת סעיף הדיור בשני הפרסומים האחרונים - אלה סללו את הדרך להפחתת ריבית נוספת כבר באחת משתי ההחלטות הקרובות".

עם זאת מסייג כהנוביץ' את דבריו ואומר כי "יתכן ובנק ישראל לא יפחית את ריבית דצמבר מתוך רצון להחליק את ההפחתה בצורה מתונה, כדי למנוע עליית פרמיית אי הוודאות וכמו כן עשוי להעדיף להמתין להתבהרות צוק הכספים בארה"ב".

לעומת זאת בתחזית השנתית ל-2013 של מריל לינץ' אמר אסטרטג ההשקעות בחטיבת הבנקאות הפרטית, ביל או'ניל כי, " האינפלציה בישראל צפויה להישאר תחת שליטה. " אנחנו לא רואים סיבה טובה לכך שבנק ישראל יוריד את הריבית עוד יותר ".

רק אתמול פירסמנו סקירה של יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון שהעריכו כי "יש סבירות של 40% כי בנק ישראל יוריד היום את הריבית ".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה