"עזריאלי לא תוכל לרכוש עוד קניונים, חייבת לצאת באסטרטגיה חדשה"

כך אמר אדר עציוני ממגדל שוקי הון ביחס להחלטת הממונה על ההגבלים העסקים לרכישת הפאואר סנטר One Plaza בבאר שבע
 |  (1)
מרכז עזריאלי, צילום: Getty images Israel
הבוקר הודיעה קבוצת עזריאלי ( עזריאלי קבוצה -1.12% עזריאלי קבוצה 17,600 -1.12% עזריאלי קבוצה בסיס:17,800 פתיחה:17,600 גבוה:0 נמוך:0 תמורה:-- לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ) כי הממונה על ההגבלים מתנגד לרכישת הפאואר סנטר – One Plaza בבאר שבע על ידי החברה. יצוין כי ההחלטה מנוגדת לאישור המקדמי שקיבלה עזריאלי טרום הרכישה.

אדר עציוני, אנליסט הנדל"ן של מגדל שוקי הון, אומר כי "ההחלטה הסופית איננה מפתיעה לאחר שהממונה על ההגבלים כבר הערים קשיים לפני כשנה על רכישת קניון עיר ימים בנתניה. עזריאלי מצידה, מתכוונת לפנות לבית הדין להגבלים עסקיים על מנת לערער על ההחלטה."

"טרם פורסמו נימוקי ההחלטה, אולם ככל הנראה עובדת הימצאותו של קניון הנגב בבאר שבע אשר בבעלות החברה, והדומיננטיות שלה בישראל, הביאו את הממונה לקבל החלטה שלילית לגבי הרכישה", מסביר עציוני. "להערכתנו, החלטה דומה צפויה להתקבל גם ברכישות עתידיות של נכסים דומים ע"י החברה."

עציוני מציין כי "מבחינת רכישת נכסים בישראל, ההחלטה הנוכחית משאירה לעזריאלי בעיקר את תחום המשרדים, אשר אנו סבורים כי רמת הסיכון בו כיום היא גבוהה מאוד, וכן הרחבת הפעילות בחו"ל. במצגת שפורסמה בכנס המשקיעים האחרון, כללה החברה התייחסות לאסטרטגיה שלה לארבע השנים הקרובות, וציינה כי בכוונתה לרכוש נכסים בישראל בהיקף של כ-1 מיליארד שקל, ואילו נכסים בחו"ל בהיקפים של כ-2.7-2.8 מיליארד שקל.

"כעת, ככל הנראה, הקבוצה תידרש לערוך חשיבה מחדש לגבי התוכנית האסטרטגית ותצטרך להגדיל את הרכישות בחו"ל ולחרוג מהחלטה שלא להשקיע יותר מ-15% משווי נכסי המניבים בחו"ל", מוסיף עציוני. "אנו סבורים כי הרחבת הפעילות בחו"ל צריכה להיות במסגרת מסודרת של הקמת פעילות מתמחה (כפי שיש לחברה בתחום הקניונים בישראל) ולא באופן מפוזר על בסיס רכישת נכסים בודדים."

בנוגע לרמת התמחור של הקבוצה, אומר עציוני כי המשמעות לעתיד החברה היא מאוד כבדה, שכן החברה, ככל הנראה, לא תוכל להתרחב בתחום המסחר בישראל (קניונים, פאואר סנטרים ומרכזי מסחר אחרים) ע"י רכישות, אלא ע"י יזום בלבד. "להערכתנו, פוטנציאל היזום העתידי לנכסים מסחריים גדולים בישראל הוא מצומצם יחסית ורמת הסיכון ביזום גבוהה הרבה יותר מאשר ברכישה".

"ברמת שוק הקניונים ומרכזי המסחר בישראל, ההחלטה למעשה מוציאה סופית מהצד הרוכש את שתי הקבוצות הגדולות בענף, עזריאלי ומליסרון, ומשאירה את הענף שגם כך סובל מירידה בביקוש לנכסים ומחסור במימון לשחקנים קטנים יותר. להערכתנו, ריבוי הנכסים העומדים כיום על המדף, ובין היתר, שני הקניונים של מליסרון (רננים וסביונים), אשר אמורים להימכר עד סוף השנה, עשוי להפעיל לחץ שלילי על מחירי הנכסים."

מקבוצת עזריאלי מסרו ל-Bizportal - "הקבוצה מכבדת את החלטת הממונה על ההגבלים, אולם היא אינה מסכימה אתה בשום אופן. החשש של הממונה מתייחס לתחרות באזור באר שבע בלבד, אולם לדעת קבוצת עזריאלי מדובר ברכישה שכלל אינה מקימה חשש לפגיעה בתחרות בבאר שבע, ואין שום טעם בדיני ההגבלים העסקיים המצדיק התנגדות לה. קבוצת עזריאלי גם סבורה שאין הצדקה לשינוי הקיצוני בעמדת הממונה מההחלטה המקדמית החיובית שנתן, ולהבנתה החלטת הממונה אף מפלה את קבוצת עזריאלי לרעה בהשוואה לגופים אחרים הפועלים ועושים עסקאות בתחום. בכוונת הקבוצה לפנות לבית הדין להגבלים עסקיים על מנת לערור על ההחלטה."
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עזריאלי תקנה את גב ים
  משקיע 26/11/2012 11:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה רק עניין של זמן עד שגם עזריאלי וגם נוחי יבינו שכדאי לשניהם לסגור עיסקה לרכישת גב ים ע"י עזריאלי.
  סגור