מיטב - עלות ההסלמה בדרום מסתכמת ב-3 מיליארד ש', "לא יזעזע את הגרעון"

אייכל סבור כי העלות הישירה של הוצאות הצבא וגיוס המילואים נאמדת בכ-1-1.2 מיליארד שקל, שהם כ-125-150 מיליון שקל ליום לחימה
 |  (2)
מבצע עמוד ענן, צילום: פוטו יוסי את עוזי בע"מ
הציבור הישראלי מתמודד בימים אלו עם השלכות סיום המבצע בעזה ומחירו בזירה הגיאו פוליטית כמו גם בזירה הכלכלית. בעוד שבדרך כלל הנטל העיקרי הוא פעילות צה"ל ההתקפית, במבצע 'עמוד ענן' נכנס גורם עלות נוסף בדמות טילי כיפת ברזל שהגנו על אזרחי ישראל.

רון אייכל, האסטרטג הראשי של מיטב, מעריך על פי דיווחים שונים כי העלות הישירה של הוצאות הצבא וגיוס המילואים נאמדת בכ-1-1.2 מיליארד שקל, שהם כ-125-150 מיליון שקל ליום לחימה.

"העלות האזרחית העקיפה נאמדת ב-1 מיליארד שקל נוספים", מעריך אייכל ומוסיף, "במהלך המבצע הביא שר האוצר לאישור הממשלה סך של 750 מיליון שקל להצטיידות של מערכת כיפת ברזל נוספת. בסך הכל מחיר המבצע מסתכם בכ-3 מיליארד שקל".

עם זאת, ההוצאה בסך 750 מיליון שקל לטובת כיפת ברזל נוספת אינה מיידית ואף די ברור שהצבא יספוג חלק מהעלות הישירה. גם ניתן להניח שהפיצוי האזרחי ככל הנראה יבוא על חשבון פרוייקטים אזרחיים אחרים שתוקצבו מוקדם יותר. אם כן אומר אייכל כי "נראה שהמשמעות הפיסקלית שנובעת מהמבצע אינה מדאיגה ולא תשפיע באופן מהותי על גרעון הממשלה. עלייה של הגרעון במיליארד שקל משמעותה ב-0.1% במונחי תוצר, לא סיפור קשה במיוחד".

ברקע לחישובי עלות מבצעית של הגנת מדינת ישראל, היום התפרסם בעיתון האמריקני 'בוסטון גלוב' כי בימים הקרובים יערך ניסוי במערכת 'שרביט קסמים' שמטרתה להגן על ישראל מטילים בליסטיים לטווח קצר, רקטות גדולות וטילי שיוט ארוכים דוגמת טילי הסקאד והשיהאב 3. המערכת שאמורה להגן עלכל מדינת ישראל בעזרת מספר קטן של מערכות מפותחת יחד עם חברת ריית'און האמריקנית ועלות כל טיל נאמדת בכמיליון דולר.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תנו לתשובה ולחברת החשמל לשלם את זה! (ל"ת)
  גליה 25/11/2012 13:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מיליון דולר
  מורסי 25/11/2012 12:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ישראל מפסידה אבל הבורסה עולה עולם הפוך
  סגור