שוב הפתעה? לידר: "הסתברות של כ-40% להורדת ריבית מחר"

21 מתוך 22 הכלכלנים בסקר סבורים כי ריבית דצמבר תישאר יציבה. בלידר לא שוללים הפתעה וזאת "על רקע התמתנות בפעילות הכלכלית בישראל והיעדר לחצי אינפלציה"
 |  (2)
סטנלי פישר, צילום: Getty images Israel
הועדה המוניטרית של בראשות נגיד בנק ישראל, הפרופסור סטנלי פישר צפויה להכריז מחר (ב') ב-17:30 על גובה הריבית במשק לחודש דצמבר. מרבית החזאים צופים כי הריבית תיוותר ללא שינוי ברמה של 2%, אך עם זאת קיימת גם באפשרות להפתעה ולא ניתן לשלול הורדת נוספת.

"קיימת הסתברות של כ-40% להורדת ריבית מחר, על רקע התמתנות בפעילות הכלכלית בישראל והיעדר לחצי ", כתבו הבוקר יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון.

"מספר נתונים כלכליים מצביעים על התמתנות בפעילות הכלכלית בכלל ובביקושים המקומיים בפרט: התוצר עלה ב-2.9% ברבעון ג', עם ירידה בצריכה הפרטית לנפש. הפדיון בענפי המסחר והשירותים עלה ב-0.6% בלבד (בקצב שנתי) ברבעון ג', והמכירות ברשתות השיווק ירדו ב-5.6% באוגוסט-אוקטובר. המדד המשולב של בנק ישראל התמתן ל- 0.1% בחודש אוקטובר", מפרטים בלידר.

לגבי האינפלציה נכתב: "ההתמתנות בביקושים המקומיים צפויה לשמור על סביבת אינפלציה נמוכה. צפויה אינפלציה שלילית בשלושת החודשים הקרובים (0.1% -), בחלקה עונתית. ב-12 החודשים הקרובים צפויה אינפלציה נמוכה יחסית של כ-1.8%, מזה השפעת ייקור החשמל ( 10% ) של 0.25% והשפעת העלאת מסים אחרים לאחר הבחירות של 0.3%. סעיף הדיור במדד צפוי לעלות ב-2.5% ולתרום כ-0.6% במדד".

21 מתוך 22 הכלכלנים בסקר טרום ריבית מעריכים כי הריבית תיוותר יציבה כאשר כלכלן אחד צופה הורדה נוספת של הריבית. "הגרעון הפיסקלי (המחריף בעקבות המערכה הצבאית), הפעילות הערה בשוק הדירות והעובדה כי בנק ישראל הפחית את רמת הריבית בהחלטה הקודמת, תומכים בהותרת הריבית על כנה", כתב רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי במיטב בית השקעות.

מנגד מציין אייכל כי "קיים, עדיין סיכון מפני יציבות גוש האירו, וצמיחת ארה"ב לאור הנתונים המקרו כלכליים האחרונים. התכווצות גוש האירו ברבע השלישי בעיית 'הצוק הפיסקלי' בארה"ב והנזק הכלכלי שהותירה 'סנדי', נמצאים על הפרק בתקופה זו; המדד המשולב לחודש אוקטובר מצביע על התמתנות בקצב התרחבות הפעילות במשק; לחודש אוקטובר הפתיע לטובה, כאשר ירד ב-0.2%. זו תהיה אפסית בחודשים הקרובים. במבט על 12 החודשים הבאים, האינפלציה תהיה במרכז טווח היעד הממשלתי (3%-1%)".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  אני חושב 31%
  כלכלן 25/11/2012 10:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  למה לא? למה 40%.
  סגור
 • 1.
  פישר תמשיך להרוס את המשק
  הבחור מעזה שניצח 25/11/2012 10:22
  הגב לתגובה זו
  3 0
  זה מצליח לך פישר זה חלק מהתוכנית להרוס את כלכלת ישראל
  סגור