דו"ח יציב לאסם: רשמה גידול של 2.1% במכירות בארץ, הרווח - 100 מיליון שקל

חברת המזון הגדולה בישראל הצליחה לכבוש נתחי שוק, אבל שילמה ברווחיות שנשחקה. ההכנסות הסתכמו ב-1.07 מיליארד שקל
 |  (2)
התינוק של במבה, צילום: יח"צ
ענקית המזון הישראלית, {אסם}, הנשלטת על ידי התאגיד השוויצרי נסטלה (58.8%), ומייצרת מעל ל-2,000 פרטי מזון שונים, פירסמה את דוחות הרבעון השלישי של 2012,בהם ניכרה עלייה במכירות לצד שחיקה ברווחיות, לאחר שהחברה נאלצה לספוג חלק ניכר מההתייקרויות של חומרי הגלם והתשומות.

מהדוחות עולה כי מחזור המכירות של החברה עלה ב-2.6% והסתכם ב-1.071 מיליארד שקל, מתוכם המכירות לשוק המקומי עלו ב-2.1% הסתכמו בכ-900.8 אלף שקל שהם כ-84% מסך המכירות. באסם משווים את העלייה הזו למכירות ענף המזון בישראל שעלו ב-1% בלבד ברבעון השלישי, עפ"י פרסומי סטורנקסט. הגידול במכירות לחו"ל הסתכם ב-5.4% ואלו הסתכמו ב-171 אלף שקל.

בשורת הרווח התפעולי (לפני הכנסות והוצאות אחרות) רשמה אסם גידול מיזערי בשיעור של 0.1% ברבעון השלישי וזה הסתכם ב-138,345 אלף שקל. שיעור הרווח התפעולי בשלושת חודשי הרבעון השלישי, כאחוז מהמחזור ירד מרמה של 13.2% לרמה של 12.9%.

החברה מסבירה כי "הירידה בשיעור הרווח התפעולי נובעת מהתייקרות מחירי חומרי הגלם בעולם והתייקרות של תשומות אחרות (אנרגיה, מים וארנונה). בתקופת הדו"ח הקבוצה ספגה חלק ניכר מהתייקרויות אלו. הירידה ברווחיות התפעולית קוזזה בשלב זה באופן חלקי בלבד על ידי התייעלות וסינרגיה במערך ההפצה וצימצום בהוצאות הפרסום ובהוצאות הנהלה".

בשורה התחתונה דיווחה אסם על ירידה של 1.1% ברווח הרבעוני שהסתכם לסך של 100.78 מיליון שקלים לעומת סך של 101.859 מיליון שקלים בתקופה המקבילה אשתקד.

בדוחות החברה נכתב כי בשלב זה אסם לא יכולה להעריך את השפעת המלצות ועדת מחירי המזון ואת השינויים שיידרשו בחברה.

דו"חות 'שטוחים'

גיל דטנר, לאומי שוקי הון, אמר היום בתגובה לדו"חות אסם: "כצפוי, הדוחות של אסם היו 'שטוחים' כמעט בכל המישורים: צמיחה מינורית, רווחיות גולמית ותפעולית יציבה ותזרים מזומנים שנותר גם הוא ללא שינוי משמעותי".

"למעשה, השינוי היחידי שרלוונטי לעניינו, זה מחיר המניה – שהוסיף לערכו 20% מאז המלצתנו האחרונה. השילוב של תוצאות ריאליות צפויות עם תוספת של 20% למחיר המניה, יובילו אותנו ככל הנראה להוריד את המלצתנו ל"" - שכן הדוח הנוכחי אינו מספק לנו כל סיבה לשנות את מחיר היעד הקודם".

"בשורה התחתונה: מחיר היעד האחרון שלנו עומד על 61 שקל, גבוה בכ- 4% ממחיר המניה הנוכחי. בהתאם, סביר להניח, כי בעדכון הקרוב נפחית את המלצתנו למניה – מתשואת יתר לתשואת שוק".

ליאת גלזר, אנליסטית באקסלנס ברוקראז' חוזרת על המלצת תשואת שוק עם של 57 שקל למניה ואומרת: "פעילות אסם בישראל הציגה צמיחה גבוהה מצמיחת השוק ככלל, אך יחד עם זאת, מגזר החטיפים ודגני הבוקר ומגזר מזון התינוקות הציגו צמיחה שלילי. גם מגזר מזון לתינוקות מציג צמיחה שלילית זה רבעון שני כאשר הנ"ל מבטא להערכתנו בעיקר שחיקה במחירים כמו גם את כניסתו של מתחרה החדש לשוק".

"בשורה התחתונה, אסם מציגה צמיחה גבוהה מצמיחת שוק המזון בישראל. יחד עם זאת, לאור העלייה במחירי התשומות הצמיחה לא מתגלגלת לרווח התפעולי והנקי. אנו מעריכים כי ב-2013 תצליח אסם לפצות על חלק מעליית מחירי התשומות שראינו השנה כתוצאה מהעלאת מחירים בימים אלה. יש לזכור כי מחירי התשומות צפויים להמשיך לעלות גם בשנה הבאה ולכך מתווספת שחיקה במגזר מזון התינוקות והחטיפים אשר סובלים ממומנטום שלילי כבר מספר רבעונים כתוצאה משינוי בתנאי השוק".

לעומתם חושב האנליסט של מגדל שוקי הון, ערן יונגר כי "אסם מציגה דו"ח טוב מאוד יחסית לסביבה העסקית וזה מתחזק בעיקר לאור ההימנעות מהעלאת המחירים שתוכננה לקיץ 2011 (קיץ המחאה) ושחיקה קלה בלבד ברווחיות". לדבריו, "הרבעון הבא יהיה מאתגר עבור החברה לאור עליות מחירי חומרי הגלם שהחלו בחודשי הקיץ, יוני-אוגוסט. בשורה התחתונה רושמת אסם עלייה נאה במכירות ושחיקה מינורית בשיעורי הרווחיות".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ואני שואל...
  השואל 25/11/2012 09:26
  הגב לתגובה זו
  1 1
  100 מיליון שקל בשנה אחרי כל הבלאגן (עובדים,חומרי גלם,יאכטות למנכ"לים וכו') זה לא מספיק?
  סגור
 • 1.
  לפני שאתם מפרסמים תבדקו מה אתם מפרסמים!! רווח ?!?!?!?
  ברוקר 25/11/2012 08:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי מאה מיליון שקל רווח ולא מאה אלף שקל ?!?!?!?!
  סגור