מנכ"ל רוביקון: "ללא התערבות המפקח, פנינו לקיפאון ומחנק אשראי"

אמיר ברמלי אמר את הדברים אתמול בוועידה השנתית לניהול סיכונים. "לא ייתכן שהדרך לשיפור יציבות הבנקים תתנהל באופן חד ממדי על ידי הטלת הגבלות וללא אפשרויות"
 |  (1)
אמיר ברמלי
״הרגולטור מחבק והשוק נחנק ...״ כך פתח אמיר ברמלי, מנכ״ל קבוצת רוביקון ומומחה להערכת סיכוני אשראי והשקעות, את דבריו אתמול בוועידה השנתית לניהול סיכונים.

לדבריו של ברמלי, "הצעדים אותם נוקט המפקח על הבנקים בכוונה להקטין את רמת הסיכון והחשיפה של לבנקים גורמת להאטה משמעותית בשוק. אין ספק שצמצום היקפי האשראי במשק והטלת הגבלות, המאפשרות רק למי שיש כסף לצרוך מימון בתנאים טובים, מקטינה את חשיפות הבנקים, אך גם מוציאה ומרחיקה את הבנקים מהשוק ותביא לירידה משמעותית בתשואה על ההון בטווח הארוך."

ברמלי המשיך ואמר כי "אנחנו עדים לכך שהשינויים וההגבלות לא הביאו לצמצום היקפי האשראי הניתנים במשק אלא לצמצום ההיקפים הניתן ע״י הבנקים. בפועל מה שקרה הוא שהתפלגות מקורות האשראי השתנתה ועברה לשוק המוסדי והפרטי. התוצאה - הצרכן משלם ריביות גבוהות יותר על האשראי שאותו הוא צורך, דבר המקטין את אחוז הרווח שלו ובהרבה מקרים מפסיק את פעילותו על רקע צמצום הכדאיות של המשך הפעילות העסקית."

"לא ייתכן שהדרך לשיפור יציבות הבנקים תתנהל באופן חד ממדי על ידי הטלת הגבלות וללא אפשרויות. בשוק אין ואקום. הלווים הזקוקים לאשראי פונים לאחת משתי אלטרנטיבות: פשיטת רגל והפסקת הפעילות העסקית או צריכת אשראי ממקורות חוץ בנקאיים בעלות גבוהה יותר."

מעל הבמה תהה ברמלי האם זאת היתה כוונתו של הרגולטור, ואמר כי "אם זו לא הייתה הכוונה, אזי יש לפעול בהקדם לפרסום הקלות שישאירו את הבנקים כמקור אשראי עיקרי. אם כן, פנינו להחרפת הקיפאון והמחנק במשק, והגל המשמעותי - חדלות הפירעון של עסקים ומשקי בית - עוד לפנינו."
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  המחנק פשוט היסטרי (ל"ת)
  יעל 23/11/2012 15:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור