שטייניץ: "20 שנה נגבו פרוטות מהרווחים הכלואים ולא פצו פה"

שר האוצר דיבר הבוקר בכנס של PwC Israel ופורום CFO. אבי ברגר המנהל השותף של PwC Israel: "הדיון על הרווחים הכלואים שבר שיאים של התנתקות מהמציאות הכלכלית והחוקית"
 |  (5)
יובל שטייניץ, צילום: רמי חכם
שר האוצר ד"ר יובל שטייניץ הופיע הבוקר (ד') בכנס של PwC Israel ופורום CFO ופתח בברכות לנשיא ארצות הברית הנבחר ברק אובמה: "הנשיא אובמה נבחר הלילה בתהליך דמוקרטי מעורר התפעלות לכהונה נוספת כנשיא ארצות הברית. נשיא ארה"ב הוא מנהיג העולם החופשי ומנהיג בעלת הברית היציבה והקרובה ביותר של מדינת ישראל".

במהלך נאומו שטייניץ התייחס גם לנושא הרווחים הכלואים: "במשך 20 שנה נגבו פרוטות מהרווחים הכלואים ואיש לא פצה פה או צייץ. כאשר החלטתי לגבות מיליארדי שקלים כדי למנוע הכבדת מיסוי על האזרחים ועל המגזר העסקי התעוררה האופוזיציה במשא דיסאינפורמציה שאנחנו מוותרים לחברות. על מה אנחנו מוותרים ? הרי 10 או 20 שנה לא גבו כלום. מטרת החוק היא לגבות יותר מס ואני רואה כותרת בעיתון שהיה צריך לשלוח חיובי מס על 20 מיליארד שקל לחברות. איך אפשר לשלוח חיוב למי שאינו חייב במס ? הרי עד משיכת החברות כלל אינן חייבות בתשלום מס. אנחנו מאמינים שהגביה מהדיבידנדים הכלואים תהיה גבוהה בהרבה משלושה מיליארד שקל אותה ציינו כגביית מינימום".

שר האוצר הוסיף: "אני שומע שתי ידידות ועמיתות פוליטיות, חברות הכנסת שלי יחימוביץ וזהבה גלאון, שמדברות על ביטול חוק השקעות הון. הן אומרות שלא צריך לתת הטבות לסקטור הייצוא. זה סוג של אפליה והכל צריך להיות אחיד ולא יכול להיות מס 6ברות דיפרנציאלי. אלה סיסמאות פופוליסטיות שיובילו להרס החברות והצמיחה בישראל. העלאת ל-35 אחוז יהיה נזק מיידי למשק הישראלי. פירוש הדבר הוא בריחה של השקעות בישראל ויציאת חברות שכבר פועלות בישראל."

נגה קינן, יו"ר פורום CFO שפתחה את הכנס אמרה: "כאשר פופוליזם פוגש חברתיות נוצרת בעיה כלכלית בכל שכבות המשק בטווח ארוך יותר מאשר אנחנו יכולים לקחת בחשבון. חלק ניכר מהמדיניות הכלכלית בישראל נקבע על סמך כותרות כלכליות ופרשנים כלכליים. לכל אחד מאיתנו יש שלושה כובעים: העובד, הצרכן ובעל הפנסיה. בשנים האחרונות חל שינוי כך שההתייחסות לצרכן היא הקובעת את המדיניות ונשאלת השאלה האם מצבנו הכללי טוב יותר בגלל העלייה בכוחו של הצרכן. גלי הפיטורין, האבטלה וגובה השכר הממוצע הם אינדיקטורים לכך שמצבנו טוב פחות מאשר היה בעבר".

לדברי אבי ברגר המנהל שותף של PwC Israel: "ירדנו מהפסים, אנחנו כבר לא מדברים על סכנה ועל מגמה, מדובר בתהליך של חודשים של התלהמות, הסתה ובורות של פוליטיקאים ותקשורת. הדיון על הרווחים הכלואים שבר שיאים של התנתקות מהמציאות הכלכלית והחוקית, יצירת דעת קהל עוינת ובסופו הליך חקיקה לא סדור ולדעתי, לפחות בחלקו מוטעה".

"לב העניין נוגע לחוק לעידוד השקעות הון שמטרותיו לעודד השקעות וצמיחה הן של חברות יצואניות מקומיות והן של גופים בינלאומיים משמעותיים. במסגרת הזו, במהלך השנים אפשרו חלופות שונות ובענין החלופה של קבלת פטור ממס חברות, חלף קבלת מענק השקעות ובתנאי שהרווחים הסדורים לא יחולקו כדיבידנד. משך הפטור מותאם לשיעור השקעת גורמים שאינם ישראליים בחברה"

לסיום אמר ברגר. "התפתחו שני עניינים שונים בתכלית שאין מקום לחבר ביניהם: העניין הראשון נוגע לחברות בד"כ זרות שצברו רווחים, לעיתים גדולים, שעליהם אין להן שום חובה חוקית לשלם כל מס, כל עוד שהן שלא מחלקות דיבידנד. העניין השני נוגע בעיקר לחברות ישראליות ומהותו פרשנות, שאיננה מקובלת על הרוב המוחלט של המומחים למיסוי, שדין רכישת חברות בנות לצורך קיום והרחבת עסקיה של החברה זהה לדין חלוקת דיבידנד. ההחלטה של הכנסת לעודד חלוקת דיבידנד ע"י קביעת שיעור מס חברות נמוך היא נכונה וסבירה בעיני, הגם שבאופן שבו נוסחו הדברים אני לא בטוח במשמעויות הכספיות מבחינת היקפי הגבייה. הוספת הסעיף הנוגע לרכישת חברות בנות הינו מוטעה והוא תוצאה של הליך חסר".

הכנס של פורום CFO ופירמת רואי החשבון PwC Israel נערך בכפר המכביה ברמת גן בהשתתפות מעל ל-1000 בכירים בחברות וארגונים מובילים.

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  שר אוצר פופוליסטי (ל"ת)
  אנונימי 07/11/2012 20:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  תמיד חשבתי אחרת
  motokle 07/11/2012 20:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שמטרת החוק הו לגבות פחות מיסים ולנסות להקל על האזרחים וחברות ולהסתדר עם מה שיש .אבל שטייניץ גונב לנו רוב ובמקום להפחית מיסים ,דבר שמוביל לצמיחה בסופו של דבר הו גובה יותר....
  סגור
 • 3.
  שר אוצר שלא התאים מלכתחילה
  ריקי 07/11/2012 18:35
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כמובן כבר שרים לא מתאימים
  סגור
 • 2.
  נתניה
  מוטי 07/11/2012 16:22
  הגב לתגובה זו
  2 1
  גם ממהון השחור לא גבו מס כבר 64 שנים אז אולי תעשה להם גם מבצע? אהה זה לא מוסרי, אז למה לטייקונים זה מוסרי לעשות מבצע סוף עונה?! אני מקווה שזה לא קשור לתורמים ולבחירות.
  סגור
 • 1.
  עוד הוכחה לכך שד"ר הוא לא בהכרח חכם..(שטייניץ) (ל"ת)
  אחד שמבין 07/11/2012 16:10
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור