דש: "בקרוב נראה היחלשות בצריכה ובנדל"ן; האבטלה תגיע לרמה של 7.5%"

אלכס ז'בז'ינסקי - "הנתונים הכלכליים שיתפרסמו בחודשים הקרובים יהיו חלשים ובנק ישראל יבצע הורדת ריבית נוספת; שוק הדיור אינו מהווה מכשול להמשך הורדות ריבית"
 |  (6)
אלכס ז'בזי'נסקי, צילום: יח"צ
אלכס ז'ב'ינסקי, הכלכלן הראשי של דש ברוקראז', מתייחס בסקירתו השבועית להורדת הריבית מצדו של ומעריך שלא מדובר בצעד ההפחתה האחרון. "אנחנו מעריכים שהנתונים הכלכליים שיתפרסמו בחודשים הקרובים יהיו חלשים ובנק ישראל יבצע הורדת נוספת בחודשים הקרובים."

"ההפתעה שסיפק בנק ישראל בשבוע שעבר מעבירה מסר שמדיניות הריבית קשורה בקשר חלש יותר ממה שנדמה להתפתחויות בשוק הדיור", מציין ז'בז'ינסקי." אם בעיני בנק ישראל מצבו של שוק הדיור אינו מהווה מכשול להמשך הורדות ריבית, ולשיקולים של מצב המשק בארץ ובעולם יש משקל גבוה בהרבה בהחלטותיו, המרחב להורדות ריבית נוספות קיים ואפשרי. כמו כן, כעת, כאשר הסיכון לפירוק גוש האירו קטן, בנק ישראל זקוק פחות לשמירה על מרחב התמרון של הריבית ויכול להוריד אותה בתגובה להתפתחויות במשק."

לדבריו, הביקושים הפנימיים ממשיכים לצמוח ואף התחזקו. "ניכר שיפור בקצב הצמיחה של המסחר הקמעונאי כאשר המסחר הסיטונאי עדיין מתכווץ.
אנחנו מעריכים שנתוני הצריכה, כמו גם נתוני שוק הנדל"ן, הושפעו מהעלאת המע"מ בחודש ספטמבר אשר גרמה להקדמת רכישות. בחודשים הקרובים אנו עלולים לראות היחלשות בצריכה ובשוק הנדל"ן. היחלשות במגזר היצרני וירידה בצריכה יובילו לעלייה באבטלה."

באשר למצבו של שוק התעסוקה, מציין ז'בז'ינסקי כי בינתיים שיעור האבטלה ברבעון השלישי המשיך לרדת תוך גידול בהשתתפות בכוח העבודה, כפי שעלה מסקר כוח אדם. "לעומת נתוני הסקר, נתוני מראים שהסכומים המשולמים למובטלים עולים. אנחנו מעריכים שבחודשים הקרובים האבטלה תעלה ותגיע לרמה של כ-7.5%."

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  למספר 4 האנונימי: שתבוא גם עליך הברכה
  א 05/11/2012 16:05
  הגב לתגובה זו
  1 3
  אתה בטח יושב ומחכה אז אני מאחל לך עוד הרבה שנים של ציפייה.
  סגור
 • 4.
  מי שלקח משכנתא עם מינוף שיתכונן למכירת הנכס למעקלים הבנ (ל"ת)
  אנונימי 05/11/2012 14:44
  הגב לתגובה זו
  6 1
  סגור
 • 3.
  אנחנו בפתח של שבע שנות רזון.
  איציק 05/11/2012 11:23
  הגב לתגובה זו
  7 1
  אנחנו נכנסים לתקופה כלכלית קשה. כדור השלג התחיל להתגלגל במורד. אנשים מתקשים לעמוד בהתחייבויות הכבדות שלקחו על עצמם וחרב הפיטורים במשק כבר הונפה. מחירי הדירות הגיעו למקום שממנו ניתן רק לרדת כי רק כך הן תימכרנה. התפוצצות בועת הנדל"ן תיגרום לקריסה של שוק העבודה והפיננסים. לאנשים לא תהיה יכולת קניה. דירות חייבי משכנתא יציפו את השוק. בעקבות כל זה אנו נחזה במשברים אישיים קשים ובאנדרלמוסיה חברתית. כבר היום חשים כולם את חדלון המנהיגות הכלכלית בטיפולה באזרח הקטן. המערכות עסוקות בעצמן.
  סגור
 • 2.
  תודה רבה ביבי על הכלכלה הנהדרת
  אמנון 05/11/2012 10:39
  הגב לתגובה זו
  7 0
  אנשים רעבים ללחם והוא יושב מדושן, אך העם מטומטם והעם ימשיך לשלם
  סגור
 • מאיפוא ישל לך כסף לרכישת דירה במיליונים?
  אלי 11/11/2012 17:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קונים ובוכים ותמיד אבל תמיד ראש הממשלה אשם, למה? כי ככה כתוב בעיתוני השמאל.
  סגור
 • 1.
  הברוסה מתנפחת כמו בלון אייל העים 580 בדרך (ל"ת)
  חברים 05/11/2012 10:32
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור