מיטב: "האינפלציה איפשרה את המהלך, והשוק צופה הפחתת ריבית ל-1.75%"

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות כותב בסקירה שהוציא, כי "פוטנציאל ההתייקרות של הבתים הולך ופוחת באופן משמעותי"
 |  (1)
סטנלי פישר
רון אייכל, הכלכלן והאסטרטג הראשי של מיטב, התייחס הבוקר בסקירתו השבועית להפחתת הריבית לחודש נובמבר לרמה של 2% ולהגבלות האחרונות של על שוק המשכנתאות לפיהן משקיעים לא יוכלו ליטול משכנתא הגבוהה מ-50% משווי הנכס ובעלי דירה ראשונה יוכלו לקבל מימון בהיקף של 75%.

לדבריו, "בעוד שברור כי המהלך יקרר את שוק הנדל"ן, קשה למדי לקבוע מה תהיה ועצמת הפגיעה או ההשפעה שלו על שוק המשכנתאות ועל מחירי הדירות. יחד עם זאת, בהנחה והוא יצמצם פעם נוספת את פעילותם של הספקולנטים בשוק זה, ייתכן ובכך יהיה די בכדי להשפיע על מחירי הדירות."

אייכל מציין כי "בבנק ישראל עוקבים אחר ההתפתחויות בשוק הנדל"ן באופן סדיר כפי שכבר למדנו בשנה האחרונה, ולמהלכים שכבר נעשו בעבר, בהתאם להתפתחויות הם יגיבו. כלל לא בטוח שהגענו לישורת האחרונה. עם זאת, כפי הנראה פוטנציאל ההתייקרות של הבתים כבר הולך ופוחת באופן משמעותי."

"נתונים מאקרו כלכליים מעודדים"
אייכל משבח את מצב המשק הישראלי וטוען כי לאחרונה, הציג המשק הישראלי מאקרו-כלכליים מעודדים, במיוחד מתחום הייצוא של מוצרי עלית וככלל בייצור התעשייתי. "ההתחזקות בפעילות התעשייתית, הגיעה בעיקר מצד החברות הכלולות בסקטור טכנולוגית העילית. יחד עם זאת, המגמה החיובית נרשמה ברוב הסקטורים, למעט תעשיות טכנולוגיה מעורבת מסורתית."

המסחר בשוק האג"ח של תל אביב הושפע השבוע מההפתעה שנרשמה בריבית בנק ישראל, כאשר הוועדה המוניטרית החליטה על הפחתת הריבית ב-25 נ"ב, במנוגד לדעה אשר רווחה בשוק. יתר על כן, רווחי הון בקרב איגרות החוב של ממשלת ארה"ב, על רקע סופת ההוריקן Sandy, תרמו גם הן למגמה החיובית.

האפיק הממשלתי השקלי הוביל את המגמה החיובית באפיק הממשלתי אשר קיבל תאוצה ביום ג', לאחר הכרזת הריבית לחודש נובמבר (ראו הרחבה בפרק המאקרו) כך, לדוגמא, מחירה של הממשלתית הקצרה, ה-0115, עלה ב-0.5%, כאשר התשואה לפדיון פוחתת ב-23 נ"ב. יתר על כן, מחירה של ה-1026 (שלה של 10 שנים) האמיר ב-1.3%, תוך ירידה של 12 נ"ב בתשואה לפדיון. המהלך החד בשקלית הקצרה הביא לכדי עלייה של השיפוע הממשלתי השקלי ב-11 נ"ב לכדי 251 נ"ב.

"ציפיות האינפלציה העיבו על אפיק האג"ח הממשלתי"
אייכל מסביר כי המסחר בשוק האג"ח של תל אביב הושפע השבוע מההפתעה שנרשמה בריבית, במנוגד לדעה אשר רווחה בשוק. כמו כן, לדבריו, רווחי הון בקרב איגרות החוב של ממשלת ארה"ב, על רקע סופת ההוריקן Sandy, תרמו גם הן למגמה החיובית.

"כפי הנראה העובדה כי ציפיות האינפלציה היו גבוהות למדי העיבו על אפיק האג"ח הממשלתי", אומר אייכל. "כך, האיגרת הצמודה הקצרה, ה-5472 רשמה רווח הון של 0.3%, כאשר היא רושמת ירידה של 20 נ"ב בתשואה לפדיון לכדי 0.3%-, לעומת 0.1%-, לפני שבוע. האיגרות הארוכות (לדוגמא, ה-5904) רשמה ירידה של 11 נ"ב בתשואה לפדיון לכדי 1.82% תוך עלייה של 1.0% במחירה. כתוצאה, שיפוע העקום הממשלתי הצמוד (הפער שבין מח"מ 10 ומח"מ 2) עלה ב-10 נ"ב לכדי 216 נ"ב. אגב, זהו תהליך שנמשך כבר יותר מחודשיים."

"לאור העובדה כי השוק כבר מתמחר הפחתת נוספת ל-1.75% בינואר 2013, אנו צפויים לראות את ההתאמה נמשכת גם בשבועות הקרובים. לפיכך, להערכתנו רווחי ההון בחלק הקצר עוד לא הגיעו לכדי מיצוי", מציין אייכל.

סאנדי - אחת מחמשת שיאני הנזקים
בנוגע למתרחש בעולם, מציין אייכל בסקירתו העולמית כי כפי הנראה עלויות סופת ההוריקן Sandy, שכבר נאמדו בכ-20 מיליארד דולר יטפסו עוד לכדי 30-22 מיליארד דולר. למעשה, Sandy כבר ביססה את מקומה החמישייה הראשונה של שיאני הנזקים. נזכיר כי במקום הראשון נמצאת הסופה "קטרינה" שפגעה בשנת 2005 והביא לנזקים בעלות של 108 מיליארד דולר."

לדבריו, לכלכלה האמריקאית לא תהיה בעייה להתמודד עם נזק בשווי של כ-25 מיליארד דולר כאשר הגירעון הממשלתי החודשי עומד על כ-90 מיליארד דולר. "היינו מדובר כאן על גירעון שבועי של הממשל הפדראלי. בקיצור -אנחנו לא מתרגשים."

כתבות מעניינות נוספות:

רק בת"א: דירת 10 מ"ר (המקלחת בחצר) מוצעת ב-1,950 ש' לחודש, הנה תמונות
בובליל: "בגלל פישר המשקיעים יברחו והשכירות תזנק; מחירי הדירות עוד יעלו"
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  תחזית מהרהורי ליבו , אף אחד אינו יודע מה ילד יום
  nhyc 04/11/2012 10:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל יום כאן נולד סיפור חדש. מכל מקום תשואות האגח"ח הממשלתיים והקונצרנים המדורגים גבוה הוא אפס, וזאת מבלי לקחת בחשבון את העמלות.
  סגור