תגובות למהלך: "הטלת המגבלות על רוכשי דירות עלולה להיות לא אפקטיבית, והורדת הריבית - שם טמון סיכון גדול"

בנק ישראל פרסם הערב מגבלות על רוכשי הדירות להשקעה ומקביל הפתיע כאשר הוריד את הריבית . Bizportal מביא את תגובות הכלכלנים
 |  (23)
בניין
ההחלטה של בנק ישראל על הורדת הריבית במשק בשיעור של 0.25% ל-2%. ובנוסף ההחלטה על הקשחה של תנאי נטילת המשכנתאות על דירות להשקעה ל-50%, אך הקלה בתנאי המשכנתא על רוכשים דירה ראשונה ל-75%, מובילה הערב לתגובות בשוק ההון. לכתבה על המהלך המשולב של פישר

רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות : "הורדת הריבית היא בהחלט הפתעה. בשוק העריכו שזה יקרה יותר מאוחר, אנחנו חשבנו שהיריבית תרד לאחר הבחירות, אם בכלל".

"המהלך של פישר בתחום הדיור, דווקא לא מפתיע, והשילוב שלו עם הורדת הריבית - עושה שכל. הוא מקזז את ההשפעה המרחיבה של הורדת הריבית על שוק הדיור, בכך שמקשיח חלקית את התנאים לנטילת משכנתא".

"פישר לא רוצה לראות תנודתיות רבה בשוק הדיור, מצד אחד הוא לא רוצה שמחירי הדיור יעלו יותר מדי ומצד שני הוא גם לא רוצה שהם ירדו בחדות ויסכנו את הענף. מה שפישר עשה זה מצד אחד נתן תמריץ למשק ומצד שני התמודד עם ההשפעה של התמריץ הזה על שוק הדיור".

"בעקבות ירידת הריבית החודש, שניתן להסבירה כעת על ידי הקלה בסביבת המחירים ובסביבה התקציבית בארץ וכן על ידי ירידה בקצב האינפלציה והקלות מוניטאריות בחו"ל, אנו מעריכים כי הריבית תישאר מעתה לא שינוי; בתווך, יבחנו השלכות ההגבלות המוקשחות החדשות על שוק הדיור ובנק ישראל ימתין לראות אם תקציב המדינה בשנה הבא אכן ירסן את ההוצאות המוגדלות ואת החריגה הגדולה מיעד הגירעון, שהסתמנה עד כה".

רפי גוזלן, כלכלן מאקרו ראשי באי.בי.אי : ״ההודעה על הפחתת ריבית המלווה בצעדים מאקרו יציבותיים הפתיעה בעיתוי אך לא בכיוון. בנק ישראל מנסה בעזרת צעדים אלו ליצור הפרדה בין השפעת הפחתת הריבית על הפעילות הריאלית במשק לבין ההשפעה שוק הדיור. ניסיון העבר לא מעודד מבחינה זו וסביר כי גם השפעתם של צעדים אלו לא תהיה זו שתוביל לצינון שוק הנדל"ן, כאשר לדעתנו הצעדים האפקטיביים יותר לצינון שוק הנדל"ן (בהעדר היכולת להעלות ריבית) נמצאים בידי הממשלה, הן מבחינת התכנון והן מבחינת המיסוי".

"עם זאת, הבנק שולח מסר ברור של חוסר שביעות רצון מהיקף פעילות המשקיעים בשוק הנדל"ן וכניראה שלא מדובר בצעד האחרון מצידו להגבלת פעילות המשקיעים. ההאטה בסביבת האינפלציה וחולשת הביקושים במקביל להתחזקות השקל לאחרונה מצדיקים את המשך הפחתת הריבית ואנו מעריכים כי עדיין לא נאמרה המילה האחרונה מצד בנק ישראל כלומר מצפים להמשך הפחתות ריבית בחודשים הקרובים.״

הכלכלן הראשי של דש בית השקעות אלכס זבז'ינסקי : "הבחירה של בנק ישראל להוריד את הריבית כדי להקל על מצב המשק תוך ביצוע צעד מאזן של הטלת מגבלות על המשכנתאות עלולה דווקא לעלות את הסיכון שטמון בשוק הדיור המתנפח. הורדת ריבית פועלת להקטנת כדאיות השקעה בפיקדונות הבנקים ובאגרות חוב של הממשלה ודוחפת משקיעים לחפש השקעה אלטרנטיבית, כדאית יותר. כתוצאה מזה כספים נוספים של המשקיעים עשויים לזרום אל שוק הדיור ולדרבן המשך העלאת המחירים.

"על פי המחקר של בנק ישראל, רק כמחצית מהמשקיעים נזקקים בכלל ללקיחת משכנתא ולכן המגבלה שהטיל עליהם בנק ישראל עשויה לא להיות אפקטיבית. גם המגבלה של 75% על הרוכשים של דירה ראשונה לא כל כך מגבילה אותם. מרביתם לוקחים משכנתאות בשיעור מימון נמוך יותר. לכן הביקושים מצדם לא צפויים לרדת. בסה"כ, נראה שהצעדים האחרונים של בנק ישראל עלולים דווקא לזרז עליות המחירים בשוק הדיור".

גולן ספיר, משנה למנכ"ל סיגמא בית השקעות : "בנק ישראל הפתיע בהחלטתו להורדת הריבית, חרף הצהרתו שיותיר את הריבית ללא שינוי עד סוף שנת 2013. בנק ישראל יוצא בעסקת חבילה כשמצד אחד ער למצב הכלכלי ולמדד המחירים הנמוך שפורסם לאחרונה, ומאידך פועל לצנן את שוק הנדל"ן ע"י הגבלות קשות על רוכשי הנדל"ן. להערכתנו בסיגמא, לא די בצעדים אלה כל עוד לא פותרים את בעיית ההיצע, שעדיין נמוך ביחס לביקוש הטבעי".

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון : "בנק ישראל מחפש את הדרך לרוקן את המים בלי לשפוך את התינוק. בנק ישראל ניסה ואף הצליח להפתיע את השווקים בהורדת הריבית הבלתי צפויה ולתפישתנו כזו אשר אינה מחויבת במציאות וסותרת את המטרה המוצהרת לצנן הדרגתית את שוק הדיור למגורים. נוכח העובדה שבשווקים הגלובליים צנח בשבועות האחרונים מפלס הלחץ וכן מדד חודש ספטמבר הקטין באופן מהותי את בהלת האינפלציה המוגזמת סביב מדד חודש אוגוסט הגבוה סביר היה להניח כי הבנק ידחה את השימושים במעט התחמושת המוניטרית שנותרה לו למועד מאוחר יותר".

"נראה כי להפחתת הריבית המפתיעה בתזמון הנוכחי תהא השפעה מחממת יותר על שוק הנדל"ן המקומי מאשר ההשפעה המצרפית של הטלת ההגבלות החדשות על המינוף בשוק הדיור למגורים אשר ממוקדת בעיקר ברוכשי דירות למטרות השקעה. האתגר המשמעותי של בנק ישראל בעת הנוכחית הינו כיצד לנקז בעדינות את האוויר החם מבועת הנדל"ן המתנפחת במטרה להגן על המערכת הפיננסית המקומית מפני גידול בקריסת לווים וזאת בלי לפגוע קשות בסקטור הנדל"ן ולספוג גול עצמי בשורת הצמיחה הכלכלית במשק".

"הפתרונות הפיננסים של הבנק המרכזי אינן מהווים חלופת אמת לטיפול ממשלתי בשוק נדל"ן באמצעות הגדלת היצע הקרקעות, אזרחים בסופו של יום זקוקים לקורת גג ולפיכך צעדי הבנק המרכזי צפויים לקנות עבור הממשלה החדשה שתקום עוד קצת זמן לטפל בצרה צרורה זו של מחירי נדל"ן גואים. כזכור בועת נדל"ן הפילה בשנים האחרונות כלכלות גדולות הרבה יותר מן הכלכלה הישראלית ולפיכך מדובר באיום אשר אין להקל בו ראש".

אורי גרינפלד,מנהל מחלקת מאקרו בפסגות להורדת הריבית : "ההחלטה של בנק ישראל להוריד את הריבית ברבע אחוז מצד אחד ולהגביל את שיעור המימון על המשכנתאות מצד שני עומדת בקנה אחד עם התבטאויות בכירי הבנק בתקופה האחרונה. בבנק ישראל מאמינים כי ההאטה במשק והסיכונים מחו"ל תומכים בהמשך הפחתות הריבית וכי סביבת האינפלציה מאפשרת זאת".

"בבנק חוששים, ובצדק, מזינוק מחודש במחירי הדירות בסביבת ריבית נמוכה כל כך וכדי לנסות למנוע זאת בחרו בבנק להשתמש בהגבלות על המשכנתאות הניתנות. עם זאת, ספק אם הכלים של הגבלת שיעור המימון על המשכנתאות אפקטיביים במידה מספקת שכן משקי הבית ובעיקר המשקיעים המאמינים בהמשך העלייה במחירי הדירות מוצאים דרכים לעקוף הגבלות אלו".

דודי מייזליק, מנהל אגף המשכנתאות בבנק מרכנתיל : "הוראות בנק ישראל צפויות להוביל לירידה במחירי הדיור בעיקר בפריפריה. ההוראות פועלות באופן ברור להקטנת פעילות המשקיעים בשוק הדיור ואינן פוגעות ברוכשי דירה למגורים. ביומיים הקרובים צפוי ביקוש מוגבר מאוד של רוכשי דירות למטרת השקעה למימון על פי התנאים הישנים".

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון: "הורדת הריבית בהחלט מפתיעה ובסך הכל משדרת פניקה מסויימת. כנראה שפישר מאד מודאג מהסביבה הגלובלית למרות ההיתייצבות ושיפור מתון בנתונים. כלכלת ישראל נראת טוב , צומחת ב 3.5 אחוז קרובה לקצב הצמיחה הפוטנציאלי ומסתמן גידול בצריכה של משקי הבית כפי שמשתקף בנתוני פדיון בענפי המסחר והשירותים. חבל שבנק ישראל לא שומר את המעט תחמושת שנותרה ליום גשום יותר. הורדת הריבית עלולה לנפח את בועת הדיור, למרות המגבלות שהוטלו על האשראי".

תגובות לכתבה(23):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 18.
  מהלך מבריק של סטנלי תקראו הסבר פשוט
  פישר ענק פשוט תותח 30/10/2012 18:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  העניין פשוט למדי אנשים שקונים להשקעה על ידי מינוף עצום שזה הרוב המוחלט של המשקעים לא יהיה להם כדאי, מעכשיו יחפשו חלופה אחרת מאחר שגם בבנק הורידו את הריבית וכתוצאה יגרור בודאות ירידה בביקוש לדירות ובודאות לירידה במחירים השאלה בכמה אחוזים ? לפחות יש אחד שעושה משהו ולא כמו שטייניץ ואטיאס שהם עוד אחראים באופן ישיר על מחירי הנדלן ולא עושים כלום, בקרוב הבחירות זאת ההזדמנות שלכם לעשות ולהשפיע למענכם ולמען עתיד ילדכם שנהרס על ידי שני הליצנים האלו שרק מדברים מהבוקר ועד הלילה במשך שנים זאת ההזדמנות של כולנו להעיף אותם הביתה
  סגור
 • 17.
  טעות איומה רק יזניק את מחירי הדירות (ל"ת)
  דן 30/10/2012 12:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 16.
  איזה מהלך לא נכון!
  כלכלן אחר 30/10/2012 08:15
  הגב לתגובה זו
  1 2
  50 אחוז מהמשקיעים לא צריכים משכנתאות בכלל מהיתר הרוב המוחץ צריך עד 25-30 אחוז הירידה הסופית בביקוש בערך 1-2 אחוז ירידת הריבית ב10 אחוז! תשפיע יותר אני חוזה לצערי המשך עליות בטווח הקצר- הפתרון לא יגיע מהצד המוניטרי רק על ידי מגבלות של מיסוי וחקיקה להלן כמה הצעות בחינם להטיל מס רכישה של 15 אחוז על תושבי חוץ לבטל זכאות להלוואה בתנאי משכנתאות עבור נכס שלישי ומעלה ביטול קצבת זקנה לבעלי יותר מ4 נכסים ביטול גורף של מס שבח לבנימין שנרכשו לפני שנת 1980 לתת פטור ממס למשכיריים לטווח של 3 שנים ומעלה להוריד את רמת ריבית הזכאות ל4 אחוז לא צמוד להוסיף בהוראת שעה 2 קומות נוספות לתמא 38 לבניניים שיסימו בניה עד 2014 לבטל פטור ממס שבח לבעלי דירות שנרכשו החל מ2008 להשקעה  1
  סגור
 • שאלות נוספות
  גדעון 30/10/2012 14:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  6. אתה רוצה להחיל את ת.מ.א 38 על בנינים חדשים שנבנו בתקנים לעמידות בפני רשע? תוספת בנית קומות צריכה להיעשות במסגרת שינויי ת.ב.ע ויפה שעה אחת קודם - במקביל לפיתוח הסביבתי הנדרש - תשתיות, מוסדות ציבור, חניות וכיוצ"ב. 7.מה רע בדירות להשקעה / השכרה המצטרפות לשוק - ככל שירבה ההיצע כך יוכלו להתחרות ולהוריד מחירים, ולמה דווקא מ-2008?
  סגור
 • שאלות
  גדעון 30/10/2012 14:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  1. עלות (או ירידת מחירי הנדל"ן תלויה כמו כל מוצר אחר בביקוש מול היצע. דווקא השקעות של אזרחי חוץ שבסופו של דבר ישכירו את דירותיהם, יזרימו הון נוסף לארץ ויאזנו את הקטנת האשראי ע"י הבנקים מבלי לסכן את הכלכלה וכך ימצאו המשאבים להרחבת ההיצע בשוק. 2. חלק ניכר ביותר של אזרחי החוץ הם יהודים טובים המכינים לעצמם בסיס הארץ. האם בנוסף למחירי הדירות הגבוהים ברצונך להטיל עליהם חסם נוסף בצורת מס רכישה דרקוני? האם ידוע לך איזה אחוז ממחירי הדירות כיום הולך למיסוי? 3. אדם משלם כל חייו סכומים גבוהים לביטוח לאומי וזאת על מנת שבבוא היום יוכל לקבל לפחות חלק קטן מכך בצורת קצבת זיקנה מצומקת. זה טיבעו של ביטוח! מה שאתה מציע למעשה זה ביטול הביטוח הלאומי, לעלות את המס המשולם בצורה ניכרת ולגמור להפוך סופית את הביטוח הלאומי למס הכנסה ב'. מדוע שבעל 10 דירות שנרכשו לפני 1980 לא ישלם מס שבח על הרווח? ממילא קיים פטור לדירה כל 4 שנים! 5.למעשה קיים פטור כמעט מלא על דמי שכירות ולא משנה לאיזה תקופה.
  סגור
 • 15.
  הפיתרון הפרדה בבנייה לזכאים וללא זכאים הרעיון פשוט המ
  בנטוב 30/10/2012 07:03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  המדינה תקצה קרקע במחיר מוזל ביותר לבניית דירות לזכאים יוצאי צבא ו שירות לאומי גודל הדירות 2 ו3 חדרים המחיר בפיקוח מישרד השיכון זה יתאים לזוגות צעירים ולבודדים השוק החפשי יהייה למשקיעים ולמשפרי דיור והמחירים בהתאם היום כל השוק מיתנהל כחבילה אחת וכתוצאה מיכך כל השוק סובל והצעירים נישארים ללא פיתרון
  סגור
 • 14.
  פישר יקירי - הפעם פישלת בגדול ואיבדת את האמון!!! (ל"ת)
  פישר פישל 29/10/2012 23:01
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 13.
  מה ייקרה לאגח"ים עכשיו?..ייעלו או יירדו..
  בקיצור 29/10/2012 22:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לקנות ממשלתי?...שחר..זה יותר חשוב!!..דירות כבר יש לי.
  סגור
 • 12.
  אם בנק ישראל מוריד את הריבית למרות בועת הנדל"ן
  שאול 29/10/2012 21:59
  הגב לתגובה זו
  4 1
  זה אומר שהמצב הכלכלי של מדינת ישראל בקנטים! בגלל הבחירות, ביבי, פישר ושות` מנשימים את הכלכלה הישראלית הנשמה מלאכותית כדי שלא תתפגר. החגיגה האמיתית תתחיל יום לאחר הבחירות, ואז כל הדרעק יצוף על פני המים. היום חייבים לנהוג במשנה זהירות ולחשוב קדימה עשר פעמים לפני שעושים צעד אחד. אסור להשקיע בנדל"ן כי הוא לפני ירידה (אם הנדל"ן ימשיך לעלות - ניכנס למשבר פיננסי). אסור להשקיע בבורסה כי זה מסוכן אש. אסור להשקיע באג"ח מדינה מחשש לחדלות פרעון בעתיד הקרוב או הרחוק... רק בדבר אחד כדאי להשקיע - בדולר!!! כשהכלכלה והשקל ייפלו ולקראת האביב האיראני, מי שיחזיק בדולר יהיה מלך!
  סגור
 • 11.
  הפחתת הרבית
  עידו חכם 29/10/2012 21:53
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כעת לא כדאי בכלל להחזיק כסף בבנק בריבית זניחה. הציבור יפנה את הכסף לרכישות מוגברות של דיור ונדלן.
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  הורדת ריבית צעד לא נכון של הבנק (ל"ת)
  כלכליסט 29/10/2012 21:44
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 9.
  יוצרים את הכאוס ואחר"כ בא הגאון התורן ומתקן (ל"ת)
  קלקלנים 29/10/2012 21:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 8.
  תנו לי לנחש
  א 29/10/2012 21:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  שעכשיו כל הקבלנים המתווכים וכד' יצאו במחול שדים ויטענו שהמהלכים האלו יעלו את מחירי הדירות כי בלה בלה בלה... ומאידך כל היתר יגידו, אמרנו לכם "זה סופו של כל בלון". סתם ניחוש פרוע:)
  סגור
 • 7.
  פישר התבלבלת היית צריך לעלות ולא להוריד !!!
  משקיע מודאג 29/10/2012 21:16
  הגב לתגובה זו
  3 1
  פישר אתה נגיד מדהים וזוכה להערכה בינל אבל הפעם טעית בגדול! לפי כל המחקרים 50% מרוכשי דירות להשקעה לא צריכים משכנתא אז מה אתה רוצה שייעשו עם הכסף? תעלה את הריבית באחוז ותראה איך כולם יבואו למכור דירות ויחזירו כסף לפקדונות בבנקים !!!
  סגור
 • 6.
  בושה ונבזית
  הורדת הריבית 29/10/2012 21:13
  הגב לתגובה זו
  2 1
  יא כלב
  סגור
 • 5.
  כדאי שכל האינטרסנטים יקראו טוב טוב -
  ע 29/10/2012 20:39
  הגב לתגובה זו
  14 2
  אם המחירים ישארו ברמות האלו או יעלו עוד הכל יתפוצץ - המחירים יקרסו במהירות ויסכנו מוסדות כלכלים , אי אפשר למתוח עוד את החבל , לכן כדאי לכל הצדדים להוריד מחירים ב-15-20 אחוז על להימנע מקריסה ועל מנת להמשיך בעסקים , בדיוק כמו שמחיר הדלק חצה את רף 8 ש"ח הייתה ירידה בצריכה , כך שכדי שתמשיכו לעשות עסקים אתם חייבים לראות ירידה משמעותית במחירים אחרת תהיה קריסה בהמשך שתביא אתכם למצב קשה , אי אפשר למשוך עוד את רמת המחירים הזאת, נקודה.
  סגור
 • גולן מי? מי מראיין את גולן ספיר? זה פיגורה? (ל"ת)
  מאקרו 29/10/2012 22:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  הנתון המשמעותי הוא הורדת הריבית
  תום 29/10/2012 20:34
  הגב לתגובה זו
  11 2
  ירידת הרבית תביא בהכרח לעלית מחירים . עובדה שאין צורך להוכיחה,.די לעקוב אחרי המחירים כשהריבית נמוכה. לעומת זאת הצעדים הנוספים נועדו להגן על הבנקים ותו לא. הנגיד מעדיף מחירים גבוהים וחלילה לא סיכון הבנקים ,.לכן הנגיד מתדלק את שוק הנדל"ן.,וכנראה מתפלל שהבועה לא תתפוצץ במשמרת שלו.
  סגור
 • 3.
  צעד נכון. יקנו פחות דירות. מי שיקנה יהיו האנשים הנכונים
  אזרחית 29/10/2012 20:07
  הגב לתגובה זו
  9 5
  אילו שאין להם בית. המחירים ירדו.
  סגור
 • 2.
  המהלך יביא לעליית מחירים
  רון 29/10/2012 19:11
  הגב לתגובה זו
  5 7
  עכשיו לזוגות צעירים עם הכנסות נמוכות יש יותר כסף לקנות דירות מהמשקיעים, המשקיעים יעלו מחירים וימכרו לזוגות צעירים. כמה שנים אחר כך יקנו המשקיעים מהזוגות הצעירים אתהדירות ביותר זול ראלי כי הם לא יוכלו לשלם 75% משכנתא אז בלאו הכי משקיעים לא יצטרכו יותר מ 50% מימון . זה גלגל שלא משנה מה תעשה למי שיש כסף יש לו יותר גמישות.השיטה לדעתי שהמדינה תבנה על חשבונה דירות להשכרה ארוכת טווח . נקודה
  סגור
 • המדינה תבנה?..אומר עוד מיסים!! (ל"ת)
  קליפ 29/10/2012 20:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • סייג לחוכמה שתיקה....
  אני 29/10/2012 20:11
  הגב לתגובה זו
  5 3
  גיבוב של שטויות
  סגור
 • 1.
  פישר הזבל אסון כלכלי לתושבי המדינה. (ל"ת)
  א.מ 29/10/2012 19:02
  הגב לתגובה זו
  14 4
  סגור