יו"ר ועד חח"י: "אין כאן בעל בית"; רון-טל: "אנחנו ב-67 מיליארד ש' חוב"

"אין מישהו אחד שמרכז את הכל. אנחנו נתונים בידי אנשי האוצר", אמר היום יו"ר ועד העובדים של חברת החשמל בוועידת אנרגיה ועסקים של אקו אנרג'י ותכלית כנסים. יו"ר הדירקטוריון: "תעריף החשמל חייב לעלות"
 |  (6)
יפתח רון טל, צילום: יואב בכר; יח"צ
"לחברת החשמל אין בעל בית, אין מישהו אחד שמרכז את הכל. אנחנו נתונים בידי אנשי האוצר, הרשות, משרד התשתיות. כל אחד מושך לכיוון שלו. הרפורמה חיונית ואנחנו מעורבים בה. האיתנות הפיננסית של חברת חשמל הוא החלק המרכזי בפתרון הבעייה", כך אמר היום (ב') מיקו צרפתי, יו"ר ועד העובדים של חברת חשמל בוועידת אנרגיה ועסקים של אקו אנרג'י ותכלית כנסים.

ד"ר יהודה ניב, משרד האנרגיה והמים: "יש בעיה בתעריפים. תעריף ההולכה לא מכסה את ההולכה. תעריף הייצור לא מכסה את הייצור. צריכה להיות לחברה יכולת אחרת, פחמית ולא רק גזית של כ-50%. הייצור החדש יהיה או ע"י אנרגיות מתחדשות או מערכות מוסבות לגז. במקרה הצורך, נוכל לחזור בתוך יומיים מגז לפחם. כך יהיה גם באשקלון, שהייתה אמורה לפעול ב-2008. אם הייתה פועלת הייתה חוסכת בהפעלה שלה בפחם 3 מיליארד דולר. זה פעמיים העלות שלה".

אמיר חייק, מנכ"ל התאחדות התעשיינים, הוסיף על דברי צרפתי והגיב לטענת ד"ר ניב: "איך נציג משרד האנרגיה והמים אומר שהעריפים לא מוסדרים? הם כן מוסדרים. כמו שאמר מיקו, אין פה בעל בית. בנמלים יש בעל בית? יש פה בעייה של משילות. עברנו קיץ מאוד קשה מנטלית. כל יום איימו עלינו שיפסיקו חשמל למפעלים. יפתח רון טל הוא אופטימיסט בלתי נלאה אם הוא אומר שתוך 8 שבועות אפשר לסגור את העניין הזה. עד שלא יהיה סדר מול מי עובדים, זה לא יתקדם".

יו"ר הדירקטוריון של חברת החשמל, יפתח רון טל אמר: "אנחנו נמצאים במשבר פיננסי איום ונורא. יש לנו 67 מיליארד שקל חוב מתוכו 53 מיליארד שקל למוסדות פיננסים ולבנקים. יש פער תזרימי שלא קשור אלינו בגלל העדר גז מצרי. תיכננו עלויות דלקים השנה של 13 מיליארד שקל. בפועל זה מגיע ל-24 מיליארד שקל. נסיים את השנה עם גיוס של 10 מיליארד שקל חלקו בכלל הלך לרכישת סולר. אנחנו בפיגור של שני מיליארד שקל בשנה כי יש חלקים בחברה שבהם לא נוגעים. אין פתרון אחר אלא באמצעות רפורמה, שכוללת טיפול ביציבות הפיננסית. לכן, תעריף החשמל חייב לעלות, והמדינה חייבת להזרים הון בעלים".

עודד אגמון, סגן ראש רשות החשמל דווקא שמר על אופטימיות: "בשנה הקרובה יכנסו הרבה יצרנים פרטיים. יש מדיניות ממשלה ברורה לגבי קידום אנרגיות מתחדשות, שיהיו 20% מהדלקים עד 2020. רשות החשמל ליוותה את היזמות הפרטית אחד לאחד כדי לאפשר את הסגירות הפיננסיות. שוק החשמל ייראה אחרת בתוך כמה שנים גם בייצור וגם באספקה".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  החברה למעשה פשטה רגל
  שם 29/10/2012 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צריך למכור את הנכסים ושאחרים יפעילו אותה אין לה זכות קיום. כל הזמן שיקרו את המדינה וחגגו
  סגור
 • 5.
  עד מתי יעלוזו מושחתים (ל"ת)
  שי 29/10/2012 13:52
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  פשוט. תנו רפורמה, קבלו מימון. אחרת, עד 120.. מיליארד! (ל"ת)
  פול 29/10/2012 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  החברה הכי גנבה במשק (ל"ת)
  גל 29/10/2012 13:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  איפה המדינה????? (ל"ת)
  חברה של גנבים 29/10/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  תפסיקו את שערוריות השכר והפנסיה שלכם
  אחד 29/10/2012 13:12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ושלא תצפו שהציבור יכסה את הגרעונות בגלל ההתנהגות הפושעת שלכם.
  סגור