נמשיך לשלם: "אין שינוי מהותי, הורדת מחירי המזון אינה מובטחת"

"הממשלה טענה כי הרפורמה תחולל שינוי יסודי בענף, כפי שקרה בשוק הסלולר, אלא שבמקרה הזה נראה כי מעבר לאמירות בומבסטיות אין בה הרבה ממש", אמר היום גיל דטנר, אנליסט לאומי שוקי הון
 |  (6)
קמעונאות, צילום: Getty images Israel
"הממשלה טענה כי הרפורמה תחולל שינוי יסודי בענף, כפי שקרה בשוק הסלולר, אלא שבמקרה הזה נראה כי מעבר לאמירות בומבסטיות אין בה הרבה ממש", אמר היום (ג') גיל דטנר, לאומי שוקי הון, בהמשך להודעה על רפורמה בשוק המזון ההמלצות של וועדת קדמי והוועדה לשוק החלב.

"ההמלצות נשחקו על רקע הבחירות הקרובות והתנגדותם של גורמים מסוימים בענף, המשיך דטנר ואמר: "סביר להניח כי יחולו עיכובים נוספים בהמשך. ספקי המזון לא ממש ירגישו את המהפכה בשוק, בעוד שרשתות המזון כן יושפעו בצורה זו או אחרת, אך גם היא תלויה במידת האכיפה".

דטנר המשיך וטען שהסעיפים שהיה בהם פוטנציאל הכבדה על הספקים הגדולים לא קבלו אזכור בהסכם שגובש. "למעשה, אין שינוי אחד מהותי שמאיים על הספקים הדומיננטיים. ההקלות בפעילות היבוא לא נראות כבעלות נפח שיכול להשפיע על השוק".

באשר לרפורמה במחיר החלב הגולמי אמר: "הוסכם על ירידה של 11% במחיר המטרה עבור ארבע שנים. זאת לאחר עלייה של כ-9% בעדכון לרבעון הרביעי של השנה. כמו כן, אין כאן שום הבטחה להורדת מחירים לצרכן, היות ומחיר המטרה מושפע ממספר גורמים, ורק מעט המוצרים שתחת פיקוח מגיבים באופן אוטומטי וישיר למחיר המטרה של החלב".

לסיכום: "מה שימשיך להכתיב את המגמה ברשתות המזון זו הסביבה העסקית המאתגרת, כאשר האטה כלכלית ועודף בשטחי מסחר הם הגורמים המרכזיים. בשופרסל, ההנהלה החדשה פועלת באופן הרבה יותר אגרסיבי מול רמי לוי, מה שימצא את ביטויו בדוחות הכספיים של שתי החברות. מנגד, ראוי לציין את מאמצי ההתייעלויות של שופרסל. מאמצים שהניבו פרי כבר בתוצאות הרבעון השני".

ביום א' האחרון הוכרזה הרפורמה בשוק המזון המקומי. מטרת הרפורמה שנוסחה בוועדת היא להביא לשקיפות מחירים לצרכן ולהגביר את התחרות בין הרשתות וספקי המזון.

בד בבד, שר האוצר, יובל שטייניץ, ושרת החקלאות, אורית נוקד, חתמו עם הרפתנים על הסכם שמטרתו הפחתת מחיר החלב הגולמי והסרה מידתית והדרגתית של מכסי מגן. לפי ההסכם, מחיר החלב הגולמי יופחת ב-25.5 אגורות ב-2013-2016. כמו כן, החל ב-1 בינואר תצא לפועל הפחתת מכסים הדרגתית, על מנת לתת לשוק החלב הישראלי להיערך לכך, בעיקר במוצרים שבהם ישנה התכנות ליבוא.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  תיקנו מוצרים של חברות חדשות!יותר זול ואותו דבר (ל"ת)
  גדלו בזכותנו ועושקים 23/10/2012 15:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  לא לקנות "מותגים"
  עמית 23/10/2012 14:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני קונה חברות קטנות וזה מוזיל לי קצת את העלות. בגדול זה עניין עקרוני.
  סגור
 • 4.
  ולכן הציבור משלם
  הציבור מטוטמם 23/10/2012 14:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הוועדות האלה לא יעשו כלום. צריך לעשות חרם צרכנים
  סגור
 • 3.
  לאחיזת העיניים (ל"ת)
  אין גבול 23/10/2012 14:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  ביבי ושטייניץ עושים למראית עיין
  לא ברור 23/10/2012 14:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עושים כלום ושום דבר
  סגור
 • 1.
  אין מילים
  פשוט בושה 23/10/2012 14:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עובדים על כולם בעיניים
  סגור