"חובת דיווח כללית והכשרת הון חד פעמית - מקור מימון לצדק חברתי"

נשיא המכון לחברה וכלכלה: "חובת דיווח מלאה תניב לקופת המדינה 2 מיליארד ש' במיידי. מניסיון של שנים, ישראלים רצים לשלם אם המס מופחת"
 |  (4)
יובל שטייניץ, צילום: רמי חכם
מדינת ישראל צועדת לעבר בחירות לאחר שראש הממשלה, בנימין נתניהו, התאכזב מכך שלא הצליח להעביר תקציב לטעמו, תקציב שהושפע עמוקות מהדרישות החברתיות שעלו בישראל. בעוד שבאוצר מחפשים מקורות הכנסה נוספים, גוברים הקולות שקוראים להחיל חובת דיווח כללית על אזרחי ישראל.

רו"ח יעקב ורקר, נשיא המכון לחברה וכלכלה, גם הוא מאמין בגישה זו ומאמין כי יש להחיל את חובת הדיווח הכללי כדי לשים קץ לכלכלה השחורה. "הצעד הראשון הינו ביטול הפטור הגורף אשר ניתן אוטומטית מדי שנה לחלקים גדולים מהציבור שלא לדווח על הכנסותיהם", אמר ורקר ואמד את התועלת מכך, "החלת חובת דיווח מלאה על כלל הציבור, תניב לקופת המדינה מיליארדי שקלים במיידי".

לדבריו "הפטור, המתחדש אוטומטית מדי שנה, גורם לכך שמליוני ישראלים שיש להם הכנסות נוספות לא מדווחות, אינם משלמים עליהן מס. כאשר אדם יידרש לחתום שהוא מצהיר כי אין לו הכנסות נוספות, ידו תרעד והוא יעדיף לדווח על הכנסות שונות ממקורות הכנסה מגוונים".

מחקרים שונים שנערכו בישראל מעלים שהכלכלה השחורה בישראל מגלגלת כ-190-200 מיליארד שקל בכל שנה, וצמחה ב-8.5% בעשור האחרון, הקצב המהיר ביותר במדינות ה-OECD. מדובר על שיעור של יותר מ-20% מהתמ"ג. בהצעתו מצטרף ורקר למנהל רשות המיסים, דורון ארבלי, שאמר במספר הזדמנויות בכנסת כי "נושא העלמות המס והמלחמה בהון השחור הוא מכת מדינה" וציין כי הוא תומך בחובת דיווח כללית גם אם "לא בטוח שלרשות יש את הכלים להתמודד עם הדיווח הכללי היום".

לטעמו של ורקר הצעד הבא המתבקש הוא הכשרת הון חד פעמית כללית לכל הציבור. "היוזמה לגילוי מרצון, לא הצליחה מכיון שמי שמעלים אינו יודע כמה מס הוא יידרש לשלם בסוף התהליך", הסביר את הההגיון מאחורי ההצעה, "לכן, יש להחליט על הכשרת הון חד פעמית בגובה 15% על הכנסות לא מדווחות. מי שלא יצהיר וישלם את המס המופחת – יישא בעונשים כבדים לאחר מכן. לדעתי, ועל סמך בדיקות שעשינו לאורך השנים, ישראלים רבים ירוצו לשלם את המס המופחת על מנת שיוכלו להכשיר את ההון שמסתתר בחו"ל או מתחת למזרון".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  מספיק לרדוף אנשים ולפרנס רו"ח. וורקר לך לעבוד! (ל"ת)
  ה 23/10/2012 19:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הצהרת הון והצהרה על הכנסות תחייב את המדינה אוטומטית
  טלטל 23/10/2012 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בהשלמת הכנסה.כך שכל מי שניזרק מהעבודה בגיל מתקדם ולא מוצא עבודה יהנה מידית בהשלמת הכנסה.זה צדק חברתי.לא יתכן להעמיס על האזרח ריצות\מנהלי חשבונות\רואי חשבון ולא לתת למי שמגיע בלי להריץ אותו יותר!!!
  סגור
 • 1.
  מספיק עם השטויות
  עייף מהמדינה 23/10/2012 13:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תרדפו אחרי עבריינים ואנשי ציבור יספיק לכם לאלף צדקחברתי
  סגור
 • עבריינים לא משלמים.
  תתעורר 23/10/2012 13:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עדיף לרדוף אחרי מי שמשלם.
  סגור