הנגיד פישר: "ההחלטה של נתניהו להקדים את הבחירות - מהלך טוב"

פישר בראיון לבלומברג: "נתניהו אולי יכול היה להעביר תקציב במסגרת הקואליציה הנוכחית, אך תקציב כזה היה עלול להיות תקציב יקר, שהיה דורש מנתניהו לפזר כסף לפה ולשם"
 |  (3)
סטנלי פישר (getty images)
"החלטת ראש המשלה בנימין נתניהו להקדים את הבחירות בישראל על רקע הקושי בהעברת התקציב - זה מהלך טוב שיתמוך בכלכלה" כך אמר היום (ב') בראיון לבלומברג נגיד , סטנלי פישר, השוהה בכנס של קרן המטבע הבינלאומית בטוקיו.

"ההחלטה הזו, כפי שאני רואה אותה, מעידה על כך שאנו מתכוונים לטפל בכלכלה ובתקציב ברצינות. אני מקווה שזה מה שתעשה הממשלה החדשה שתיבחר. הממשלה כבר התחילה לטפל בבעיות התקציב לפני מספר חודשים, כאשר העלתה את המיסים באופן די משמעותי" אמר הנגיד בהתייחסו בכך להחלטת הממשלה על העלאת שיעור המע"מ ב-1% ועל העלאת שיעור מס ההכנסה החל משנת 2013, במטרה להקטין את הגירעון לרמה של 3% מהתוצר.

"ההחלטה על ההליכה לבחירות היא הצעד הנכון, מכיוון שמבחינה כלכלית, נתניהו אולי יכול היה להעביר תקציב במסגרת הקואליציה הנוכחית, אך תקציב כזה היה עלול להיות תקציב יקר, שהיה דורש מנתניהו לפזר כסף לפה ולשם על מנת לקבל את תמיכת המתנגדים בקואליציה, אם היה מנסה להעביר את התקציב לפני הבחירות - אבל הוא בחר שלא לעשות את זה".

על פי נתונים שפרסם משרד האוצר הישראלי בספטמבר גדל הגירעון הממשלתי של ישראל והגיע ל-4.1% מהתמ"ג (במונחים שנתיים), יותר מכפול מהיעד שקבעה הממשלה לשנת 2012. נתניהו מנסה לבצע קיצוצים בתקציב, על רקע הפיגור בהיקף הכנסות המדינה ביחס לתחזיות בשל ההאטה בצמיחה העולמית.

העולם קרוב מאוד למיתון

ב-9 באוקטובר חתכה קרן המטבע הבינלאומית את תחזית הצמיחה העולמית והזהירה מפני התרחבות איטית עוד יותר אם מנהלי המדיניות בארה"ב ובאירופה לא יטפלו באיומים על הכלכלות שלהן.

הנגיד פישר התייחס בראיון בבלומברג גם לכלכלת העולם ואמר, "העולם קרוב מאוד למיתון. למרות שנרשם לאחרונה שיפור בכלכלה הגלובלית, ההשפעה עדיין לא חלחלה לשווקים". לדברי פישר, "העובדה שהפדרל ריזרב לא קבע מועד לסיום רכישות האג"ח במסגרת תוכנית ההקלה הכמותית QE3, לא תומכת בטענות שגורסות שלבנק המרכזי נגמרו כל הכלים לסיוע לכלכלה".

בהתייחסו למצב הכלכלה האירופית אמר פישר "הכל מתקדם באיטיות נכון לעכשיו. אירופה כבר נמצאת במיתון מבחינה טכנית, ובארה"ב צפויה צמיחה נמוכה מ-2% בחודשים הקרובים".

"המשבר באירופה לא מאחורינו מכיוון שהמדינות עדיין לא הצליחו לאשר את תוכניות הקיצוצים הרחבות עליהן הכריזו על מנת לעמוד בתנאים לקבל הסיוע מקרן החילוץ האירופית. זה עלול לקחת עוד זמן מה אך התוכנית להורדת עלויות ההלוואה של המדינות - תצלח", העריך פישר.

על הרעיון שעלה באירופה להנפקת אירו בונדס אמר הנגיד הישראלי כי "אסור לאחד בין החובות באירופה - התוכנית להנפקת איגרות חוב משותפות תהיה טעות. צריך לדאוג שהמדינות ישמרו על תקציב מאוזן. אם יתאפשר לכולם למכור - לא תהיה משמעת במדינות הקטנות".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  ביבי יפזר כסף לפה ולשם ?
  עוילם גוילם 21/10/2012 14:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הבחירות ? לשם ולפה.......?
  סגור
 • 2.
  טעות של חובבן פוליטי
  ירון 16/10/2012 15:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נתניהו הרחיב את התקציב חילק לכולם ומשתמש בתקציב בתור תירוץ להקדמת הבחירות פישר לא מבין את זה ?
  סגור
 • 1.
  פיש ונתניהו הביתה (ל"ת)
  א 15/10/2012 16:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור