הערכה: מדד המחירים עלה ב-0.5% בספטמבר; "מחירים מעוגלים למעלה"

היום יפורסם מדד המחירים לצרכן שצפוי להנציח את המכה לכיס. "המוכרים ינצלו את העלאת המע"מ להעלאת מחירים נוספת - יעגלו למעלה בגלל שהצרכן לא שם לב"
 |  (2)
(קרדיט:Getty images Israel)
לחודש ספטמבר יפורסם היום ב-18:30 כשההערכות השוק הן לעלייה של 0.2%-0.6%. לאחר עלייה של 1% במדד בחודש באוגוסט לעומת צפי לעלייה של 0.6% בלבד הכלכלנים לא מוציאים מכלל אפשרות ששוב ההתייקרויות לא נאמדו נכון וישנה להפתעה למעלה. ההשפעה הגדולה על המדד צפויה להיות מכיוון העלאת המע"מ בספטמבר והשינויים במחירי הדלקים.

בסקר שוק בו השתתפו 10 כלכלנים, מחצית מהם העריכו את העלייה במדד בספטמבר ב-0.5%, שניים העריכו אותה ב-0.4%, עוד שניים העריכו אותה ב-0.3% ואחד העריך אותה ב-0.2% בלבד.

רון אייכל, הכלכלן והאסטרטג הראשי של מיטב, שלא השתתף בסקר העריך שמדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר צפוי לעלות ב-0.6%. "התייקרות מחירי הדלקים תשפיע. העלאת המע"מ גוררת להתייקרויות מעבר למע"מ - המוכרים מנצלים את שינוי המחיר לעגל הרבה למעלה כי הם יודעים שהצרכן לא יחשב את ההתייקרות המדוייקת ולא ישים לב. ניתן לומר שהעלאת המחירים בעקבות העלאת המע"מ היא 'חד סיטרית' כיוון שבמקרה של הוזלת המע"מ המחירים לא יורדים כפי שהיו עולים. ההעלאת המע"מ משקפת עלייה של 0.83% במחירים ומשפיעה על כ-80% מרכיבי המדד ומגלם".

"אציין כי שכר הדירה מכניס מימד של אי וודאות והוא בעל פוטנציאל להוריד את המדד. עם זאת, אם לשפוט לפי חודשי הספטמבר האחרונים והמעבר של סטודנטים בחודש זה, צפוייה התייקרות גם בסעיף זה", אמור הכלכלן הראשי במיטב שמציין שלא יתפלא אם המדד יטפס גם ב-0.8%.

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, מתאר את השינוי הצפוי במדד לפי המרכיבים ומעריך שמדד המחירים לצרכן בחודש ספטמבר עלה במחצית האחוז: "עליית המע"מ בתחילת החודש צפויה לתרום לעלייה של 0.3%, סעיף שרותי הדיור בבעלות צפוי להוסיף כמחצית האחוז. סעיף ההלבשה וההנעלה צפוי להשלים ירידה עונתית במדד. רכיב הפירות והירקות עלה אף הוא בחדות. אנו צופים המשך ירידה של מחירי הטלפוניה הסלולרית בשיעור חודשי של 1% בחודשים הקרובים. רכיב הבראה ונופש במדד צפוי להציג ירידה מתונה. עליית מחירי הדלקים בתחילת החודש בכ- 7% לרמה של 8.25 שקל לליטר תתרום לעליית המדד".

באופק רואים עוד התייקרויות, גם מדדי אוקטובר ונובמבר צפויים לעלות

"מדד המחירים לצרכן בחודש אוקטובר צפוי לעלות ב- 0.3% ואילו מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר צפוי לעלות ב- 0.2%. האינפלציה החזויה על ידנו ל- 12 החודשים הבאים מסתכמת ב- 2.7% ומתמחרת בחלקו השני של סט האינפלציה העתידי השלכות של התקררות המשק על המחירים ובלימה של עליית במחירי הסחורות החקלאיות", כותבים באיילון.

"גם מדדי המחירים לחודש אוקטובר ובעיקר לנובמבר צפויים להיות גבוהים, מעבר לעונתיות הרגילה, על רקע ההתייקרויות במשק. נציין כי באוקטובר סעיף הדלקים שירד ב-4% ומשקף 0.1% ירידה במדד, צפוי למתן במעט את העלייה", כתבו במיטב.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בחרת ביבי קיבלת גזרות קשות ומלחמה באירן (ל"ת)
  אלי 15/10/2012 14:21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  המדד החודש יהיה 0.8 למעלה החודש בנק ישראל יעלה ריבית
  כלכלן 15/10/2012 11:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כדי למנוע אינפלציה הדולר ירד מתחת ל3.8 כבר היום אחרי פרסום המדד
  סגור