הלווים לדנקנר ותשובה - הפרה נמשכת בהלוואה בפלאזה; המו"מ נמשך

כך הודיעה הבוקר נכסים ובניין. שי ליפמן - "המעמד של המלווים הוא נחות יותר, אין להם שום אינטרס לקחת את הקרקע הזו; פוטנציאל החברה עצום"
 | 
נוחי דנקנר (צילום: בוצ'צ'ו)
חברת נכסים ובנין +0.83% נכסים ובנין 30,250 +0.83% נכסים ובנין בסיס:30,000 פתיחה:30,000 גבוה:30,410 נמוך:30,000 תמורה:639,135 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , מקבוצת IDB, הודיעה הבוקר כי המלווים לקרקע של פרוייקט הפלאזה בלאס וגאס (חלק החברה 25%) הודיעו כי תקופת ההימנעות הסתיימה וכי קיימת הפרה נמשכת של הסכם ההלוואה עקב אי פירעון יתרת ההלוואה למלווים. עוד צוין בהודעת המלווים, כי יתרת ההלוואה (קרן וריבית) עומדת לפירעון בהתאם להסכם ההלוואה וכי המלווים שומרים על כל זכויותיהם בקשר עם ההלוואה.

עם זאת, לפי הודעת החברה, המלווים והשותפות בפרויקט ממשיכים לנהל משא ומתן כדי להגיע להסכמות בקשר עם ההלוואה, בין היתר להארכת מועד פירעונה ו/או הפחתת סכומה.

נזכיר כי טרום התפוצצות בועת הנדל"ן בלאס וגאס רכשו ב-2007 נוחי דנקנר באמצעות אי.די.בי פיתוח ונכסים ובנין ויצחק תשובה באמצעות אלעד גרופ במחירים מופקעים של כ-1.25 מיליארד דולר את הקרקע של פרויקט פלאזה בלאס וגאס, שנחשבה אז לאטרקטיבית בשל מיקומה במרכז הסטריפ. אך מאז קרס השוק - מה שהוביל את דנקנר ותשובה למחוק עד כה של מאות מיליוני דולרים.

שי ליפמן, הנדל"ן של IBI, אומר כי "יש לשים לב שהמלווים לא הודיעו שהם מחלטים את הקרקע והמו"מ נמשך. נחזור ונדגיש כי לאחר שנכסים ובניין, IDB וקבוצת אלעד מחקו כמעט את כל ההשקעה שלהם בקרקע, ברור כי המעמד של המלווים הוא נחות יותר, בנוסף אין להם שום אינטרס לקחת את הקרקע הזו (שבטווח הקצר לא נראה כי אפשר לממש אותה) ובמקרה של תספורת הם לפחות ימשיכו לקבל מסויימת. מבחינת תמחור המנייה אין השפעה להודעה. אזכיר כי במודל שלנו מחקנו את כל ההון העצמי של הקרקע והיא עומדת על אפס שקלים."

לדבריי ליפמן, לשותפים בפלאזה קרו גם דברים טובים שבוע שעבר - "החברה הבת מהדרין (45.4% של נכסים ובניין וכ- 41% של הפניקס) זכתה במשפט מול המדינה, פסק דין שבמסגרתו קיבל בית המשפט המחוזי את תביעת החברה וקבע כי המינהל אינו רשאי להחיל על החברה תנאי חכירה נחותים באופן מהותי בתקופת החכירה השניה, ובפרט, כי הוא אינו רשאי להוסיף, בעת חידוש חוזי החכירה כאמור, סעיף 'שינוי ייעוד' המאפשר, ככלל,את השבת המקרעין למינהל במהלך תקופת החכירה השנייה בעת שיוני ייעוד."

"המשמעות של הפסיקה היא אדירה", מוסר ליפמן, "אם עד היום קיבלה החברה פיצוי על הפקעת קרקע רק על הצד החקלאי שלה (אובדן הכנסה ועלות של נטיעת פרדס חדש), אזי לפי פס"ד זה על החברה לקבל פיצוי לפי השווי הכלכלי של הקרקע בעת ההפשרה. מכיוון שבבעלות החברה (או בחכירה) כ- 14,000 דונם, ולהערכתנו בשנים הקרובות עתידים לשנות ייעודם הרבה מאות של דונמים מסך זה, הפוטנציאל הכלכלי הטמון בהחלטה זו הוא עצום (סביר כי המדינה תערער על פס"ד זה ולכן הסיפור יעבור לערכאות משפטיות גבוהות יותר והמדינה תנסה למשוך פה עוד זמן). בכל מקרה כיום הפיצוי על שטח שמופקע עומד על סכום מגוכך של כ- 46,000 שקל לדונם."

ב-IBI עדיין לא משקללים את את פס"ד במחיר המניה וממתינים לתגובת המדינה. "בכל מקרה להערכתנו גם מהדרין נסחרת בחסר וקבענו לה שווי כלכלי של 495 מיליון שקל (נסחר כיום לפי שווי של כ- 430 מיליון שקל). גם לאחר העליות בבורסה בימים האחרונים, אנו ממשיכים לראות במניית נכסים ובניין פוטנציאל עצום, אנו ממשיכים להמליץ בקנייה במחיר יעד של 246 שקל למניה". יצוין כי מחיר המניה הבוקר, טרם פתיחת המסחר, עומד על 156.7 שקל ומשקף פוטנציאל אפסייד של כ-57%.
קרדיט: IBI
קרדיט: IBI
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה