מעוז: "אין עכשיו הצדקה להעלאת מחירי המוצרים ב-6%, שהציבור ישמיע קולו"

יו"ר הון ליין בשיחה עם Bizportal על גל העלאות המחירים וגם על הבחירות. "הממשלה תנסה 'לקנות' את הציבור באלקטרוניקה"
 |  (13)
שלמה מעוז (צילום: BizTV)
בנימין נתניהו הכריז השבוע על בחירות בזק. בעוד 3 חודשים יילך העם היושב בציון לקלפי וממשלה חדש תורכב. בפעם הקודמת שהעם אמר את דברו זה לא היה בקלפי אלא ברחובות ת"א והערים הגדולות. זה קרה במחאת קיץ 2011, מחאה שבימים אלה ממש הישגיה נדרסים תחת גל העלאות מחירים מצד היצרניות הגדולות. האם הדבר יבוא לידי ביטוי כחלק מקבלת ההחלטות של הבוחר? Bizportal שוחח עם שלמה מעוז, הכלכלן ראשי של חברת אלפא פלטינום ויו"ר חברות הון ליין.

לדברי מעוז, "את ההתייחסות להעלאות המחירים במשק צריך לדעתי לפרק למרכיבים השונים, כגון מחירי החלב, מחירי האנרגיה והמים, מחירי מוצרי הצריכה והמזון, מחירי המכשירים האלקטרונים ומחירי הדיור. צריך להתייחס לצעדים שבהם יכולה לנקוט הממשלה על מנת למתן את רוע הגזרות ולתת יותר סוכריות כמו שהעם אוהב בכלכלת בחירות ובנוסף יש להתייחס למהלכים שיכול הציבור לעשות על מנת להפעיל לחץ כנגד העלאות המחירים".

"דבר ראשון לדעתי ההתייקרות של מחירי החלב תיעצר כבר בקרוב על רקע הדרישה לבחינה מחודשת מכיוון מבקר המדינה. לדעתי זה מאוד נוח כרגע לממשלה להיענות לדרישת המבקר ולומר - זה לא אנחנו, אלא זה המבקר שהכתיב לנו".

"הנקודה השנייה שצריך לציין זה את הירידה שהתרחשה בתקופה האחרונה במחירי הדלק ואת הייסוף שנרשם בשערו של השקל, בעיקר על רקע התפוגגות המתיחות בין ישראל לאירן. דבר זה יעזור לממשלה, שצריכה כעת להיות קשובה לציבור שבעתיים, שלא להעלות את תעריפי החשמל ותעריפי המים עד לאחר הבחירות".

"דבר שלישי זו הארנונה - את זה לא ניתן למנוע והיא תעלה כמתוכנן בינואר ותתואם גם לקצב עליית האינפלציה, אבל אני מניח שהממשלה תנסה להפעיל לחץ על מה שבסמכותה והיא לא תאשר לרשויות המקומיות להעלות את הארנונה בתחילת ינואר מעבר למתחייב".

"עכשיו אנחנו מגיעים לנקודה מעניינת ופה גם הציבור צריך להתעורר ולהרים את קולו. אני מדבר על ההעלאות שמתכוונות לבצע בקרוב רוב החברות המספקות לסופרמרקטים מוצרי מזון ומוצרי צריכה שונים. לדעתי אין הצדקה שכל שיעור ההעלאה יתבצע בפועל, במיוחד לאחר שבתקופה האחרונה ראינו ירידות בשערו של הדולר ובמחירי חומרי הגלם בעולם".

"לדעתי על המחאה החברתית להתעורר מחדש וללחוץ על החברות שלא יעלו את המחירים בשיעור של 6% כפי שהן הודיעו. הציבור צריך להתאגד ודרך הרשתות החברתיות להוביל שוב מחאה אפקטיבית כפי שראינו בקיץ הקודם".

בנוסף ממליץ מעוז לציבור להיכנס לכושר גם בסופרמרקט, "הצרכנים צריכים להתחיל לעשות פילאטיס. הם רק צריכים להתכופף קצת ולמצוא את המוצרים שנמצאים במדפים התחתונים ומחירם הוא זול יותר ממחירי המותגים שנמצאים להם מול העיניים".

"לדעתי גם ברשתות המזון, במיוחד ברשתות הדיסקאונט, יאבקו כנגד כוונת החברות המייצרות והמשווקות מוצרי מזון וצריכה להעלות את המחירים. לדעתי לא כל ההעלאות שעליהן דווח בתקשורת יתרחשו בפועל והציבור יצטרך להסתכל טוב טוב על המחירים של המוצרים ברשתות השונות".

בהתייחסו למחירי המזון מחריג מעוז את מחירי הירקות והפירות מאחר שאלו מושפעים מביקוש ומהיצע, מעונות השנה ומתקופות של חגים, כלומר המחירים שלהם הם דינמיים. "אני חושב שהמלחמה על מחיריהם צריכה להתקיים אבל להיות הרבה יותר קטנה".

סממן ידוע במערכות בחירות הוא ניסיון של הממשלה ל'קנות' את הציבור על ידי סוכריות כמו הנחות במוצרי החשמל והאלקטרוניקה הבידורית ולכן מעוז מעריך שמחירים עשוי לרדת בתקופה הקרובה. " האוצר כבר העלה בקיץ, כאשר דובר לראשונה על בחירות, את ההצעה לתת הנחות במחירי מוצרי החשמל והאלקטרוניקה הבידורית, רעיון זה נגנז אז, אך יכול להיות שיופעל מחדש במסגרת כלכלת הבחירות - העם אוהב כלכלת בחירות וראש הממשלה ושר האוצר יודעים את זה טוב מאוד".

לדברי מעוז הנושא הבא הוא הקריטי והקרדינאלי ביותר ועד כה הממשלה כשלה בטיפול בו , לדבריו "בנושא הדיור יש לנו בעיה קשה מאוד. הריבית הנמוכה מאוד מעודדת את הביקושים והממשלה הנוכחית לא בנתה מספיק ולא הצליחה לתת לעם פתרונות מספקים. לדעתי מחירי הדירות ושכר הדירה ימשיכו לעלות על רקע המחסור".

מעוז מתייחס בסיום דבריו גם לנתונים המאקרו כלכליים המרכזיים במשק, האינפלציה והריבית ואומר, "אני חושב שהעלייה שראינו בתקופה האחרונה באינפלציה תדעך בעוד חודשיים. אני ממליץ לנגיד שלא להתפתות להוריד את הריבית שוב, זה עלול להצית שוב את הפיחות בשקל ולהוביל לעלייה נוספת במחירי הדיור - הפגיעה שתגרום הפחתת הריבית תהיה גדולה יותר מהתרומה שלה לעידוד הצמיחה"
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  זה כבר בלתי נסבל החמדנות
  שחר 12/10/2012 13:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אבל מה אפשר לעשות להפסיק לקנות אוכל?? לחיות בלי חשמל? למכור את האוטו? לשבת בחושך בבית שנוכל לחסוך עוד 100 שקל בחודש? הכל פה יקר! זה לא יאמן שהמדינה שלנו נותנת לאנשים לפתוח עסקים ולקחת כסף בלי פרופורציה..מצידי שיפסיקו להשקיע בביטחון גם מה שלא "מותג" עולה שקל שתיים פחות מ"מותג",כולם גנבים ועושים רווח ענק מכל מה שמוכרים..במדינה שלנו הכל צריך להיות מסופסד,שהעם יתעורר ! באמת שכבר יתחילו לשרוף סופר מרקטים או משהו..זה פשוט מעצבן,אין יום אחד שקמים בבוקר ולא מעלים פה מחירים של משהו. כל מה שעולה בסופר 20 שקל צריך לעלות 10,וכל מה שעולה 6-8 שקלים צריך לעלות 4 שקלים מספיק כבר לעבוד עלינו,שאנשים יפסיקו לקנות שיעשו חרם רעב של חודש שיאכלו רק לחם ומים (בלי אורז כי כבר שקית אורז עולה 10 שקל, כפול 5ממקומות אחרים בעולם, אתה לא יכול לקנות פה כלום בפחות מ3 שקלים,לפחות שיורידו את מטבעות של האגורות ואת המטבע של השקל הוא לא שווה כלום גם ככה. מדינה של גנבים,אני מתבייש הלואי שיתחילו לעשות פה מעשים רציניים לא אכפת לי כבר אם אלימים גם,רק שיהיה שינוי מחירים פה,זה נהיה מצב כאילו אלוהים בא בלילה ומעלה מחירים.די
  סגור
 • 11.
  זה לא ההוא שאמר שמחאה היא של אשכנזים מפונקים??? (ל"ת)
  אזרח 12/10/2012 08:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • ממש לא! הוא כל הזמן פועל לטובת הציבור ונגד אפליה (ל"ת)
  התבלבלת 13/10/2012 18:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 10.
  בדיוק בשביל זה יש בחירות (ל"ת)
  אפריים 11/10/2012 16:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 9.
  מדוע נדמה, כי כל החמדנים של העולם התקבצו כאן בארץ ? (ל"ת)
  נילי 11/10/2012 13:34
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 8.
  בוודאי שיש, רווחי חברות צריכות לכלות מעבר למדד עלמנת
  ברק 11/10/2012 11:17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שיוכלו לתת בונוסים שמנים ותוספות שכר. כמובן שזה יגרום לעלית המדד והגדלת הפערים. כי השכר של העובדים אינו צמוד למדד. כך העשירים למעשה גונבים מהעניים!!!!!!!!
  סגור
 • 7.
  להחרים כל מה שיקר מוצרים/חברות/מועמדים שלא דואגים למחיר (ל"ת)
  צלול 11/10/2012 10:29
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 6.
  הכל בבחירות (ל"ת)
  י 11/10/2012 09:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  למה להשמיע קול אם ניתן לשרוף את עצמך - גם ככה לביבי לא
  אלרואי 11/10/2012 09:33
  הגב לתגובה זו
  2 1
  איכפת מאיתנו!
  סגור
 • 4.
  דווקא להלחם על מחירי הפירות והירקות!!!!
  xxx 11/10/2012 09:31
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שמה מספסרים ומרוויחים המתווכים. פער התיווך שם עצום !!!!!!!!
  סגור
 • 3.
  לא רוצים מחאה,רוצים ביבי והרבה חרדים בשלטון!!! (ל"ת)
  ארנון 11/10/2012 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 2.
  הם רוצים עם מטומטם שיבהה מול טלויזיה שגם שם הם משתלטים
  אנונימי 11/10/2012 09:03
  הגב לתגובה זו
  4 0
  יאכילו את העם בשטיפת מוח כמה השלטון הזה טוב. כמה כיף פה וכמה טוב פה ואין כמו ביבי ואין תחליף לביבי. מעניין מה נעשה אם ביבי לא יהיה בשלטון. המדינה תיהרס?
  סגור
 • 1.
  מה עם המס על הבורסה זה נשכח? 25% מס לא נשאר כלום רווח
  אנונימי 11/10/2012 09:01
  הגב לתגובה זו
  3 1
  זה גזילת כספי צבור. פתאום יש עליות מטורפות בבורסה? מה קרה הורידו את המס?
  סגור