האם תוכנית ה-QE3 תצליח להביא ל"נשימה עצמאית"

מיטל גרשון, מנהלת השקעות בחברת תכלית דיסקונט, מתייחסת להשפעות הצפויות של תוכנית התמריצים עליה הכריז ברננקי
 |  (1)
מיטל גרשון
ה'פד' הכריז על תוכנית להקלה כמותית נוספת (QE-3). זהו הניסיון השלישי לייצר תכנית כדי לתמוך ולעורר את כלכלת ארה"ב. על פי התוכנית ירכוש הפד 40 מיליארד דולר מגובות משכנתאות בכל חודש. הפד לא הציב תאריך יעד לסיום התכנית ויעריך מחדש את האפקטיביות שלה על חוסנה של הכלכלה בחודשים הקרובים. מטרת הרכישות היא לשמר את שיעור הרבית הנמוכה בטווח הארוך ולתמוך בשוק המשכנתאות והדיור.

בתוך כך ימשיך הפד במדיניות הנוכחית הנקראת ""Operation twist. שתי התוכניות יוסיפו בטווח הרחוק $85 מיליארד למאזנו של הפד בכל חודש. בנוסף ציין הפד כי בכוונתו להשאיר את הריבית ברמה נמוכה עד אמצע 2015.
התקווה היא שעל ידי כך ניתן יהיה לעודד את הצריכה ובכך בסופו של דבר להעלות את שיעור התעסוקה. עם זאת, ציין ברננקי, כי אין בכוחו של הפד לבדו להסדיר את שוק העבודה, וכי ידרשו פעולות נוספות ע"י גופים אחרים.

שני הסיבובים הראשונים של תוכניות ההקלות הכמותיות הביאו לירידת הריבית ולהגדלת כמות הכסף במערכת הפיננסית, אך עם זאת הבנקים היו מאוד סלקטיביים במתן אשראי ובכך לא ניצלו את מלוא הפוטנציאל שהיה גלום בתוכניות התמריצים.

מי ירוויח מהתוכנית? ההערכות הן כי פעולות הפד ישפיעו על שוק הדיור באופן מינורי. התחלות בניה ומחירי הבתים כבר החלו להתאושש בתקופה האחרונה ובמידה והריבית על המשכנתאות תמשיך לרדת, ההתאוששות תמשך. הביקורת כלפי התוכנית היא שרק האמידים ירוויחו מהתוכנית ולא האנשים שבאמת זקוקים לתמיכה.

הבנקים ממשיכים לגלות זהירות רבה במתן אשראי ומשכנתאות. הבנקים מאוד סלקטיביים בהענקת אשראי כאשר עדיין קיים חוסר אמון בין הבנקים ללווים. נראה כי פעולות התוכנית ישפרו את מצבם של אלו שמצבם הפיננסי כיום איתן, מאחר שרק לווים בעלי דרוג אשראי גבוה עם יוכלו ליהנות מההטבות הללו. עדיין מצבם של רבים מנוטלי המשכנתאות קשה או ששווי המשכנתא גבוה משווי הנכס, כך שבמצב כזה לא יוכלו למחזר את המשכנתא בתנאים טובים יותר.

כוונת הפד אינה כמובן להעשיר את העשירים, כי אם לסייע למעמד הביניים על ידי יצירה של מקומות עבודה חדשים. ההנחה היא שאם האזרחים יחושו כי מצבם הכלכלי יציב יותר וכי שוווי נכסיהם גבוה יותר העלייה בצריכה תגיע במהרה ומכאן הביקוש לעבודה ויצירה של משרות חדשות.

אך עם זאת, למרות כוונות הפד, וניסיונו הפעם לכוון את התמיכה בצורה ממוקדת יותר לשוק הדיור, אנו רואים כי תוכניות התמריצים הקודמות אינן מצליחות לאושש את הכלכלה אלה תומכות בה באופן מלאכותי בלבד, אנו לא מצליחים לראות "נשימה עצמאית" של הכלכלה ותוך כדי התהליך מממשיכים להגדיל את רמת החוב לרמות שלא היו בעבר. עם ההשלכות של פעולות אלה האמריקאים יצטרכו להתמודד בעתיד, ככל הנראה, במשך שנים רבות. השאלה היא האם העלויות הגבוהות שיצטרכו לשלם בעתיד אכן מצדיקות הפעלת תוכנית כזו, שלא נראה כי אכן תצליח להשיג את המטרה.

*מסמך זה הוכן על ידי תכלית דיסקונט- ניהול תיקים בע"מ (להלן: "החברה"). מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין לראות במסמך זה הצעה, המלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא לביצוע עסקה כלשהי בניירות ערך או בכל מוצר פיננסי אחר. החברה עוסקת בניהול תיקי לקוחות ועשוי להיות לה עניין באמור במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמה ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסים כלשהם. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים, והינו כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. במידע הכלול במסמך זה עלולות להיות טעויות, שינויי שוק ו/או שינויים אחרים. החברה אינה אחראית לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ו/או עקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו, ככל שייגרמו, ואינה מתחייבת כי שימוש במידע הכלול במסמך זה עשוי ליצור רווחים בידי העושה בו שימוש. כל הזכויות, לרבות קניין רוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות לחברה ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות הפצתו ו/או העתקתו, כולו או חלקו, ללא קבלת אישורה מראש ובכתב.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שטויות
  אייל 02/10/2012 09:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך שתי התכניות יביאו לגידול של 85 מליארד במאזן הפד??? הרי ה"TWIST" זה מכירה של אג"ח קצרות וקניה של ארוכות, כך שבסך הכל המאזן לא משתנה. אז מאיפה צצו עוד 45 מיליארד כל חודש? אגב, כמות הכסף כמעט לא גדלה כי כמעט כל הכספים חזרו לפד בצורה של פקדונות. בקיצור, תעשו שיעורי בית לפני שאתם מפרסמים דברים.
  סגור