זיו פניני: "המכונות חיכו לדחיית המסחר השנייה כדי למכור סחורה"

האופציות פקעו ברמה של 1,172.21 נקודות לאחר פתיחה אנגלית בעקבות תנודה חדה במלאנוקס. "גופים גדולים רצו להגדיל את אחזקותיהם במניות וניצלו את יום הפקיעה בו הסחירות גדולה יותר"
 |  (4)
(צילום: Getty images Israel)
הבוקר הייתה זו הפעם הראשונה שבה פקעו אופציות המעו"ף לאחר הפעלת ממתן התנודה. על פניו, נראה כי ממתן התנודה שהפעילה הבורסה הצליחה למתן את התנודה החדה שהייתה אמורה להתבצע, זאת לאחר שפער ארביטראז' שלילי חד במניית מלאנוקס עיכב את פתיחת המסחר בכ-10 דקות.

ברגע הפקיעה המתוכנן היה אמור מדד המעו"ף לפקוע בעלייה של יותר מ-1%. עם זאת, בסופו של דבר האופציות פקעו בעלייה קלה של 0.4% בלבד וברמה של 1,172.21 נקודות. מחזור המסחר בבורסה היה גבוה יחסית לחודשים האחרונים והסתכם ב-930 מיליון שקל.

זיו פניני, מומחה המעו"ף ממגדל שוקי הון התייחס לנושא בשיחה עם Bizportal: "שוב הוכח שאפילו בשווקים לא סחירים בימי הפקיעה עצמם ניתן להמיר סכומי כסף מאוד גדולים ללא השפעה מהותית על המדד. אני מאוד שבע רצון מהדרך שבה אפילו בשווקים לא סחירים מבוצעת פקיעה חלקה שכזו".

לדברי פניני: "בשל קונה גדול מאוד ונחוש בחוזה של חודש אוקטובר לא יכלו רוב השחקנים לגלגל פוזיציות חיוביות קדימה והמירו חוזים בנכס בסיס בשווי של מיליארד שקל. אליהם התווספו מספר גופים גדולים שרצו להגדיל את אחזקותיהם במניות וניצלו את יום הפקיעה בו הסחירות גדולה יותר".

בשעה 9:45 נרשמו בבורסה מספר מניות שבלטו עם תנודה חדה ומנעו את פתיחת המסחר ופקיעת האופציות. בין המניות היו מלאנוקס והחברה לישראל. תנודה משמעותית יותר של כ-30% נרשמה במניית פריגו ומנעה אף היא את הפתיחה.

בחמש הדקות שלאחר מכן מרבית התנודות במדד המעו"ף התמתנו ונותרה רק מניית מלאנוקס שנסחרה בתנודה של כ-7%. בעקבות האמור, הופעל מנתק הזרם פעם נוסף ועיכב את המסחר בחמש דקות נוספות. למרות שהתנודה החדה במלאנוקס טרם תוקנה, פתיחת המסחר התבצעה כרגיל.

לדברי פניני: "דחיית המסחר השנייה הצילה את השוק מפקיעה בפער גדול הן של מספר מניות כגון מלאנוקס והן של המדד עצמו זאת מאחר והחוזה נסחר ב-1,165 נקודות והשוק נסחר מעל 1,190 נקודות. אולם בפועל, זה לא מה שקרה. למעשה, שתי הדחיות היו צפויות ולכן המכונות והסחרנים שאמונים על סגירת פערי הארביטראז' לא מכרו סחורה כי הם חיכו לדחייה השנייה. בסוף הדחייה השנייה החלו הארביטראז'אזרים למכור מניות ולקנות חוזים והפער הלך והצטמצטם עד אקט הפקיעה עצמו כשהחוזה נסחר ב-1,170".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  למעשה החליטו בבורסה
  למעשה 27/09/2012 23:27
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שלא רוצים תנודה בפקיעה.אין שכל אין דאגות ואין גם ספקולנטים
  סגור
 • 3.
  זה אומר שמהיום והלאה אפשר להרוויח בפקיעה מפרפרים
  יוסי צ. 27/09/2012 11:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ערב הפקיעה קונים אסטרטגיית פרפר ורוב הסיכויים שתיקחו כסף... מאוד מעניין !!!
  סגור
 • 2.
  פעם נוספת ניתן לראות את הפעילות הספקולטיבית של השחקנים
  אבי 27/09/2012 10:09
  הגב לתגובה זו
  0 1
  והרשות ממשיכה לשבת בשקט
  סגור
 • 1.
  כלל טיפשי - סתם יוצר רעש.
  lepxii 27/09/2012 09:58
  הגב לתגובה זו
  3 2
  מיותר לעכב את כל השוק בשל מניה בודדת!
  סגור