ילין לפידות: "אין לנו קרנות כספיות, כי אין באפיק זה ערך מוסף לניהול אקטיבי"

על רקע הר השקלים ב'כספיות' (38 מיליארד שקל), Bizportal שוחח דווקא עם גוף שלא מחזיק בקרן באפיק זה. למה הוא לא במשחק?
 |  (5)
שקלים
קרנות כספיות הן מוצר צעיר יחסית שהחל לפעול בישראל רק בשנת 2008, ובכך נורתה יריית הפתיחה בתחום סיבסוד הפעילות בקרנות הנאמנות. בית ההשקעות פריזמה היה הראשון שהציע את הקרנות הנ"ל ב-0% דמי ניהול, מיד לאחריו החלו מרבית בתי ההשקעות בישראל להציע את הקרנות הכספיות בדמי ניהול אפסיים. הארוע הזה הביא לתחילתה של הסטת כספים משמעותית מפקדונות בבנקים לענף הקרנות.

על פי נתונים שפורסמו בשבוע שעבר הקרנות הכספיות כמעט הכפילו את נפחן מאז ינואר 2011 והן מנהלות כיום כרבע מסך ההיקף הכספי שמנהלת תעשיית קרנות הנאמנות בישראל כולה, מעל ל-38 מיליארד שקל.
למרות זאת, היקף הפקדונות בבנקים (הכוללים פק"מים פח"קים פז"קים וכו'...) הוא עדיין עצום ובהם יושבים עד היום שקלים רבים יותר מבכל תעשיית הקרנות כולה.

השאלה הנשאלת היא האם היצירות האדירות שנרשמו בשנתיים האחרונות בקרנות הכספיות צפויות להימשך והאם הציבור ימשיך להסיט אליהן כספים הן מהקרנות המנייתיות והן מהפיקדונות הבנקאיים?

שאלה נוספת היא מהם התחליפים שמציעים מנהלי הקרנות שאינן כספיות שיכולים לתת את מידת הביטחון הרצויה למשקיעים תוך השאת תשואות עדיפות על אלו שרושמות הקרנות הכספיות.

בכדי לענות על השאלה, פנה Bizportal דווקא לילין לפידות, גוף שבולט בכך שאינו מחזיק בקרן כספית, למרות הריצה של הציבור לאפיק זה. לדבריו של אסף אלדר, מנכ"ל משותף של קרנות הנאמנות בבית ההשקעות ילין לפידות, "היום, כמו ב-2008, חלק מהמלחמה בין בתי ההשקעות היא על נתח שוק בענף הקרנות, כאשר מבחינת רבים ממנהלי הקרנות הכספיות יותר חשוב עצם הגיוס - גם אם הם לא רואים מהם רווחים. בשנים האחרונות אמנם החלו בתי ההשקעות לגבות דמי ניהול בעבור הקרנות הכספיות לרמה שמייצרת מידה של רווחיות, אך לאחרונה שוב נפתחה מלחמת המחירים ואנו רואים קרנות כספיות שמציעות עצמן בתמורה לדמי ניהול אפסיים על מנת למשוך יותר פקדונות".

"למרות שאנחנו לא מנהלים קרנות כספיות לדעתי בהחלט יש להן מקום כמוצר תחליפי לפקדון בנקאי, אשר טומן בחובו הטבה מיסויית בפרט בתקופה של מדדים גבוהים, כי כמעט כל הקרנות הכספיות הינן קרנות פטורות ולכן חייבות במס על הרווח הריאלי בלבד. אבל אני לא חושב שההתבצרות היא רק שם, אלא רואים הסטת כספים גם לאפיקים נוספים כמו אג"ח מדינה או אג"ח קונצרניות. במידה שיהיה שיפור בשוק והפנמה של אותו השיפור בקרב הציבור אני צופה שנראה חזרה ליצירות גם בקרנות המסורתיות".

אלדר מציין כי השונות בין מנהלי הקרנות הכספיות היא מאוד נמוכה בשל כך שהקרנות הכספיות הן מוצר בעל מאפיינים ברורים עם גבולות גזרה מאוד מצומצמים ביחס לכלל הקרנות האחרות הפועלות בתעשייה. לדוגמא, מתחילת השנה ממוצע התשואות בקרנות הכספיות נע סביב 1.66%, כמעט ללא סטיית תקן (התשואות ב-80% מהקרנות הכספיות נעו בטווח הצר שבין 1.6% ל-1.75%).

"בילין לפידות אנחנו מעדיפים לתת לקהל היועצים וללקוחותינו מוצרים בהם אנחנו יכולים לספק ערך מוסף ולהביא לידי ביטוי את עבודות האנליזה הענפות באמצעות ניהול אקטיבי, המאפשר לנו להציג את יכולותינו".

לדברי אלדר "האלטרנטיבה של קרנות קונצרניות דפנסיביות מהווה כיום תחליף סולידי הולם להשקעה בקרנות כספיות. למשל קרן שכזו השקנו לפני כשנה, 'ילין לפידות מד"פ - מודל דירוג פנימי', קרן שמתמקדת באג"ח קונצרניות והניבה תשואה עודפת וסטיית תקן נמוכה משמעותית בהשוואה לקרנות נאמנות בקטגוריית אג"ח קונצרני. קרן זו גייסה כ-370 מיליון שקל בשנה האחרונה - בניגוד למגמת הפידיונות שנרשמה באפיק האג"ח הקונצרני".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הגיוני
  אנונימי 02/10/2012 06:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מנהלי ההשקעות מפסידים בקרנות הכספיות, אז למה לשחק שם?
  סגור
 • 4.
  המומחים ביותר למניות היתר , במיוחד בביומד !!!
  חד עין 01/10/2012 08:16
  הגב לתגובה זו
  2 0
  בדקו איזה מניות הם מחזיקים , תצברו מאות % בעת גאות בבורסה שהיא קרובה מאד , חלק מהמניות , כן פייט, איתמר, מיקרומדיק, הדסית , ביוקנסל , אפוסנס ועוד
  סגור
 • 3.
  חסכו פרסומת (ל"ת)
  איתן 30/09/2012 17:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  כספיות - בזבוז זמן ... (ל"ת)
  יואל 30/09/2012 16:02
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סגור
 • 1.
  תותחים. מנהלי ההשקעות הכי מקצוענים בישראל (ל"ת)
  ילין 30/09/2012 13:34
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור