גפני מונע מימון מרשות הגז; "דווקא הפריפריה לא מחוברת לצינור"

את עיכוב ההעברה התקציבית הסביר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), בצורך למצוא פתרון דחוף למשבר במפעל ובצורך למנוע פיטוריהם של 400 עובדיו
 |  (1)
(צילום: Getty images Israel)
ועדת הכספים מעכבת העברת מיליוני שקלים לרשות הגז עד למציאת פתרון במשבר מפעל פיניציה. את עיכוב ההעברה התקציבית הסביר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), בצורך למצוא פתרון דחוף למשבר במפעל ובצורך למנוע פיטוריהם של 400 עובדיו.

גפני דרש מהממשלה לפעול בדחיפות לקידום העבודות לחיבור המפעל לצינור הולכת הגז הממוקם כ- 20 ק"מ ממנו באלון תבור. עוד טען שמדובר במצב בעייתי ומתמשך של אפליית מפעלים בפריפריה בהשוואה לאלו במרכז.

בהמשך הודיע לנציגי האוצר: "אם תצטרך, וועדת הכספים תפעיל סנקציות שונות, כפי שעשתה במשברים דומים בעבר והדבר יעלה לאוצר הרבה יותר". מנהל המפעל, ערן חיימוביץ' התבקש לא להשבית את פעילות המפעל על מנת להבטיח ש- 400 העובדים לא ילכו הביתה.

מנכ"ל פיניציה, ערן חיימוביץ': "אי אפשר לעשות עסקים עם מדינת ישראל, כיוון שהממשלה אינה עומדת בהתחייבויותיה. הפער בעלות בין המזות לגז הטבעי בחודש הוא 1.3 מיליון דולר וזה יוצר חובות עתק".

מנכ"ל משרד האנרגיה והמים, שאול צמח: "על חיבור המפעל לרשת ההולכה הארצית של הגז הטבעי אמונה חברת נתג"ז (נתיבי הגז הטבעי לישראל בע"מ) וזו יכולה לבצע זאת בתוך 20 חודשים מרגע חתימה על ההסכם". צמח אישר ש"אכן מפעלים שאינם מחוברים לרשת ההולכה מושתת עליהם ההוצאה של הולכת הגז או שהם עושים שימוש במזות שהוא יקר יותר". לדבריו, "עלות חיבור המפעל לרשת ההולכה הארצית תתחלק בין כל המשתמשים בצינור ולא על פיניציה לבדו".

יו"ר חברת נתיבי הגז הטבעי לישראל בע"מ, רוני חיימובסקי אמר בתגובה: "כיום אנחנו מגיעים עד מפעל אלון תבור. מחודש מאי האחרון אנחנו עובדים על התכנון של הולכת הגז עד פיניציה, למרות שטרם נחתם חוזה וללא קבלת כספים בגין העבודות בנושא".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ טענה שמדובר באיוולת שדווקא למפעלים בפריפריה אין חיבור לקו הולכת הגז בעוד למפעלים במרכז יש. עוד הוסיפה ואמרה שניתן להשתמש בקרן הסיוע למפעלים במצוקה שנצברו בה 600 מיליון שקלים מכספם של כל העובדים במשק".

ח"כ אבישי ברוורמן מהעבודה הוסיף על דברי יחימוביץ' : "אם היתה איזו בעיה ביטחונית כולם היו מתייצבים מיידית ומאשרים תקציבים לפתרון המשבר או הצורך המיידי, אך כאן משום מה זה לא קורה. יש לפתור לאלתר את בעיית פיניציה במסגרת פתרון מקיף לכל המפעלים בצפון. אם המפעל ייסגר ולא יימצא פתרון הדבר יביא לקריסה של כל הצפון".

ח"כ יעקב אדרי (קדימה) הציע דרך מהירה לפתרון הסוגיה: "מדובר במפעל שיכול לעמוד על הרגליים אם רק המדינה תעמוד בהתחייבויות שהעניקה לו. עד שהמפעל יחובר יש לעזור להם באמצעות מימון ביניים".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כל הכבוד לגפני החרדי שדואג לפריפריה (ל"ת)
  אנונימי 23/09/2012 17:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור