ממתינים לפישר: "ירד משמעותית הסיכוי להורדת ריבית - חלון ההזדמנויות נסגר"

בנק ישראל יפרסם מחר את עדכון הריבית לחודש אוקטובר. אחרי 3 חודשים של הותרת הריבית ללא שינוי, האם פישר יפתיע?
 |  (5)
סטנלי פישר (getty images)
האינפלציה הגבוהה שאפיינה את אוגוסט (זינוק של 1%) והעלייה הנוספת שצפויה במדד גם בספטמבר צפויה לגרום מחר (ב') ב-17:30 לבנק ישראל להחליט להותיר את הריבית במשק על כנה ברמה של 2.25% גם באוקטובר. המועצה המייעצת לנגיד פישר הותירה את הריבית ללא שינוי על 2.25% ב-3 החודשים הקודמים. מאז אוקטובר הקודם הופחתה הריבית בישראל ב-0.75% מרמה של 3%.

"נראה כי כרגע השאלה הגדולה היא האם אנו חוזים בעלייה חד פעמית ברמת המחירים שהייתה בירידה עד לפני מספר חודשים או שמא מדובר בעלייה פרמננטית בסביבה האינפלציונית. במילים אחרות, האם ההשפעה הינה
זמנית או השפעה מתגלגלת אשר כוללת סבבים נוספים של עדכן מחירי המוצרים כלפי מעלה" כותב דודי רזניק מחטיבת שוקי ההון בבנק לאומי בסקירתו השבועית.

"סוגיה זו צפויה להיות מרכזית בהחלטות הריבית הקרובות של ותכריע בין הותרת הריבית על כנה לבין חזרה לתוואי של הורדות ". רזניק מעריך כי "כל עוד אין וודאות לגבי סביבת האינפלציה 'האמיתית' בישראל, ופתרון לסוגיית תקציב 2013 , בנק ישראל ימתין עם הורדות ריבית נוספות".

רזניק גם רואה בצמיחה היציבה שממשיכה להירשם במשק הישראלי סיבה טובה נוספת לכך שהריבית לא תרד מחר. "קצב הצמיחה בישראל אינו יורד לפי שעה, על אף סקרים המנבאים פסימיות יחסית. הצמיחה, בקצב העולה
על 3% , תומכת אף היא בהיוותרות ריבית בנק ישראל ברמה הנוכחית".

"למרות שטרם ברור האם מדובר בעליית מדרגה זמנית (על רקע העלאות מיסים ועלייה במחירי הפירות והירקות), או שמא מדובר בעלייה פרמננטית של קצב עליית המחירים בישראל, נראה כי התובנה העיקרית של השוק הייתה השבוע כי פחתו משמעותית הסיכויים להורדת ריבית ע"י בנק ישראל בחודשים הקרובים, ולמעשה בשנה הקרובה, כפי שמשתקף מריביות התל בור ותשואות המק"מ".

לדעת האנליסט של בנק לאומי "לאור נתונים אלו נראה כי בנק ישראל אכן ימשיך ל"שבת על הגדר" בתקופה הקרובה תוך שמירה על רמת הריבית הנוכחית. נראה כי "חלון ההזדמנויות" להורדת ריבית נסגר לפי שעה".

"רמת ריבית זו, המשקפת ריבית ריאלית אפסית ואולי מעט שלילית, הינה ריבית התואמת משק הצומח בצורה סבירה, גם אם מתחת לפוטנציאל הצמיחה ארוך הטווח. נראה כי כל עוד קצב הצמיחה יישמר יימנע בנק ישראל
מהורדות ריבית מהותיות על רקע הרצון לא להוריד עוד את רמת הריבית הריאלית על מנת למנוע התפתחות של בועות נכסים, כאשר במשק הישראלי כרגע עיקר הסיכון הינו מהמשך העלייה במחירי הדיור".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  לדעתי יפתיע ויעלה את הריבית ב-0.25% על מנת לאותת לשוק
  אחד העם 23/09/2012 20:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שהוא עוקב ורוצה למנוע התלהטות השוקים .
  סגור
 • 3.
  פישר צריך להעלות את הריבית! הכל יקר פה. (ל"ת)
  רני 23/09/2012 15:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  ה"אינפלציה" פה היא העלאת מיסים ולא עליית מחירים טבעית !
  יעל 23/09/2012 12:35
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עיתונאים תתעוררו ! אין פה אינפלציה, יש פה גזל מיסים עקבי ואגרסיבי שאין לא קשר לכלכלה. פישר יכול לעבוד על חלק מכם אבל לא על כולכם. אין מצב..
  סגור
 • 1.
  להעלות ריבית עכשיו!
  אחד 23/09/2012 11:59
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הריבית הנמוכה היא אחת מהסיבות לטירוף מחירי הדירות, ובכך בנק ישראל ופישר בראשו דאג לשרת את האינטרס של מיעוט משקיעי נדלן חזיריים, ודפק את רוב האזרחים בכך שיקר להם את מחירי הדירות . שלא לדבר על פגיעה בריבית על פקדונות ועל אגח של קרנות פנסיה. הנזקים של סביבת ריבית נמוכה עולים באין שעור על התועלת ( שכאמור משרתת מיעוט שבע) ולכן לא רק שאין מקום להורדת ריבית אלא הגיע הזמן להעלאה הדרגתית של הריבית .
  סגור
 • פישר מבין את זה, אבל הוא משרת את בעלי ההון
  ריבית אפסית מזיקה 23/09/2012 15:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה איכפת לו מחסכונות שחסכנו כל חיינו שנשחקים מול העיניים שלנו אין פנסיה אין כלום. העיקר "להציל" את המשק ולדפוק את האזרח הקטן שהכסף שלו שווה עכשיו כמו קליפת שום. מכריחים אותנו לממן את בעלי ההון ואת הבנקים. מתי הייתה בארץ ריבית כל כך נמוכה?
  סגור