צניחה חדה במדד מנהלי הרכש באוגוסט: "המשק מתקשה למצוא מנועי צמיחה"

מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים ירד ב-6.7 נקודות לרמה של 35.2 נקודות. בנק הפועלים: "מדדים כה נמוכים נצפו רק בחודשים ספורים בתחילת שנת 2009"
 |  (1)
ירידות בשוק ההון
כלכלת ישראל נותנת ברקס. היום (ה') פורסם מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים לחודש אוגוסט וזה מצביע על התכווצות חדה בפעילות התעשייתית בישראל.

בחודש אוגוסט עמד המדד על 35.2 נקודות, ירידה של 6.7 נקודות ביחס לחודש הקודם. נציין כי רמה הנמוכה מ-50 נקודות מצביעה על התכווצות בפעילות התעשייתית, ורמה הגבוהה מ-50 נקודות מעידה על התרחבות בפעילות במשק.

בחודש שעבר נרשמה ירידה כמעט בכל רכיבי המדד למעט במחירי חומרי הגלם אשר נמצאים במגמת התרחבות. כך למשל, רכיב תפוקות הייצור נמצאים זה החודש השני ברציפות במגמת התכווצות ובחודש שעבר נרשמה ירידה של 9.5 נקודות במרכיב זה.

גם במרכיב הביקושים המקומיים והביקוש לייצור נרשמו ירידות חדות באוגוסט לרמה של 33.1 ו-30.3 נקודות בהתאמה. חולשה הסתמנה גם ברכיב התעסוקה שירדה ב-4.8 נקודות לרמה של 34.8 נקודות.

החולשה בשוק ההון המקומי היא חלק מהמגמה העולמית. כך למשל, מדד מנהלי הרכש העולמי של ג'יי.פי. מורגן ירד באוגוסט לרמה הנמוכה ביותר מאז יוני 2009 - 48.1 נקודות. מדובר בחודש השלישי ברציפות שבו המדד מצביע על מגמת התכווצות.

כלכלני בנק הפועלים מציינים כי "הירידה במדד חודש אוגוסט הייתה חדה ורמת המדד עצמה היא נמוכה מאוד. מדדים כה נמוכים נצפו רק בחודשים ספורים בתחילת שנת 2009. כל רכיבי המדד מצביעים על אותה מגמה, וזה מאשש את ממצאי הסקר".

לדבריהם, "האינדיקטורים השוטפים לענף התעשייה שמפרסמת הלמ"ס מצביעים על מגמות דומות, אם כי לא באותה עצמה עליה מאותת מדד מנהלי הרכש. היצוא התעשייתי נמצא בירידה, והייצור גדל בקצב איטי, וזאת בעיקר הודות לעלייה בייצור רכיבים אלקטרוניים".

בבנק הפועלים מציינים עוד כי "המשק הולך לקראת תקופה בה הוא יתקשה למצוא מנועי צמיחה: אירופה שוקעת במיתון, המדיניות הפיסקאלית תצטרך להגביר את הריסון וקיים קושי שהולך ומחריף בהשגת מקורות מימון, דבר שמשפיע על ההשקעות במשק. גורמים אלו מצאו את ביטויים במדד הנמוך של חודש אוגוסט".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  כלום
  אנונימי 03/10/2012 19:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כלום
  סגור