שר האוצר אישר את הפחתת דמי ההפצה; הפגיעה בבנקים 100-80 מ' ש'

האוצר אימץ ואישר את המלצות רשות ניירות ערך בעניין הפחתת עמלות ההפצה בקרנות הנאמנות, והעביר אותן לאישור ועדת הכספים. עמלת ההפצה שגובים הבנקים על קרנות מנייתיות יורדת ל-0.35% מ-0.8%
 |  (3)
שר האוצר יובל שטייניץ
שר האוצר אימץ ואישר את המלצות רשות ניירות ערך בעניין הפחתת עמלות ההפצה בקרנות הנאמנות, והעביר אותן לאישור ועדת הכספים. שטייניץ אמר היום, "הצעד יביא להפחתת דמי הניהול אותם משלם הציבור לקרנות, ולהגברת התחרות בתחום". המהלך צפוי להשפיע לחיוב באופן מיידי על הציבור שיהנה מהפחתה בדמי הניהול שגובות קרנות הנאמנות.

מנהלי הקרנות אמורים להיות אדישים למהלך כי מצד אחד יורדות עמלות ההפצה שהן משלמות לבנקים, אך בהתאם גם דמי הניהול שהם גובים מהציבור ירד. כך שלמעשה מי שצפוי להיפגע מהמהלך הזה הוא הבנקים שסופגים את ההפחתה בתשלומי דמי ההפצה. על פי ההערכות בשוק, פגיעה זו בבנקים צפויה להסתכם בכ-100-80 מיליון שקל (בשנה לכל הבנקים), זאת בהנחה שהיקף הפעילות בשוק הקרנות ישאר דומה למצב כיום. אולם במידה והציבור ימצא את אפיק ההשקעה באמצעות קרנות הנאמנות אטרקטיבי יותר בעקבות הפחתת דמי הניהול, יתכן שהגידול בפעילות יקזז את הירידה הצפויה בהכנסות הבנקים.

נזכיר כי מאז שועדת בכר קבעה את השיעור המקסימלי של דמי ההפצה שיכולים לגבות הבנקים, הם נהגו לגבות את השיעור המקסימלי, גם בקרנות שבהן אין תהליך של יעוץ, כך שגובה עמלות ההפצה נותר גבוה במשך שנים רבות, מה שהפחית את האטרקטיביות של הענף, כעת רשות ני"ע הבינה שאחת הסיבות לכך שהציבור לא בוחר להשקיע במוצר קרנות הנאמנות היא גובה העמלות - ואת זה באות ההמלצות החדשות לשפר.

על פי המלצות רשות ני"ע שאישר שר האוצר, עמלות ההפצה שמשלמים מנהלי הקרנות לבנקים יופחתו: עבור קרנות כספיות ישולמו 0.1% במקום 0.125%, בקרנות סולידיות 0.2% במקום 0.25% ובשאר הקרנות 0.35% (במקום 0.8% לקרנות מנייתיות ו-0.4% לשאר הקרנות). מנהלי הקרנות יחויבו להפחית את דמי הניהול שהם גובים מהמשקיעים בהתאמה.

למהלך שתי מטרות נוספות: הסרת חסמים בפני מנהלי קרנות, ובכלל זה כשיתאפשר הדבר גם מנהלי קרנות זרות, שמבקשים להציע מוצרים בדמי ניהול נמוכים במיוחד. והקטנת פוטנציאל ניגוד העניינים בייעוץ על ידי קביעת עמלה אחידה לקרנות נאמנות מנייתיות ולקרנות אחרות שאינן סולידיות

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הציבור לא משקיע כי נשבר לו אחרי ששינסקי והעלאת מס ל25%
  כן בטח 11/09/2012 22:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרבה יותר עדיף להשקיע בנדל"ן - הרבה יותר בטוח, הרבה יותר רווחי מבחינת מיסים והרבה פחות סיכויים לעושק בעזרת כל מיני תרגילים.
  סגור
 • 2.
  להוריד לבכירים רק מאה אלף לחודש.
  חי במינוס 11/09/2012 14:11
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הנה ההפרש.
  סגור
 • 1.
  לאט לאט ננגוס ברווחי הבנקים שעושקים אותנו (ל"ת)
  טוב מאוד 11/09/2012 13:54
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור