"אני לא חושב שהערת 'עסק חי' לאידיבי היא Game Changer בשוק הגיוסים"

רנן כהן אורגד, מנכ"ל לידר הנפקות חושב שהשוק כבר הפנים את מצב הקונצרן של נוחי דנקנר. לגבי שוק הגיוסים: "סובל ממחנק האשראי"
 |  (3)
נוחי דנקנר
"אין ספק שאותו מחנק אשראי שדיברנו עליו כבר שנה - קורה עכשיו אבל אני לא חושב שהערת העסק החי של IDB היא Game Changer. השוק כבר התכונן לזה", כך הגיב הבוקר בשיחה עם Bizportal רנן כהן אורגד, מנכ"ל לידר הנפקות. "השוק חושב הרבה לפני חברות הדירוג וזה בא לידי ביטוי בתשואות הגבוהות בהן נסחרות האג"ח של IDB מזה זמן".

{אידיבי אחזקות}, קונצרן בעל "פורטפוליו של נכסים איכותיים, אבני יסוד בכלכלה הישראלית", כפי שנוחי דנקנר תיאר אותה, רשמה הפסדים כבדים ברבעון האחרון וספגה אזהרת "עסק חי".

"חייבים לעשות הבחנה בין החברות. יש רשימה די גדולה ומכובדת של חברות שיכולות לגייס הון וחוב ולעמוד בהתחייבויותיהן, ויש רשימה אחרת של כ-20%-25% מהחברות שהאג"ח שלהן נסחרות בתשואות דו-סיפרתיות והן לא יכולות לגייס או בעיקר למחזר חוב באופן קונבנציונלי", אמר כהן אורגד. "המעבר לתשואה דו-ספרתית מהווה את כלל האצבע כיום בשוק ביחס ליכולת או אי-היכולת של חברה למחזר חוב, שזו הבעיה האמיתית שכרגע מתמודדות איתה החברות".

מנכ"ל לידר הנפקות מסייג את דברים ומוסיף שחלק מהחברות הנמצאות בתשואות הדו סיפרתיות הנמוכות יכולות לגייס חוב בתנאים מסויימים ובתמורה למתן ערבויות מסויימות.

"העובדה שהחברות הגיעו לתשואות כמו אלה שאנו רואים כיום בשוק היא חלק מהתהליך של מחנק האשראי. כאשר האווירה היא סגרירית בשוק מן הסתם גם הדרישה לקובננטים ולשיעבודים היא יותר הדוקה, אבל הדרישות האלה נכונות כבר מלפני תחילת שנת 2012".

"לצד זה צריך לשים לב שיש הרבה מאוד חברות שהתחילו מזה זמן במסע לצורך הורדת רמת המינוף. את זה הן עושות בשתי דרכים, או על ידי הקטנת החוב או על ידי הגדלת האקויטי (ההון) או בשילוב של שניהם. אנחנו רואים בשנה האחרונה הרבה חברות שבין היתר הקטינו את חלוקת הדיבידנדים ומבצעות הנפקות זכויות על מנת להגדיל את ההון שלהן".

מה צפוי בשוק הראשוני בעתיד הנראה לעין? "במבט לשנה קדימה אני חושב שנראה את אותה המגמה נמשכת, כלומר החברות ימשיכו לנסות להגדיל את הרכיב ההוני במאזניהן גם על ידי הזרמות הון בעלים. שוק ההנפקות כבר נפגע בשנה האחרונה ביחס לפעילות שנרשמה פה בשנים 2010-2011.

מה דעתך על אופן ההתנהלות וההשקעות של הגופים המוסדיים, שנתקלים היום בקשיים לקבל חזרה את הכספים שהשקיעו בשם הציבור? "אני חושב שהמוסדיים עשו ועושים עבודה מאוד טובה בניהול ההשקעות שלהם. תסתכלי על החשיפה של הבנקים לעומת החשיפה של המוסדיים, רוב החשיפה של המוסדיים היא לחברות התפעוליות שנמצאות בתחתית הפירמידה, לעומת הבנקים שחשופים לחברות שנמצאות במקום גבוה יותר בפירמידה ולכן רמת הסיכון שלהן היא גבוהה יותר".

"ברור לכל שיש האטה אמיתית בפעילות בשוק ההון - מרגישים אותה כבר תקופה ארוכה. מחנק האשראי בשוק ההון בטח לא יעזור למשק לצמוח ואני מקווה שהקברניטים של המשק יצליחו להוציא את העגלה מהבוץ".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  זה ללא ספק גיימ ציינגר להנפקות "דף לבן"
  שר האוצר החדש? 02/09/2012 11:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המהלך הזה כנראה סותם את הגולל על הנפקות רק לפי דרוג או ללא מתווה קובננטים חזק אם לא שעבודים ראשונים
  סגור
 • 2.
  לאף חברה - כל המשק הולך להידרדר (ל"ת)
  לא נותן כסף 02/09/2012 11:15
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  שוק החיתום מת לשנים הבאות (ל"ת)
  המשחק כן משתנה 02/09/2012 11:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור