הפיקוח על הבנקים: תקבע עמלת מקסימום לקנייה ומכירה של ני"ע

בנק ישראל מתחיל ליישם המלצות הועדה להגברת התחרותיות בתחום העמלות במסגרתן יבוטלו דמי הניהול בקרנות הכספיות ובמק"מ
 |  (3)
דודו זקן (יח"צ)
המפקח על הבנקים בבנק ישראל הודיע על תחילת יישום המלצות הצוות להגברת התחרותיות שעוסקות בעמלות בתחומים שונים, כולל עמלות בתחום ני"ע במסגרתו יבוטלו דמי הניהול בקרנות הכספיות ובמק"מ ויקבעו עמלות מקסימום לקניה ומכירה של ני"ע וכן ביטול עמלות הקשורות לשימוש בכרטיסי אשראי.

ב-15 ביולי פרסם הצוות לבחינת הגברת התחרותיות בענף הבנקאות (את דוח הביניים, הכולל את עיקרי המלצותיו להגברת התחרותיות ולשיפור כוחם של משקי הבית והעסקים הקטנים, להגדלת אפשרויות הבחירה של שירותים ומוצרים בנקאיים ולהוזלת השירות ושיפורו.

כצעד משלים להוצאת דוח הביניים, ולצורך ייעול וקידום ההליך הפורמלי, פרסם היום המפקח על הבנקים טיוטה לתיקון כללי הבנקאות (שירות ללקוח) (עמלות) התשס"ח - 2008, אשר מביאה לידי ביטוי את עיקרי המלצות הדוח בתחום העמלות.

עיקרי תוכנו של התיקון כולל המלצות מתחומים שונים:

ההמלצות בתחום הפיקוח על העמלות מדובר על ביטול עמלה בעד כרטיס מידע, ביטול עמלה בעד כרטיס משיכת מזומן, בעמלה לטיפול באשראי ובבטחונות יועלה הפטור מתקרה של 50,000 שקל לתקרה של 100,000 שקל. ביטול עמלה בגין שינוי מועד חיוב בכרטיס אשראי, וביטול עמלת דמי ניהול לעסק קטן.

במסגרת ההמלצות מתחום עמלות על וקרנות כספיות הומלץ על ביטול דמי ניהול בגין מק"מ וקרנות כספיות.

במסגרת ההמלצות מתחום פעילות לקוחות בניירות ערך הומלץ על תמחור דיפרנציאלי בגין פעילות בניירות ערך בערוצים שונים, הומלץ על קביעת עמלת מקסימום לקנייה ומכירה של ניירות ערך, ביטול עמלות המינימום בגין ניהול פיקדון ניירות ערך, הרחבת הפיקוח על עמלת העברת פיקדון ניירות ערך להעברת פיקדון של הלקוח גם מחוץ למערכת הבנקאית.

תיקונים נוספים, שהצורך לבצעם עלה במסגרת העבודה השוטפת של הצוות לבחינת התחרותיות נוגעים לתיקון ההגדרה של "אזרח ותיק" – לצורך קבלת 4 פעולות פקיד בחודש במחיר של פעולה בערוץ ישיר לא יהיה יותר צורך בהצגת תעודת אזרח ותיק. די בהגיע הלקוח לגיל הקבוע בחוק כדי לקבל את ההטבה, בעניין פרסום באתר האינטרנט של התאגיד הבנקאי - בדף הבית של אתר הבנק יהיה קישור ישיר לתעריפוני העמלות, שיהיה חשוף ונגיש ללקוחות. בעניין ערבות בנקאית - הומלץ על עיגון חקיקתי לקביעת הפיקוח על הבנקים, שנכנסה לתוקף בתאריך 1.3.12, לפיה עבור ערבות המובטחת בפיקדון כספי ייגבה שיעור מופחת של עמלה.

הפיקוח על הבנקים מסר בהודעתו כי לאחר השלמת הליך ההתייעצות עם חברי הועדה המייעצת לענייני בנקאות, וכן בחינת תגובות הגורמים אשר הגישו התייחסותם בכתב להמלצות הדוח בנושא העמלות, יגובש נוסח סופי של הכללים.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  רמאות. העמלות בארץ פי 15 מהממוצע בחו"ל (ל"ת)
  פי 15 אתם קולטים 21/08/2012 16:46
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 2.
  תבטלו דמי "ניהול" "שמירה" אין סיבה לחייב לקוחות תמימים.
  איציק ר 21/08/2012 14:12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הבנקים גובים דמי "ניהול" על קרנות שיקליות שההכנסה מהם קטנה מאוד גם ככה.
  סגור
 • 1.
  רק בנק ממשלתי או דואר יוזיל את העושק
  אנונימי 21/08/2012 13:28
  הגב לתגובה זו
  3 1
  רק פוליטיקאים מושחתים שחייבים לבנקים החזירים ימנעו מהלך של תחרות בין הבנקים!!
  סגור