עכשיו התביעה: מנופים הסתירה פרט מהותי בעת רכישת הקרקע בקזחסטן

בשנת 2008 רכש בן דוד של נניקשווילי באמצעות החברה הבת, ליאור 740 דונם בקזחסטן בתמרה ל-2.6 מ' ד'. חודשים ספורים לאחר מכן רכשה מנופים את הקרקע ב-40 מ' ד' - עכשיו היא נתבעת להשיב את המצב לקדמותו
 |  (4)
לפעול להשבת הכספים
פרשת הקרקעות של מנופים בקזאחסטן מסתבכת. היום (ב') הודיעה החברה כי קיבלה תביעה נגזרת כנגד נשא משרה וכנגד בעל השליטה בחברה בקשר עם עסקת ליאור, החברה הבת מוחזקת ב-81% על ידי מנופים ואשר באמצעותה נרכשו הקרקעות בקזחסטן - שכעת מעומדות להפקעה על ידי הרשויות שם לאחר שלא פותחו על ידי החברה.

מדובר בעסקה במסגרתה נרכשו קרקעות בהיקף של 740 דונם בעיר אסטניה שבקזחסטן בתמורה לכ-2.6 מיליון דולר, עסקה אותה הוביל בן דודו של אברהם נניקשווילי, דוד בן נאני שמחזיק ב-10% מהחברה הבת ליאור. חודשים אחדים לאחר רכישת הקרקעות נמכרו הקרקעות לידי מנופים שבשליטת ננקשווילי (24%) ומרכוס וובר (49%)בתמורה ללא פחות מ-40 מיליון דולר.

כעת נראה כי בעלי המניות במנופים לא מתכוונים להשלים עם הפער הגדול בין עסקת הרכישה שבוצעה ע"י החברה הבת לעסקת המכירה של הקרקעות במחיר מופרז שאושרה באופן בעייתי ודורשים להחזיר את המצב לקדמותו ולהשיב לחברה את הכספים.

במסגרת התביעה הנגזרת טוענים שני בעלי מניות בחברה כי החברה הסתירה פרט מהותי במסגרת ההליך שהיה בשנת 2008 לאישור העסקה לרכישה (בשרשור) של ההחזקות בחברת ליאור באורגנים המוסמכים של חברת מאקפל, שהיתה אחת החברות שבאמצעותה מחזיקה מנופים בחברת ליאור ושהיתה אז .

כמו כן טוענים התובעים לאי קבלת האישורים הנדרשים בחברה להצבעה בעד אישור העסקה באסיפה הכללית של מאקפל ובנוסף הם מעלים טענות ביחס להתנהלות החברה בכל הנוגע לקרקעות שברשות ליאר בעיר אסטנה שבקזחסטן, על רקע דיווחי החברה מה-4 וה-24 ביולי.

במסגרת התביעה הנגזרת, דורשים התובעים מהחברה "לפעול להשבת המצב לקדמותו, ובכלל זה, לההודיע על ביטול העסקה, לפעול להשבת הכספים ששולמו על ידי מאקפל במסגרת העסקה ולהגיש תביעה נזיקית כנגד נושאי משרה, בעל השליטה בחברה במועד אישור העסקה וגורמים נוספים אשר גרמו לכאורה לנזק לאור הטענות לעיל".

בהתאם לחוק החברות, על החברה להשיב למכתב הדרישה תוק 45 ימים מיום קבלתו. החברה הודיעה כי "בכוונתה לבחון את הטענות המועלת במכתב הדרישה ולפעול בהתאם לדין".

נציין כי ב-2 באוגוסט 2012 דיווחה מנופים כי היא נמצאת במו"מ ראשוני עם קרן זרה למכירת מלוא הזכויות שלה על הקרקעות בקזחסטן, מו"מ במסגרתו עדיין לא התגבשה הסכמה על עצם ביצוע העסקה ואף לא על תנאים בסיסיים בקשר אליה, לרבות התמורה.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  למה אין תביעה אישית על גנבה ?
  דן חסכן 21/08/2012 09:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדובר על גנבת המשקיעים במנופים, למה רשות ניירות ערך לא תובעת אישית את הגנבים ?
  סגור
 • 3.
  כולם גנבים?
  חי במינוס 20/08/2012 13:50
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין איש ישר בעסקים? אין איש המסתפק ב25 אלף לחודש?
  סגור
 • 2.
  הזאבים והצבועים ושאר אוכלי הנבלות לא נעלמו -
  חיים 20/08/2012 13:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הם רק לובשים חליפות.
  סגור
 • 1.
  עיסקת בעלי ענין=גניבת משקיעים
  N 20/08/2012 11:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שום בעל ענין לא יעשה עיסקה כזאת שלא למטרת רווח עבורו מעולם לא היתה עיסקת בעלי ענין לטובת משקיעים אם מישהו מכיר אחת כזו אשמח לדעת
  סגור