מדד מנהלי הרכש של פועלים: התכווצות חדה בפעילות התעשייתית ביולי

מנהלי הרכש לחודש יולי 2012 ירד ב- 5.9% לרמה של 41.9 נקודות. הירידה במדד נצפתה החודש בכל מרכיבי המדד, למעט מחירי חומרי הגלם שעברו החודש למגמת התרחבות ועלו ב- 12%
 | 
נפלנו לרמה ב-2008
מדד מנהלי הרכש של בנק הפועלים וארגון מנהלי הרכש לחודש יולי 2012 ירד ב- 5.9% לרמה של 41.9 נקודות, מה שמצביע על התכווצות חדה בפעילות התעשייתית. הירידה במדד נצפתה החודש בכל מרכיבי המדד, למעט מחירי חומרי הגלם שעברו החודש למגמת התרחבות ועלו ב- 12%.

רכיב תפוקות היצור עבר החודש למגמת התכווצות וירד ב- 7% לרמה של 46.9נקודות. ברכיב הביקושים המקומיים והביקושים לייצוא נרשמו גם כן ירידות חדות לרמה של 36.5 ו- 43.3 נקודות, בהתאמה, ורכיב התעסוקה ירד ב- 6% לרמה של 39.6 נקודות.

מדד מנהלי הרכש העולמי, שמפרסם בנק JPMorgan, ירד בחודש יולי לרמתו הנמוכה מאז חודש יוני 2009, 48.4 נקודות, והוא מאותת שהצמיחה העולמית מאטה. גוש האירו נותר נקודת החולשה העיקרית, אך גם מדד מנהלי הרכש בארה"ב נותר זה החודש השני ברציפות מתחת לרמה של 50 נקודות, לאחר שלושים וארבעה חודשים בהם הצביע על התרחבות.

כלכלני בנק הפועלים: "בחודשים האחרונים התעצמו הירידות במדד מנהלי הרכש והוא נמצא כעת ברמה נמוכה הדומה לזו ששררה במשק ב- 2008 עם הכניסה למשבר הגלובלי. הצמיחה הואטה בחודשים האחרונים והדבר בא לידי ביטוי באינדיקטורים למצב המשק. רכיב הביקושים המקומיים נמצא תקופה ארוכה יחסית במגמת התכווצות, נתון העולה בקנה אחד עם אינדיקטורים אחרים לצריכה, כמו הפדיון בענפי המסחר והשירותים, שאינו עולה מזה כשנה.

"נתוני סחר חוץ שפורסמו החודש אומנם הראו על עלייה חדה ביצוא, אך זו נבעה בעיקר מזינוק חד ביצוא של ענף כלי הובלה. ללא ענף זה מדובר בגידול מתון בלבד המשקף רמה נמוכה יחסית של היצוא הישראלי.

"אנו מעריכים כי המצב בעולם נותן את אותותיו על המשק המקומי, וקצב הצמיחה של המשק, שככל הנראה האט גם ברבעון השני של השנה, יאט עוד יותר בשנה הקרובה. אנו מעריכים כי המשק הישראלי יתקשה למצוא בשנה הבאה מנועי צמיחה שיביאו לצמיחה גבוהה מ-2.5% בשנת 2013.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה