במחשבות על אירן: הדרכים להתמודד עם נפילה פתאומית בבורסה - צפו ברשימה

בהמתנה דרוכה לתקיפה אפשרית, Bizportal בעזרת טל ורדי מפסגות אסף מספר דרכים בעזרתם תוכלו להגן על תיק ההשקעות
 |  (15)
רוחות מלחמה
בתחילת השבוע קיבלנו טעימה קטנה להרגשת הפאניקה והבהלה שעלולה לפקוד את הבורסה אם תתרחש תקיפה באירן שתשליך על תחומים נוספים ואולי אף תגרור תגובת אירנית. השפעתה של התקפת נגד, אם תתרחש, עלולה להיות מרחיקת לכת לכלכלה ובפרט לבורסה בישראל. מכיוון שהבורסה עוסקת בציפיות, ייתכן אף שככל ויגבר העיסוק בנושא הבורסה תשאב עוד למטה.

מגוון אסטרטגיות השקעה עלולות להתגלות כיעילות במקרה קטסטרופלי כזה אם כי במחיר רמות סיכון גבוהות. לדוגמא, משקיעים יכולים להמר לונג על מדד ת"א 100 או 25 ושורט על היתר היות והסבירות הגבוהה היא שהמניות הקטנות יפגעו יותר.

"פיזור ההשקעה לשווקים המפותחים"

"הדרך הנכונה ביותר היא פיזור השקעות", אומר טל ורדי, מנכ"ל פסגות תעודות סל בשיחה עם Bizportal. "הבעיה המרכזית של המשקיע הישראלי היא שהוא home bias (מוטה שוק מקומי - ר.ס) בצורה קיצונית. יש לגוון את החשיפה ולקנות מניות, ואג"ח קונצרני גם של חברות ומדינות מעבר לים".

מה יקרה במקרה שאנחנו נתקוף? "ישראל תיגרר למציאות קשה והעולם לא, ומכאן נובע הטיעון החזק בעד פיזור ההחזקות מעבר לים. יש לחפש שווקים עם קורלציה נמוכה לישראל - שווקים מפותחים כמו ארה"ב וגם אירופה. הקורלציה הגבוהה שלנו היא עם שווקים מתעוררים".

"נקח לדוגמא את האירועים הביטחוניים הקודמים, בלי לערוך השוואות מרחיקות לכת. במלחמת לבנון השנייה ובמבצע 'עופרת יצוקה' שהיו אירועים קטנים יחסית לאירוע פוטנציאלי עם אירן וגם ללא השפעה גדולה על הכלכלה, ראינו פאניקה ביום-יומיים ראשונים, מה שהתברר בהמשך כהזדמנות קנייה".

בחירת מניות ספציפיות ושורט על כל השוק

דרכי ההגנה הנוספות? "יש אפשרות לקנות אופציות פוט לתקופה קצרה למטרת הגנה מקטסטרופה קרובה. אפשרות אחרת למשקיעים שיודעים לבחור מניות טוב היא לקנות מניות שיציגו להערכתם ביצועים טובים מהשוק ובמקביל לקנות של שורט על מדד ת"א 25 או 100".

נציין בהקשר זה שבהסקה ממקרים קודמים, מניות הבנקים והביטוח הינן המניות שהכי 'מיועדות לפורענות' במקרה של תקיפה. מוצרי הצריכה הבסיסית צפויים להראות יציבות על פני סקטורים אחרים שקשורים לצריכת מותרות. גלובלית כמו טבע +1.07% טבע 7,240 +1.07% טבע בסיס:7,163 פתיחה:7,150 גבוה:7,260 נמוך:7,101 תמורה:50,654,930 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: יכולה להיות חוף מבטחים ומקום מפלט למשקיעים.

עם זאת, בשוק הישראלי אין גיוון מספק בכדי להתמקד בסקטורים. אין לדוגמא מניות הקשורות לתיירות וכמעט אין מניות הקשורות לייבוא רכבים שגם צפויות להיפגע. המניות הפגיעות הן מניות שתלויות מאוד בסייקל הכלכלי שפורחות בצמיחה כלכלית וצונחות במשבר.

מה לגבי השקעה ברכיב מט"חי, קניית דולרים? "מדובר בהשקעה ספוקולטיבית מידי. אף אחד לא יודע כיצד יתפתח המסחר במטבע החוץ. הייתי ממליץ להשקיע מעבר לים כך גם מקבלים חשיפה מט"חית אך בדרך של השקעה בנכסים", אומר ורדי.

תגובות לכתבה(15):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  תהיה או לא תהיה, זאת השאלה !
  המודאג 16/08/2012 09:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אולי כבר מספיק עם כל היועצים, מקורבים, מומחים מטעם עצמם, יודעי דבר, לשעברים למינם. מה יהיה אם המשקיע ישנה פוזיציה ולא יקרה כלום? ועד מתי לחכות עם השינוי? ומה יהיה הפסדו? ומה אם לא נעשה כלום והגרוע מכל יתרחש? מה יהיה ההפסד במקרה כזה? כל הזמן מופיעות בתקשורת הכתובה והאלקטרונית ידיעות שונות וסותרות, דיס אינפורמציה, אשר מקבל ליבוי תקשורתי. אנשי תורת המשחקים ותורת קבלת החלטות בתנאי אי וודאות, אולי מוגלים לצאת איכשהו מהמצב הזה. המשקיע הקטן לא מסוגל למצוא את ידיו ורגליו בכל המהומה הזו שנכפתה עליו ע"י אינטרסים גלובלים שאפילו לישראל אין השפעה עליהם. כל אחד לנפשו. ואל תקשיבו לכל המומחים הללו. גם הם לא יודעים כלום וההמלצות וההצעות שלהם לא מחייבות אף אחד והם יעלמו באותה שניה שבה המציאות תראה את ההיפך מדבריהם. לכן, כדאי להרגע ולנשום עמוק. שכל אחד ינהג לפי הרגשתו ואמונתו ושלא יתן לסביבה ו"חברים" להשפיע עליו. זכרו, כשהעדר רץ, הפרטים שבתוכו לא יודעים לאן מגיעים. וכשהוא עוצר, לפעמים זה מאוחר מידי. סופ"ש נעים, קריר ורגוע. בקיצור המשקיעים היום נמצאים במצב של
  סגור
 • 9.
  אתם חיים בסרט-למה להפחיד אנשים? לא יקרה כלום עד מארס 13
  חיים בסרט 16/08/2012 09:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וזה בדוק! לא ארחיב במילים-מלחמה לא תהיה לפחות עד 3.2013 אתם יכולים להיות רגועים.
  סגור
 • 8.
  ב-15.1.1991-יום ראשון מלחמת עיראק - בורסה התחילה לעלות!
  misha6 16/08/2012 09:24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  תקיפה באיראן – ים היתרונות 1. הורדת איום הגרעיני האיראני (לא עיכוב) – כתוצאה מהתקיפה וחלפת השלטון של איטוללות בשלטון פרו-מערבי (כמו בעיראק). 2. החלשה משמעותית של כח של חזבאללה בלבנון וחמאס בעזה. 3. גמישות יתר של אוטונומיה פלסטינאית ושל השלטון החדש במצרים. 4. הפסקת איום סגירת מפרץ הפרסי תביא לירידת מחירי נפט עולמי. 5. שיפור גיאפוליטי במזרח התיכון יביא לעידוד השקעות באיזור שביחד עם שיקומה של איראן אחרי התקיפה יזרזו יציאתו של העולם מהמשבר הכלכלי כאשר ישתחררו תקציבים למטרות אזרחיות כולל תשתיות במדינות רבות. הבורסה הישראלית עלתה מיד עם פתיחת של מלחמת עיראק הראשונה ב-15.1.1991 מיכאל דייצ'ב ירושלים
  סגור
 • בתנאי ש..
  הנביא 16/08/2012 12:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכל נכון רק: 1. מי יתקוף ויוריד את האיום האירני? 2. מי יחליף את השלטון באירן ומי יודע אם השלטון החדש טוב יותר מהישן? 3. מה יעשו שתי המעצמות רוסיה וסין? יתמכו בתקיפה או יתנגדו כמו בסוריה? 4. ולמה שארה"ב תשלח שוב חיילים לההרג על אדמה לא שלה? הנושא כל כך מורכב ומלא אינטרסים מנוגדים! למי יש כוח לכל הבאלאגן הזה? שיתנו לחיות בשקט !
  סגור
 • 7.
  מנסים ליגרום לפניקה
  dfz 16/08/2012 09:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  שום תקיפה ושום נעליים הכל תרגיל להפיל את המשקיעים בבורסה והם יצליחו ליגרום פניקה לציבור את עזה הם לא יצליחו לפוצץ אז הם רוצים את אירן שהיא בגודל פי שלושים בגודל של ישראל אפילו אם ישראל יש לה מטוסים טובים וטיסים זה לא מספיק אמר את זה שר ההגנה של ארצות הברית שזה רק ידגדג את מה שישראל יכולה לעשות כל זה מה שעשה נתניהו זה ליגרום בעלה ולהשכיח את העם ואת הגזרות שהוא מבצע לנגד עיננו ממש בושה לממשלה כזאת סימו לב מה הם הולכים לקבל ממשלה שאין לה כסף בקופה כל חבר כנסת הולך לקבל יקרה במכיר של חמש מאות אלף שקל כל חבר כנסת נו אתם מבינים אם מי יש לנו עסק חבורה של נוכלים מיפה הם מעלים מכיריםבכל ומישם הם רוכשים להם מכוניות יוקרה במו עלק כל מה שהם גרמו במהלך החודש הזה זה ליצור פניקה ושהציבור יברח מיהבורסה בכונה ביכדי להפיל את כל הסקטורים בבורסה ובמיוחד את סקטור הגז הכל מתועם אם חברות הגז כולם יד אחת אם הממשלה כולם נוכלים ומושחתים מתחיל מיתשובה שבזכו תנו הוא נהף למיליונר וממשיך לרציו שהמשקיעים שם הם 75 אחוז מרציו וגם מודיעין כאילו תקלה כל זה באישור נתניהו הנוכל הכי גדול שקם לנו
  סגור
 • תגובה ל-8
  יהויכין 16/08/2012 10:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה אופטימיסט הרואה את מחצית הכוס המלאה. בוא נסתכל רגע על מחצית הכוס הריקה:1. גם במקרה הטוב ביותר תהיה רק דחיה לשנה שנתיים בפיתוח הפצצה הגרעינית של איראן. 2. מיד לאחר התקיפה איראן תסגור את מיצרי הורמוז (זוכרים את ראס נסרני?) ומחירי הדלק ימריאו לשחקים. 3. עלית מחירי הדלק תגרום לקטסרופה כלכלית באירופה ובעולם כולו כשאנחנו נהיה האשמים והמוקצים מחמת מיאוס - שום מדינה (פרט אולי לארה"ב) לא תרצה בקשרים כלכליים עימנו דבר שיגרום להתמוטטות הכלכלה. 4. האחרון שיצא מנתב"ג לא יצטרך לכבות את האור - כבר לא יהיה אור ממילא. כפי שראית, ישנם שני צדדים לכוס/למטבע והלואי ואתה תהיה הצודק.
  סגור
 • 6.
  תפסיקו להפחיד
  שפוי 16/08/2012 09:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  כככה נוצרו קטסטרופות בעולם.....לא בגלל שהיו בלתי נמנעות אלא בגלל כמה התבטאויות או הבלים שניתן היה למנוע אותם למה לזרוע פניקה? מה קרה????היום בלילה תהיה תקיפה? בחודש הקרוב?בחודשיים הקרובים? מי אמאר שבכלל תהיה? אבל יש חוכמולוגים שמאוד נוח להם לזרוע בהלה כדי שהעדר יברח משיקול אולי הזוי אבל די הגיוני:אם אכן תפרוץ לפתע פתאום תקיפה כבר הלילה- מיד יבואו ויתבעו את ליטרת הבשר- ויגידו בחיוך ממזרי- אמרנו לכם??? אבל אם זרעו סתם בהלת שוא ולא תהיה ההתמוטטות שחזו אותה מי יזכור אותם? אז כמו שהקול השפוי אומר די לפטפטת בנושא האירני אם לתקוף או לא לתקוף כך אני קורא גם לכל ה"פרשנים" הכלכליים שיפסיקו את הפטפטת למרות שזה האמצעי היחידי אולי שבו הם מנסים להוכיח את קיומם
  סגור
 • 5.
  קניתי דולר בסוף השבוע הבא ואני מרווח עד עכשיו
  תודה רבה 16/08/2012 09:11
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אולי יותר נכון באמת לקנות מניות חו"ל כי ככה אפשר להרוויח גם מהמטבע וגם מהתנועה במניות.
  סגור
 • 4.
  מצחיק לקנות מניות ותעודת סל שורט
  Z 16/08/2012 08:34
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התכוונת לקנות מניות ולמכור חוזה או צילינדר....(אם כבר אז כבר תהיהי מקצועי לא שיווקי- תודה)
  סגור
 • 3.
  לחדד את הקונספט: לונג טבע ושורט הבנקים והביטוח. (ל"ת)
  משה 16/08/2012 08:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  ישראל לא מסוגלת ולא תתקוף
  adamd1 16/08/2012 08:20
  הגב לתגובה זו
  8 3
  אם כל הכבוד לישראל הפיזור של המתקנים ומיקומם בעומק הקרקע בהרים איננו ביכולות של ישראל, כל הדיבורים הם כדי ללחוץ על העולם לפעול חזק יותר ולא באמת עם כוונות לתקיפה בכוחות עצמאיים.
  סגור
 • תודה
  עומר 16/08/2012 09:17
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הרגעת אותי
  סגור
 • אני חושב שאתה צריך להיות מודאג
  רן 16/08/2012 10:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מזה שתגובה באינטרנט מרגיעה אותך
  סגור
 • אני רואה שעדיין ישנם אנשים שחושבים נכון. (ל"ת)
  צ 16/08/2012 08:47
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 1.
  פיזור השקעות יתרחש בכל מקרה עקב השטויות של מנהיגנו (ל"ת)
  m2041 16/08/2012 08:08
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור