"נוצרה אווירה קשה ביחס להתערבות הרגולטורים, יש חשש בקרב המשקיעים שכל סקטור יכול להפוך לקורבן הבא"

אורי ליכט מ-IBI, מורן צור ממיטב ואורי גרינפלד מפסגות בוחנים את הסיבות, מתריעים וגם - מציעים פיתרונות להתייבשות הבורסה
 |  (25)
בורסה מתייבשת
נכון שקיץ וחם ועונת המלפפונים בשוק בעיצומה, ובכל זאת לא ניתן להתעלם מהירידה המתמשכת בהיקפי המסחר בבורסה של ת"א, שהופכת לבעיה קרדינאלית יותר ויותר לקיומו הבריא של שוק ההון ולהתפתחותו התקינה של המשק הישראלי, בשל היות הבורסה אמצעי מרכזי ויעיל בכלכלה המודרנית לתיווך בין מקורות ההון לשימושים בו.

בראיון שערך Bizportal לפני כחודש עם שר האוצר, שטייניץ מודאג מירידת המחזורים בבורסה , אך מאז לא נשמע קולו או קולם של מובילי המדיניות הכלכלית במשק בהתייחסות ישירה לגבי צעדים לפיתרון הבעיה והמחזורים בבורסה נפלו ביולי האחרון ב-25% ביחס לרמתם ביולי הקודם והסתכמו ב-840 מיליון שקל בממוצע - שפל של 7 שנים .

תהליך זה נובע ממגוון סיבות ומוביל למגוון בעיות שדורשות מגוון פיתרונות. שוחחנו על כל אלה עם מורן צור, מנכ"ל מיטב טרייד, אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר של IBI, אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות ובכיר בחברת ההשקעות ברק קפיטל.

הסיבות לירידת המחזורים

המנהלים הבכירים מציינים סיבות רבות מבית ומחוץ שהובילו לירידת המחזורים בבורסה הישראלית. יציאת הזרים לאחר שינוי מעמדה של ישראל משוק מתפתח למפותח והסטת כספי הציבור להשקעות בחו"ל דרך תעודות הסל וקרנות הנאמנות הם בין הגורמים העיקרים. לכך יש להוסיף את העלאת המס על רווחי הון ל-25% ואת חוסר הוודאות שנוצר בשוק ההון המקומי בשל רגולציה אגרסיבית בענפים רבים במשק.

סיבה נוספת היא טכנית ונובעת מחוסר החפיפה בין שעות המסחר בישראל לשעות המסחר בשווקים בחו"ל וסיבה חיצונית מרכזית היא הסיכון הגיאופוליטי באזורנו שהתגבר בשנים האחרונות, כל הסיבות האלה מובילות לכך שהמשקיעים מדירים רגליהם מהבורסה המקומית.

הבעיות הנובעות מירידת המחזורים

על רקע הסיבות שהובילו לירידת המחזורים נוצרו בשוק הישראלי מספר בעיות שמחייבות טיפול ופיתרון ובראשן חוסר הנזילות בשוק, שלא מאפשר לחברות במשק לגייס את ההון הדרוש להן לשם פעילותן. הפגיעה במימון החברות מובילה להאטת הצמיחה במשק ועלולה להוביל לגידול באבטלה. ירידת הנזילות בשוק גם לא מעודדת כניסה של משקיעים חדשים לשוק ובראשם המשקיעים הזרים.

בעיה מרכזית נוספת היא חוסר הודאות של המשקיעים ביחס לרגולציה, שנוצרה כתוצאה מהתערבות חדה, מהירה ואגרסיבית של הרשויות השונות והממשלה בענפי המשק השונים בתקופה האחרונה והעבירו את המשק הישראלי ממחסור רגולטורי לרגולציית יתר. מהלכים אלה לא מאפשרים למשקיעים לבצע מראש הערכת שווי מושכלת של החברות בהן הם שוקלים להשקיע.

בנוסף העלאת המס על רווחי הון בבורסה בתקופה כה רגישה מעלה בחדות את יחס הסיכון-סיכוי בהשקעות בשוק ההון. מאחר ומדובר במס וולונטרי המוטל רק במקרה של השקעה בני"ע ומקזז רבע מהרווח של המשקיע, ניכרת רגישות רבה של המשקיעים לשיעור המס הזה. מאז הועלה המס מעדיפים רבים להעביר את כספם להשקעה באפיקים אחרים ולצאת מהבורסה.

הירידה בנזילות בשוק גורמת להגדלת המרווחים שנפתחים בני"ע שהסחירות בהם נמוכה, מה שמגדיל את הסיכון בהשקעה ומרתיע את הסוחרים. על רקע זה גם גדל הסיכון למניפולציות בני"ע עם נמוכה ותנודתיות גבוהה.

הפיתרונות המוצעים

בכירי שוק ההון מציעים מגוון פיתרונות לטיפול בבעיות אלו ובהם קריאה לבורסה להגביר את מאמציה להכנסתה של ישראל למדדים בינ"ל רלוונטים. נציין כי הבורסה הודיעה לאחרונה כי היא פועלת לצירופה של ישראל למדד ה-MSCI אירופה, מה שעשוי להוביל גופים בינ"ל רבים להגדיל את חשיפתם לשוק הישראלי. יש הטוענים כי עדיף היה להשיב את ישראל למדד המדינות המתפתחות, בו היה חלקה של ישראל כ-3%, מאחר שאי אפשר באמת להתייחס לשוק הישראלי כשוק שמשקף מדינה מפותחת.

פיתרון נוסף לבעיית הירידה במחזורים נוגע בהארכת שעות המסחר בבורסה המקומית, כך שסוף יום המסחר יחפוף לשעות פתיחת המסחר בוול סטריט ולסגירת יום המסחר באירופה, כלומר לפחות עד 17:30 אם לא עד 18:30. הדבר יחזיר לפחות את שחקני הארביטראז' לפעולה, ובנוסף יגביר את יכולת התגובה של השוק הישראלי לשעות הקריטיות ביותר מדי יום במסחר מעבר לים.

אנשי שוק ההון עימם שוחחנו אמרו כי הרגולטורים צריכים להפסיק לשלוף שפנים מהכובע ולהנחית הנחיות אגרסיביות מדי שפוגעות בעוצמה בענפים השונים במשק. כגון הרגולציה שהונחתה על ענף הסלולר, אשר פגעה בריווחיותן של החברות בו והפילה את שווי מניותיהם לשפל חסר תקדים. ההתנגדות אינה גורפת לעצם הרגולציה, אלא לאופן בו היא מבוצעת בישראל. הרגולציה המוגזמת פוגעת גם בתפקוד של שוק ההון עצמו, למשל ההקטנה האגרסיבית של דמי הניהול על קופות הגמל עליה הוחלט לאחרונה באוצר, ריבוי התקנות בהן נדרשים לעמוד הגופים המוסדיים והפעלת האכיפה המינהלית שמובילה לשיתוק של נותני השירותים בשוק.

פתרונות נוספים כוללים קריאה לאוצר להכיר בטעותו ולהפחית את המס על רווחי הון באופן מיידי ובכך להעלות את האטרקטיביות של הבורסה ולהשיב אליה את ציבור המשקיעים. הרחבת פעילות המימון הסמי-ממשלתית באמצעות הרחבת קרנות המינוף שהחלו לפעול בשנת 2008 גם לחברות ציבוריות ובכך לעזור להן להימנע ממחנק האשראי שנוצר בשוק.

פתרונות אחרים קוראים לבורסה לאפשר ולעודד חשיפה של יותר חברוחו"ל באמצעות יצירת מחקר בתשלום לחברות בינוניות וקטנות. דרישה מהחברות הציבוריות לפרסום דוח מקוצר באנגלית בצמוד לדוחות בעברית. קריאה למתן הקלות לחברות קטנות ובינוניות במורכבות הדיווח בדומה למקובל בארה"ב. קריאה לבורסה לעודד חברות ישראליות שאינן נסחרות פה לבצע רישום בישראל, כגון צ'ק פוינט ואמדוקס. גם עידוד הגדלת חלקו של הציבור בחברות על חשבון חלקם של בעלי העניין עשוי לתרום לשקיפות ולסחירות בשוק המקומי.

מה אומרים בכירי שוק ההון?

מורן צור, מנכ"ל מיטב טרייד אומר כי "הבעיה המרכזית היא חוסר היכולת לגייס בשוק האג"ח כי המרווחים הם מאוד גדולים. אפשר להרחיב את הפעילות של קרנות המנוף בגיבוי ממשלתי כך שיוכלו לעזור במימון של חברות הנסחרות בבורסה וזקוקות למימון כמו אוויר לנשימה, חבל שגופים וחברות יתרסקו פה בגלל חוסר נזילות".

צור מוסיף כי "המס על הבורסה חד משמעית היה שגוי וצריך להכיר בזה ולהוריד אותו באופן מיידי. העלאת מס על הבורסה בתקופה כלכך רגישה מעלה בחדות את יחס הסיכון סיכוי וגורמת למשקיעים לצאת מהבורסה. חייבים להאריך את שעות המסחר כך שהבורסה בת"א תפעל גם בשעות הקריטיות למסחר בארה"ב ובאירופה - לפחות את שחקני הארביטרז' יחזירו והסוחרים יוכלו להגיב בזמן אמת לארועים בעולם. החשיבות של וודאות רגולטורית היא קריטית לגבי תפקוד של שוק ההון. אף אחד לא רוצה לפעול בשוק שיכול להפתיע אותו כל כך לרעה חדשות לבקרים".

לדברי אורי גרינפלד, מנהל מחקר מאקרו בפסגות "נוצרה אווירה מאוד חזקה של אי ודאות ביחס להתערבות של הרגולטור בשווקים. כיום יש חשש שכל סקטור עלול להיות הקורבן הבא של פעילות רגולטורית חדה ומהירה. המשקיעים לא יודעים להעריך את שווי החברות בצורה מושכלת וזה מדיר אותם מהשווקים. מבחינה כלכלית אין פיתרונות קסם לירידה במחזורי הבורסה מאחר והמשק הישראלי נכנס להאטה שהולכת ומחריפה וזה כמובן פוגע ברצון ובכדאיות של ההשקעה בבורסה".

אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר של IBI : "לא ניתן להתעלם עוד מהירידה החדה במחזורי המסחר בישראל. המחזורים הנמוכים פוגעים באטרקטיביות ההשקעה בישראל ומובילים ליציאת כספים ולקושי גדול למשוך משקיעים זרים חדשים. אנחנו מאוד מתגאים בהיותנו שוק מפותח, אבל שוק הון מתקדם, נזיל ופעיל צריך להיות חלק בלתי נפרד מאותו המושג של שוק מפותח".

ליכט מדגיש עוד כי "יותר ויותר קשה למשוך משקיעים זרים וליצור עניין בשוק המקומי כשהמחזורים הם כל כך נמוכים. אחד הדברים הראשונים שהמשקיעים הזרים בודקים לפני שהם נכנסים להשקעה בשוק כלשהו זה את מידת הנזילות שלו. בעקבות העדר הסחירות בבורסה של ת"א, החברות הישראליות הנסחרות פה, טובות ככל שיהיו, יתקשו למשוך משקיעים זרים."

"אין ספק שמחזורים נמוכים באופן טבעי יוצרים תנודתיות גבוהה יותר בשערי המניות. תהליך זה מוביל בהכרח לעליית רמת הסיכון בהשקעה במניה ולכן פוגעים באטרקטיביות שלה ומאפשרים לסוחרים להשפיע בקלות רבה יותר על שער המניה".

"על מנת לשפר את היקפי הפעילות בשוק הישראלי צריכים כל הצדדים לשאת בנטל. גם החברות צריכות לקחת חלק במאמצים לשיפור המחזורים בבורסה וזאת על ידי יציאה ליותר כנסים בחו"ל או על ידי תרגום של דוחותיהם ופירסומיהם לאנגלית וחשיפה למגוון רחב יותר של משקיעים. ומצד שני גם הבורסה והרשויות השונות (רשות ני"ע, הפיקוח על שוק ההון באוצר) צריכות להירתם למשימה שהיא ראשונה במעלה".

בכיר בברק קפיטל אמר כי "שוק הון בריא ופעיל הוא דרישה בסיסית בכל שוק מפותח. הבורסה היא האמצעי המשוכלל ביותר שקיים כיום לתיווך בין מקורות לשימושים במשק. חייבים להבין שירידת המחזורים בבורסה והמחסור בנזילות בשוק זו בעיה קרדינאלית לא רק בהיבט של המסחר והסוחרים אלא גם בהיבט של החברות שלא יכולות לגייס הון, מה שמוביל לירידה בפעילותן ויוביל גם לגידול באבטלה במשק. הרגולטורים חייבים להתחיל לפעול באופן אקטיבי לפתרון בעיית המחזורים בבורסה".
תגובות לכתבה(25):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 20.
  אופ המעוף י
  שמוליק עדני 18/08/2012 19:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להפסיק מיד את המסחר באופ המעוף ולהתיר רק מי שמחזיק מניות במעוף כי זה נועד להגנת המניות ולא לקזינו כפי שקיים
  סגור
 • 19.
  עוד מיסים כדי לייבש לחלוטין את הביצה!
  קליפ 12/08/2012 21:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מיסים כדי לממן שחיתות מפלגתית מיסים לממן 120 ח"כ מושחתים(מעטפות,שוחד,ניאוף רשע ותמטום) מיסים כדי לרצות את חיילי צה"ל מדושני העונג(כרס,רכב,פנסייה מגיל 42) מיסים,מיסים מיסים!!!
  סגור
 • 18.
  זה די פשוט...
  ייאי 12/08/2012 15:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  זה די פשוט:מס על רווחי הון בגובה 25% הבריח את הזרים מהבורסה ..כך עושים עתה גם המשקיעים הישראלים ומשקיעים בחו"ל.כמו בכל מוצר יש תחרות בין הבורסות בעולם על מוצריהן.על מוצרי הבורסה הישראלית יש רמות סיכון גבוהות יותר מבורסות מתקדמות(איומים בטחוניים,איומים מדיניים ועוד)אז הנה המס עלה ל-25% והרווחים צנחו ב-55% כשהמחזורים שחונים במיוחד.אסור שהמס יעבור את ה-13%.לא צריך להיות מבין גדול בכלכלה כדי להבין זאת.לכן,כל "המבינים הגדולים בכלכלה" -ביבי,שטייניץ ועוזריהם -הם חבורה של בוקים ועתה גם עם קבלות !..
  סגור
 • 17.
  הבולשביקים לא יתנו להוריד את המס גם אם הבורסה תקרוס (ל"ת)
  פופוליזם הרסני 12/08/2012 14:01
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 16.
  אחרי גזל שישינסקי הכל חוקי ומותר (ל"ת)
  ארקדי 12/08/2012 12:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 15.
  מה יהיה מחר ? איש לא יידע. (ל"ת)
  ורק מלאנוקס עולה 12/08/2012 11:43
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 14.
  תפסיקו לפמפם כבר על המס של 25%
  גלבוע 12/08/2012 11:38
  הגב לתגובה זו
  0 5
  גובה המס לא ממש משפיע. בעקיפין זה עוזר לכולם כי כשגובים יותר כסף בעית הגרעון נהיית קצת פחות נוראה. אם יעלו את המס, למשל ל30% , זה לא יבריח משקיעים כי הבעיה נמצאת בכלל במקום אחר. אך הגדלת אכנסות המדינה תעזור לכולם.
  סגור
 • הגביה ממס ריווחי הון היא שלילית
  אלי שני 12/08/2012 13:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  בחודשיים האחרונים נגבו בממוצע 23 מיליון ש"ח ברוטו לחודש מכל המשקיעים ביחד.כאשר מורידים את החזרי המס ואת הפסדי הכנסות הדיבדידנים למדינה, כי הבנק מקזז אוטומטית הפסדים מניירות ערך עם דיבידנדים שהתקבלו ממניות או אגח מגלים שהגביה שלילית וזה עוד לפני הפסד ההכנסות בהיקף מיליארדי ש"ח כתוצאה מהפגיעה בהכנסות המדינה ממיסוי חברות פיננסיות והפגיעה בצריכה הפרטית בגלל אפקט העוני.המאבק להפחתת המס נמשך בקבוצה לארגון הסוחרים הקטנים בבורסה הישראלית בפייסבוק.
  סגור
 • 13.
  בורסת ההימורים - במקום קזינו
  דני 12/08/2012 11:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הקזינו תמיד מרוויח,וכן מס הכנסה
  סגור
 • 12.
  כוחות של ספקולנטים פועלים בשוק זה
  דני 12/08/2012 09:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך המחזורים לא יצתמצמו אם ספקולנטים מנהלים שוק שזה. . כל מי שנכנס לשוק הניגזרים מחסלאת כספו בהלימות לירידות מתוכננות או עליות של מדד 25
  סגור
 • טען עוד
 • 11.
  אם יש חוסר נזילות,למה הריבית המשולמת על פקדונות נמוכה? (ל"ת)
  ??? 12/08/2012 09:15
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור
 • 10.
  קחו את מודיעין והכשרה אנרגיה לדוגמא המניות התרסקו25%
  בורסה מושחתת 12/08/2012 09:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בשבוע וחצי ולאחר מכן יצאה הודעה בגלובס שהקידוח נכשל איפה הרשות לניירות ערך
  סגור
 • 9.
  לא קשור לשעות פעילות
  מושיק 12/08/2012 09:04
  הגב לתגובה זו
  4 0
  בזמן העיצומים היה מסחר עד 14:30 ולא היה ירידה במחזורים הבעיה היחידה נושא המס
  סגור
 • 8.
  עושים טונות של בוחטות בראלי ומתבכיינים
  עולה ירוק 12/08/2012 08:58
  הגב לתגובה זו
  0 3
  מה זה ההתבכיינות הזו? האוצר סידר לנו ראלי אדיר ל 1500. הבורסות שוברות שיאים ואנשים נעשים מליונרים. המדינה סידרה אז בטח שהיא תבקש תמורה, מה הבעיה בזה? בכל עסק אין רווח מלא על כל ההכנסות, תמיד יש הוצאות. אולי הבעיה שיותר משקיעים עוזבים את בתי ההשקעות שדופקים עמלות מופרכות ומצליחים להרוויח בגדול לבד מבלי עזרה שלהם ואז הם מתבכיינים בירידה בהכנסות. אם זו הבעיה את תתחילו להתיעל, גם אתם, במיוחד המנכ"לים והבכירים שאכלו ארוחות חינם על חשבון המשקיעים. עדיף שהמדינה תקבל את הכסף ותקנה עוד כיפת ברזל מאשר שהכסף ילך לארוחות שחיתות של המנכ"לים. תשכירו משרדים צנועים, לא צריך במגדל בקומה האחרונה. אפשר לנסוע במכונית לא חייבים ג'יפים.
  סגור
 • על איזה ראלי אתה מדבר? כל המניות נשחקו! שלא לדבר על
  אנונימי 12/08/2012 09:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  טבע חביבת העם שכבר 8 שנים רק הפסדים!
  סגור
 • 7.
  הכי טוב לא להשקיע בבורסה 25% מס זה הרבה
  אנונימי 12/08/2012 08:48
  הגב לתגובה זו
  5 0
  שיש פטורים לחברות ענק.
  סגור
 • 6.
  תובנות מאוחרות מדי
  שגיא טובי 12/08/2012 08:47
  הגב לתגובה זו
  7 1
  כל התובנות בכתבה נכתבו על ידינו במכתב להנהלת הבורסה ולראשי כל בתי ההשקעות,הבנקים וחברות הביטוח כבר לפני למעלה מחצי שנה....כמובן שנכתב גם על העדפות המיסוי הברורות שיש למשקיעי נדל"ן שיגרמו להערכתנו בקבוצה לארגון הסוחרים הקטנים בבורסה הישראלית להסטת כל כספי המשקיעים לנדל"ן,דבר שאכן קרה...אין חדש תחת השמש,כתבנו על זה מזמן......חוששתני שזה כבר מאוחר מדי,הבורסה מתה.
  סגור
 • לשגיא טובי הייתם צריכים להפגין מול האוצר ולא מול הבורסה
  אנונימי 12/08/2012 09:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  טרכטנברג דפק את העם. הוא שליח של ביבי. פרופסור שלא שווה שקל. מדיניות שבאה לשחד מגזרים ע"ח מגזרים אחרים לא תצלח! דפקו את הרווקים ואת בני ה 50 שאין להם פנסיה ופוטרו מעבודתם או אלמנות של עצמאים. בושה של מדינה.
  סגור
 • 5.
  עמלות
  הכריש 12/08/2012 08:42
  הגב לתגובה זו
  1 2
  שלום לכולם , אתם יכולים להוזיל את העמלות שלכם ב- 50% לפחות , פשוט תעברו לסחור באמצעות הבנקים : הבינלאומי , פועלים , לאומי .וכך תחסכו עשרות אלפי שקלים ,ותגילו את התשואה שלכם בתיק ההשקעות .
  סגור
 • מה גובה העמלות של בנק לאומי?
  בורסאית 12/08/2012 11:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה גובה העמלה של בנק לאומי?
  סגור
 • 4.
  שואלים את החתול איך לשמור על השמנת בקיצור פיתרון ברגלוצ
  gg 12/08/2012 08:32
  הגב לתגובה זו
  6 0
  הפתרון ברגלוצייה מחמירה ורק בזה יש לפעול באופן אגרסיבי נגד מי שהפך את הבורסה ממרחב השקעה מוגן לקזינו בלתי מוגן התשובה היא ברורה ספקולנטי המעוף להם אין שום אינטרס בהשקעות לטווח ארוך וביציבות לאורך שנים להם יש אינטרס במחזורי מסחר קטנים כדי שיוכלו להשפיע על המסחר בדרכי תרמית!!! הפיתרון להעיף הבייתה את הרגולטור הנוכחי ואת הנהלת הבורסה הנוכחית להכניס למערכת דם חדש שיאכוף את הרגולציה במקבית להוריד באופן דרסטי את המס שנגבה על עסקאות לטווח ארוך של שנה ומעלה באופן בדרגתי עד ל10% בלבד, ודי בזאת כדי להחזיר את המוני העם להשקעה החביבה אגב יתכן שגם הגבלת הקופות על היקף השקעות בחול גם היא נחוצה וזה יותר לצורך הגנה על חסכונות המשקיעים בעתיד אני חושש מאוד לקריסת השקעות בחול יותר מאשר לקריסה במחזורי המסחר בבורסה כאן הוטמנה ע"י נתניהו ושות' פצצת אטום שיכולה למוטט את הכלכלה הישראלית בקיצור להחזיר את הכסף הבייתה ודחוף!!!! ראינו כבר מה הם שווים יועצי ההשקעות והאנליסטים שלהם.
  סגור
 • 3.
  הפסקת פעילות בבורסה
  אנונימי 12/08/2012 08:13
  הגב לתגובה זו
  13 0
  עם הטלת המס ההזוי על פעילות ריווחית בנירות ערך,הודעתי בפורום זה,על הפסקת פעילותי בנירות ערך הנסחרות בבורסה. מאז,הדרתי את רגלי מצרה זו ומצאתי אפשרויות אחרות.חכמי ציון ישארו עם "תאוותם בידם."
  סגור
 • 2.
  את העיקר לא אמרתם!!! תורידו את המס על הבורסה
  אנונימי 12/08/2012 07:49
  הגב לתגובה זו
  22 1
  כל עוד משלמים 25% מס וזה הרבה. אף אחד לא ישקיע פה ובצדק. עדיף כבר להשקיע בדירות או בדולר
  סגור
 • גם אם יורידו אין אמון בשטייניץ שלא יעלה שוב ושוב (ל"ת)
  אין יציבות-יש זיגזג 12/08/2012 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מישהו מאילו שמחפשים נזילות שמע על תספורת
  אנונימי 12/08/2012 07:47
  הגב לתגובה זו
  3 2
  או מיחזור הלוואות, או הציבור ישלם
  סגור