חייק: "הירידות היום בשוק האג"ח - תיקון; הריבית תרד בחודשים הקרובים"

הכלכלן הראשי של בנק איגוד: "יכול להיות שבימים הקרובים נראה עוד קצת ירידות בשוק האג"ח. אבל אם לא ישתפר המצב בשווקים באופן דרמטי, צפויה מגמת עליית המחירים בשוק האג"ח לחזור ולהוביל"
 |  (2)
אמיר חייק
אמיר חייק, הכלכלן הראשי של בנק איגוד מתייחס היום (ג') בשיחה עם Bizportal לדוח החצי שנתי שפירסם בנק ישראל ולהשלכות התחזית של בנק ישראל על הריבית במשק ועל שוק האג"ח. חייק הסתייג מהפרסומים שקשרו ישירות בין החזרה של בנק ישראל על התחזית שפורסמה כבר בסוף יוני, לפיה הריבית תישאר על כנה ב-2.25% עד סוף 2013, לירידה החדה שנרשמה היום שוק האג"ח המקומי .

חייק מסביר כי "לא פעם ולא פעמיים קרה שעל פי המודל של בנק ישראל היתה צפויה הריבית להישאר על כנה, אך בפועל החליט הבנק להפחית את הריבית (או להעלותה). זה קורה בגלל שהמודלים עליהם נסמכת מחלקת המחקר של בנק ישראל נשענים על נתוני עבר. לעומת זאת הוועדה המוניטרית של בנק ישראל בראשותו של הנגיד פישר, שקובעת את הריבית בפועל מגיבה לארועים שקורים בשוק המקומי והעולמי בסמוך להחלטת הריבית".

את הסיבה לירידה החדה שנרשמה היום בשוק האג"ח מייחס הכלכלן הראשי של איגוד למימוש שהגיע לאחר עליות חדות בשוק האג"ח על רקע המשך עליות השערים בשוקי המניות. "בשבועות האחרונים השוק ציפה לירידה מהירה וחדה ברמת הריבית, הדבר בא לידי ביטוי בעליית מחירי האג"ח והמק"מ, מה שהוריד את התשואות עליהם. אני מעריך שהירידות שנרשמו היום באג"ח הממשלתיות בשיעור של עד 0.7% נובעות מתיקון. יכול להיות שבימים הקרובים נראה עוד קצת ירידות בשוק האג"ח, כתיקון לעליות החדות שנרשמו בתקופה האחרונה, אבל בהמשך, אם לא ישתפר המצב בשווקים באופן דרמטי צפויה מגמת עליית המחירים בשוק האג"ח לחזור ולהוביל.

"על רקע פירסום הדוח של בנק ישראל שהצביע על בלימה בירידת מחירי הנדל"ן והביע חשש מ הסיכון שבעליית מחירי הדירות , יש מי שחושב שמחירי הדיור יחזרו לעלות - מה שמחזק את הציפיות שהריבית תרד בקצב איטי יותר, ועדיין, אני מעריך שהסיכוי שהריבית תרד בחודשים הקרובים גבוה יותר מהסיכוי שהיא תישאר על כנה או תעלה" אומר חייק.

"הריבית תלויה גם בהתנהגות הממשלה, פישר שהביע שביעות רצון יחסית מתוכנית הגזרות והקיצוצים של הממשלה, עשוי בחודשים הקרובים להוריד עוד את הריבית במשק, במיוחד אם המשבר בעולם יחריף ויכביד על הכלכלה המקומית. כרגע ממש לא ניראה שהמצב המשברי והבעיות באירופה הולכים להיפתר בזמן הקרוב, בטח לא בפעולה של 'זבנג וגמרנו'.

על הכותרת שהעריכה כי הריבית על הפיקדונות בבנקים תעלה אומר חייק "הריבית על הפיקדונות במיוחד הקצרים נגזרת בעיקר מריבית בנק ישראל. מצב של עולה נראה רק אם יהיה איזשהו אירוע ביטחוני חמור שיוביל לזינוק בשערו של הדולר, אז יכול להיות שהריבית תעלה, אבל לפי הודעת בנק ישראל לא נראית באופק סיבה ממשית לעליית ריבית במשק".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ממש ליצן
  Pareto 07/08/2012 23:32
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה עם פרמיית סיכון מיסייה חייק? אם כל הבועות.... תשואה חמש תוך חודשיים ב 122
  סגור
 • 1.
  עוד ליצן (ל"ת)
  שי 07/08/2012 18:06
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור