איך איפשרה הבורסה לעשות 100% ברגע על האג"ח של גלובל פיננס 5?

הבורסה בת"א בחרה בדרך מתוחכמת להתמודד עם הודעת גלובל פיננס 5 ויצרה "עיוות" במחיר האג"ח של החברה. אחד המשקיעים: "היה נחמד לזכות בלוטו אבל היה ברור שזה כרטיס מזויף"
 |  (3)
כסף קל
כשלי שוק מתרחשים לא פעם ולא פעמיים בשוק ההון. עם זאת, האירוע שהתרחש היום באיגרות החוב של {גלובל פיננס5 אגח א} הוא קרוב לוודאי אחד המהותיים שבהם שהתרחש בבורסה בתל אביב בתקופה האחרונה.

היום זינקו איגרות החוב של החברה בלמעלה מ-100% במסחר בגלל עיוות שנוצר על ידי הבורסה. מצד אחד היו משקיעים רבים שהרוויחו הון רב כתוצאה מניצול הזדמנות בשוק האג"ח, אך כנגדם - היו משקיעים רבים אשר הפסידו לא מעט כסף.

הפסד הכסף נבע ברובו מחוסר הבנה של המשקיעים את שוק האג"ח אך לא רק. נדמה שהבורסה בתל אביב העדיפה לעצום עין ולא לטפל בבעיה למרות שמערכת Bizportal פנתה לבורסה כבר אתמול והתריעה על העיוות. רק שעות לאחר שנפתח המסחר ועברו בנייר עסקאות בהיקף של מעל 3 מיליון שקלים, הפסיקה הבורסה את המסחר באיגרות החוב וביטלה את העסקאות.

כדי להבין את העיוות שנוצר חשוב להכיר את איגרת החוב המדוברת, אשר נסקרה ב-Bizportal לא אחת בשנה החולפת. איגרת החוב אמורה להיפדות ב-4 בספטמבר, בעוד פחות מחודש ולשלם למחזיקים כ-56.6% מיתרת הקרן שבמחזור, זאת לאחר שחברת המשכנתאות האמריקנית ResCap המהווה את אחד הנכסים המגבים את האג"ח פשטה רגל.

נכון להיום הערך ההתחייבותי של האג"ח עומד כיום סביב 127-128 אגורות ובעוד כחודש הוא צפוי לעמוד על כ-129 אגורות. במקרה שכזה, האג"ח צפוי היה לשלם למחזיקים כ-72-73 אגורות בעוד כחודש.

אתמול (א') לא התקיים מסחר באג"ח, זאת לאחר שהחברה דיווחה על שיעור השיקום הסופי של האג"ח, כפי שנמסר לה על ידי בנק UBS. בדיון שקיימה החברה מול הבורסה הוחלט שלא להפחית את הערך ההתחייבותי של האג"ח אלא לנקוט במהלך אחר - להפחית את כמות איגרות החוב המצויות בידי המחזיקים הקיימים, זאת בהתאם לשיעור הפגיעה בקרן. המשמעות היא שפידיון האג"ח צפוי להמשיך ולהתבצע לפי הערך ההתחייבותי של האג"ח - וכך נוצר אפסייד של יותר מ-100% במחיר האג"ח.

לאחר פתיחת המסחר החל האג"ח לזנק בחדות כדי לסגור את הפער שנוצר עד לרמה של 100%. אחד המשקיעים אשר הצליח לקנות בזול ולהרוויח על הנייר עשרות אלפי שקלים (לפני שבוטלו העסקאות) ציין בשיחה עם Bizportal: "היה נחמד לזכות בלוטו אבל היה ברור שזה כרטיס מזויף".

גורמים בבורסה מסבירים כי הסיבה לטעות נעוצה בעובדה שחלק מחברי הבורסה לא עדכנו את יתרות האג"ח אצל הלקוחות ואלו מכרו את האג"ח ונכנסו לפוזיציה שלילית על האג"ח. בעקבות זאת, ביקשו חלק מהחברים לבטל את העסקאות. בכל מקרה, המסחר בנייר יחודש מחר - אך המשקיעים כבר מודעים לעיוות.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  צריך לתבוע את הבורסה
  משקיע 06/08/2012 13:37
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין שום שקיפות בהחלטה לבטל. מה הסיבה? הבנקים לא עדכנו את הכמות של הלקוחות אז מבטלים שעתיים וחצי של מסחר???
  סגור
 • 2.
  הבורסה בזיון
  סוחר ותיק 06/08/2012 13:33
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הנייר אתמול כל היום בהפסקת מסחר. לאנשים היה מספיק זמן לחשוב מה קורה. שעתיים וחצי של מסחר מבטלים סתם כך! פשוט בזיון
  סגור
 • 1.
  הביטול - לא עמד בקריטריונים. לביטול. (ל"ת)
  lepxii 06/08/2012 13:04
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור