לקראת פתיחת שבוע המסחר בישראל: "הסיכוי להמשך הראלי אינו מבוטל"

רונן מנחם ממזרחי טפחות מעריך את חוזקם של שלושת הגורמים העיקריים לראלי בסוף השבוע ואת הסיכויים להתמשכותו. "בשלב זה, אנו מקנים סיכוי מעט גבוה יותר לתסריט האופטימי"
 |  (4)
(קרדיט: Getty images Israel)
המדדים בבורסה בתל אביב צפויים להגיב הבוקר (א') לראשונה לנתונים המעודדים מכיוון העולם ובראשם נתון המשרות בארה"ב. מדד מנהלי הרכש בענפי השירותים וכן התבטאויות באירופה אף הם מעודדים את השווקים. רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, מעריך את התמונה המצטיירת בעולם ואת הסיכוי להימשכות הראלי.

"הסיכוי להמשך הראלי אינו מבוטל", כותבים במזרחי טפחות ומיד מסייגים "מנגד, אם יחלוף זמן וההבטחות/התבטאויות השונות תישארנה על הנייר ו/או יהיו נתונים כלכליים חדשים גרועים במיוחד, הירידות עלולות להתחדש. בשלב זה, אנו מקנים סיכוי מעט גבוה יותר לחלופה האופטימית".

ראשית, דוח התעסוקה בארה"ב הפתיע לטובה, לאחר מספר אכזבות: 165,000 משרות חדשות נרשמו בחודש יולי, מול 100,000 בלבד לפי ההערכות המוקדמות. שיעור הבלתי מועסקים אמנם עלה מ-8.2% ל-8.2%, אך לנתון זה חשיבות משנית בשלב זה.

"יצוין, כי ההתלהבות מנתון זה עלולה להתברר מוגבלת, ממספר סיבות: (א) מדובר בנתון מתעתע, הנוטה להתעדכן בדיעבד, לעיתים בשיעורים חדים. (ב) על מנת שהפעילות הכלכלית תגדל בעקביות ושיעור הבלתי מועסקים ירד בהתמדה, על תוספת המשרות לעמוד על 250,000-300,000 מדי חודש, פי 2 מהנתון החדש. (ג) נתון מסוג זה עלול לגרום ל-Fed לשקול שנית את הצורך ב-QE3, לבטח כשהבחירות בפתח", כותב מנחם.

שנית, מדד מנהלי הרכש בענפי השירותים (המעסיקים את רוב העובדים בארה"ב) פיצה על האכזבה הקלה מהמדד המקביל בתעשייה והצביע על התרחבות מעט מהירה יותר מההערכות המוקדמות. המדד עלה מ-52.1 ל-52.6. עם זאת, לא מדובר בקפיצת מדרגה (הנתון הממוצע ל-12 החודשים האחרונים היה גבוה יותר ועמד על 53.6) ומכל מקום לא מדובר בהתרחבות מהירה מדי.

"שני הנתונים חיוביים, מחד, שכן הם הרחיקו את תרחיש ההאטה החוזרת (double-dip) ונראה כי לנוכח החששות הגדולים, די בכך כדי לספק את התגובות הנלהבות בשוקי המניות באירופה וארה"ב, בשוק הנפט העולמי ואצל מטבעות, כגון רנד דרום אפריקה. מנגד, הם אינם מספיקים על מנת לגרום לכך שקצב הגידול הנמוך בתמ"ג האמריקאי ברבע השני של השנה (1.5%) לא יישנה. לכן, אם לא יגיעו נתונים משופרים יותר בהמשך, משב הרוח המרענן יתקשה להימשך", מסייג עוד מנחם.

האירוע השלישי אשר ממנו שואבים המשקיעים תקווה – התבטאויות של פקידים בכירים בממשלת גרמניה, שהמדינה לא תעמוד בדרכו של הבנק המרכזי של אירופה (ECB) כשיחפוץ להכריז על תכנית רחבת היקף לרכישת איגרות חוב של ממשלות ביבשת, במידה כזו שתגרום לתשואות החוב שלהן לרדת (בדגש על המח"מ הבעייתי, הקצר-בינוני).

בהתייחסות לההתבטאויות הללו נכתב, "בתוספת דבריו הנחושים בנושא של ראש הבנק מריו דראגי ביום חמישי, היו גורם מדרבן נוסף להתרוממות הרוח בשוקי המניות והנכסים נושאי הסיכון בכלל. האירו יצא אף הוא נשכר ותוסף בשיעור חד כנגד הדולר. סביר כי בימים הקרובים, אם לא תצאנה הכחשות נמרצות, או דוחות שליליים נוספים מצד חברות דירוג האשראי, הראלי הנוכחי יימשך".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  רונן שים לב להערה הקודמת שלי וזמן כתיבתה
  המחשב 05/08/2012 16:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מומלץ לכול המומחים באתר חבל שאין התייחסות הפסד שלכם
  סגור
 • 3.
  רונן לא מאמין שזו דעתך כולם הולכים לקריסה (ל"ת)
  המחשב 05/08/2012 13:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  הגזרות והמלחמה יגרמו לראלי? הגזמתם (ל"ת)
  אלמוני 05/08/2012 07:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  ראלי
  אלמוני 05/08/2012 07:55
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הגזרן
  סגור