קליין: "רצו משהו מהיר וגדול והעלו מס, לא מנהלים כך תקציב מדינה"

כך אמר נגיד בנק ישראל לשעבר בגלי צה"ל. הממונה על התקציבים באוצר - "עד עכשיו אנחנו רק נשרטנו מהמשבר הכלכלי העולמי, אך ייתכן ונגיע למשבר עמוק שממנו יסבלו השכבות החלשות"
 |  (5)
דוד קליין
"הסתבר לממשלה אחרי מספר לא מבוטל של שלבים של הגדלת ההוצאות שנוצר בור וכעת אי אפשר להמשיך", כך אמר הבוקר דוד קליין, נגיד לשעבר בתוכנית מה בוער בגלי צה"ל על העלאות המיסים הצפויות והקיצוץ הרוחבי במשרדי הממשלה.

לדבריו התקציב הדו שנתי היה טעות - "התקציב הדו שנתי הפך לתקציב מתגלגל והוא גדל כל פעם קצת, לא סופרים את הגידול המצטבר ופתאום נראה כאילו מישהו נבהל ושצריך לעשות משהו מהיר וגדול. כך לא מנהלים תקציב מדינה, אנחנו נמצאים במסלול ממש לא טוב."

קליין מתנגד להגדלת הגירעון וסבור כי למרות שהגדילו אותו לא בטוח שהאמצעים שמשתמשים בהם כעת ישיגו אותו. לדבריו כרגע שפועלים בקיצוץ רוחבי ולא פועלים בשיקול דעת ללא מחשבה לטווח ארוך, ללא מחשבה מה יעשו ליעדים במשק.

"הנוסחאות בעניין ידועות - קודם כל עדיף לבטל פטורים בסדר גודל של עשרות מיליוני שקלים, עדיף לא להעלות שיעורי מיסים. המהלכים האחרונים נועד לסתום חור בתקציב, אם הוא יצטמצם, זה לא יערער את את דירוג החוב של ישראל."

גל הרשקוביץ, הממונה על התקציבים באוצר, אמר בתגובה כי "אנחנו צריכים להביט במציאות באופן מפוכח בלי פופוליזם. עד עכשיו אנחנו רק נשרטנו מהמשבר הכלכלי העולמי, אך ייתכן ונגיע למשבר עמוק שממנו יסבלו השכבות החלשות, כפי שקורה באירופה. לגבי הטענה שהחלשים ומעמד הביניים משלמים והעשירים לא - עובדה ראשונה, מערכת המס בישראל היא הפרוגרסיבית ביותר בעולם המפותח, 7 העשירונים הראשונים כמעט ולא משלמים מיסים."

"צריך לזכור שרשימת הצעדים שתובא לאישור הממשלה מטרתה המרכזית היא פתרון לבעייה של שנת 2012 - סטייה מטווח הגירעון שעשויה להביא אותנו למשבר פיננסי - אנחנו מטפלים בהתאמה בצד ההכנסות מול הגבייה, את זה צריך לבצע עכשיו על מנת לא לגלוש למשבר מסוכן. החלק השני הוא טיפול בצד ההוצאות לנושאים דוגמת טיפול בתופעת המסתננים, מערך הכבאות. יידרשו צעדים נוספים בתקציב 2013", הוסיף הרשקוביץ.

לדבריו, הטלת עוד מיסים על העשירים לא תוביל לפתרון - "העשירים הם העשירון אמצע או המאיון העליון, סדר גודל של 200 מיליון שקל שלא יפתרו בעיות של מיליארדים. הממשלה החליטה לפי מתווה טרכטנברג שלא להוריד את מס החברות ל-18%. אנחנו חייבים להראות אמינות אחריות ולבצע את הצעדים הנדרשים ללא פופוליזם."
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  כל מילה בסלע (ל"ת)
  הלוחש לכלכלה 27/07/2012 00:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  שבע עשירונים ראשונים לא משלמים מס - צוחקים עלינו
  מבין דבר 26/07/2012 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  צוחקים עלינו הם שכחו את ביטוח לאומי ומס בריאות שסה"כ הם ב- 12% מהשכר וגם לעשירונים הנמוכים. אם נוסיף מס זה אני לא בטוח שהמיסוי הוא כל כך פרוגרסבי.
  סגור
 • 3.
  שבע עשירונים ראשונים לא משלמים מס - צוחקים עלינו
  מבין דבר 26/07/2012 11:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  צוחקים עלינו הם שכחו את ביטוח לאומי ומס בריאות שסה"כ הם ב- 12% מהשכר וגם לעשירונים הנמוכים. אם נוסיף מס זה אני לא בטוח שהמיסוי הוא כל כך פרוגרסבי.
  סגור
 • 2.
  מציע לקליין לסתום את הפה
  סתם אזרח 26/07/2012 11:29
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לפחות עד אשר יצליח להסביר את המהלך ה"גאוני" שלו בעצמו, כאשר הוריד את הריבית במשק ב - 2%, כאשר כל העולם, אפילו במקרה של משבר חריף ביותר, לא מעז לגעת בשער הריבית ביותר מחצי אחוז. גרם לעליית שער השקל ב - 20%! מטומטם. ועוד מדבר על אחרים. תסתכל על עצמך ותבקר את עצמך קודם. ובכלל עדיף שתחזור קודם ללמוד עוד קצת כלכלה!
  סגור
 • 1.
  למה ,בדיוק ככה נוהגים חנפני הטייקונים
  חי במינוס 26/07/2012 09:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יש מיליארדים שצריך רק להושיט יד ולקחת,אבל נוח להכניס היד לכיס האזרח שמימלא שוכח הכל עד לבחירות
  סגור