פסגות ומיטב מנתחים את השפעת העלאת המע"מ ב-1% על האינפלציה

כבר בשבוע הבא צפוי ראש הממשלה להודיע על העלאת המע"מ וגזירות נוספות. אורי גרינפלד חושב שהאינפלציה תעלה ב-0.5% רק מגין המע"מ ורון אייכל חושב שהשפעת כלל הגזירות תהיה של יותר מ-1%
 | 
בנימין נתניהו (צילום: בוצ'צ'ו)
כבר ביום ב' הבא צפויים להודיע ראש הממשלה ושר האוצר על העלאת המע"מ ועל שורה של גזירות נוספות שיכנסו לתוקף באופן מיידי, על רקע הצורך להקטין את הגירעון. היום (ד') מתייחסים מנהלי מחלקת המחקר מאקרו של בתי ההשקעות פסגות ומיטב להשפעת צעדים אלה על האינפלציה ועל התקציב.

אורי גרינפלד מפסגות אומר "ביבי נלחץ, אבל הפעם בכיוון החיובי. הצעדים שהתפרסמו אמש הם רק קצה הקרחון וכי על מנת לעמוד ביעד גירעון של 3% ב-2012 יש צורך בקיצוץ של כ-12 מיליארד שקל בצד ההוצאות וגידול דומה בהכנסות.

"בהנחה שתקציב 2013 לא יהיה מוכן לפני הבחירות, הממשלה החדשה תאלץ להחליט אם להמשיך עם הקו האחראי של השנים האחרונות ולבצע גזירות נוספות או להסתכן בעליית תשואות האג"ח והורדות דירוג" אומר גרינפלד.

בפסגות מנסים לאמוד כיצד ישפיעו הגזירות החדשות על שיעור האינפלציה ועל תקציב המדינה ומעריך כי עלייה של 1% במע"מ מ-16% ל-17% תייקר את המחירים ב-0.85% ומסביר זאת בכך שרק כ-60% מהסעיפים במדד מושפעים מהמע"מ ולכן ההשפעה על האינפלציה תסתכם ב-0.5%. במקרה כזה אל התקציב יוזרמו הכנסות בסך 4 מיליארד שקל.

להערכתו העלאת המס על סיגריות ב-2-3 שקלים תוביל לעלייה של 0.12% באינפלציה ושל חצי מיליארד שקל בתקציב. העלאת מסי הקניה על אלכוהול ב-5%-15% יעלו את המדד ב-0.03% ויכניסו לקופת המדינה כחצי מיליארד שקל נוספים. העלאת מס הכנסה לעשירים ב-2% לא תגרור עלייה באינפלציה אבל תגדיל את התקציב ב-400 מיליון שקל.

מעבר להעלאות המיסים מציין גרינפלד גם את העלייה צפויה במחיר הדלק (על פי דיווחים ב-50 אג' לליטר) אשר תתרום כ-0.3% למדד אוגוסט, את העלייה במחירי הירקות הטריים כתוצאה ממזג האוויר הידידותי לאנשים אבל לא לעגבניות ועלייה פוטנציאלית במחירי המזון במידה ומחירי הסחורות לא ירדו.

לעומתו רון אייכל ממיטב אומר על העלאת המע"מ ב-1% כי למרות שלא כל פריטי המדד נושאים מע"מ (כגון שכר דירה או ירקות ופירות), לפי נסיון העבר מנצלים המוכרים את המנוף ומעלים את מחירי המוצרים מעבר לעליית המדד. בנוסף הוא מציין כי גם המס על סיגריות ואלכוהול צפוי לעלות. אייכל גם מציין את ההשפעה שתהיה לפיחות שערו של השקל על המדד ולהתייקרות מחיר הנפט הגולמי בעולם (הבנזין צפוי לתייקר בראשית אוגוסט בכ-5%, התייקרות שצפויה לתרום לעליית המדד 0.2%), "כפי הנראה, השפעות אלו צפויות להסתכם ביותר מ-1% למדד הכללי".

לדברי אייכל העליות יתפרסו על פני אוגוסט בו צפוי המדד לעלות ב-1%, וספטמבר בו צפוי המדד לעלות ב-0.5%. להערכתו המדד ב-12 החודשים הבאים קעלה ב-3.1% לעומת עלייה של 2% שלהערכתו תירשם באותה התקופה במידה והמע"מ לא יעלה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה