בצל המשבר באירופה והיחלשות השקל, בבנק ישראל הותירו הריבית ללא שינוי; "חשש להתמתנות נוספת בקצב הצמיחה"

ההחלטה תאמה את קונצנזוס הכלכלנים להותרת הריבית על רמה של 2.25%. בבנק המרכזי הגיבו להעלאת יעד הגירעון הממשלתי: "עלה החשש לשחיקה באמינות המדיניות הפיסקלית"
 |  (1)
סטנלי פישר (צילום יח''צ)
בבנק ישראל הודיעו הערב (ב') על הותרת שיעור הריבית לחודש אוגוסט ללא שינוי, בפעם החמישית מתחילת 2012. ברקע להחלטה עמד הצורך להתמודד עם היחלשות השקל, העלייה בסיכון הפיסקאלי והשלכות המשבר באירופה על המשק הישראלי.

ההחלטה תאמה את קונצנזוס תחזיות הכלכלנים להותרת הריבית על רמה של 2.25% לאחר הורדה של 0.25% בריבית בחודש שעבר. בכך נותרה הריבית נמוכה ב-0.5% מרמתה בסוף 2011.

"על רקע הפחתת הריבית בחודש הקודם והחלשות השקל בתקופה האחרונה שצפויים לסייע למשק הישראלי להתמודד עם הקשיים העומדים בפניו בחרה הוועדה המוניטרית להותיר החודש את הריבית ללא שינוי", נכתב בהודעת הבנק המרכזי.

בין הגורמים שאיפשרו את הותרת הריבית על כנה, עמד שיעור שיעור האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים שהסתכם ב-1% בלבד - בקצה התחתון של יעד יציבות המחירים של (1%-3%). בבנק המרכזי ציינו כי האינפלציה עשויה לטפס בקרוב למרכז היעד ברקע לעליה במחירי הסחורות והאנרגיה.

"החודש עלתה רמת האי ודאות ביחס למידת ההתמדה בקצב הצמיחה של הפעילות הריאלית שאפיין את התקופה האחרונה", כתבו בבנק ישראל בהתייחסות למצב הכלכלה, כאשר הם מציינים את נתוני הייצוא לחודש יוני שרשמו ירידה חדה אשר הקיפה את מרבית הענפים. בבנק הוסיפו, כי "האי ודאות ביחס להתפתחויות במשק מושפעת בין השאר מהאי ודאות במדיניות הפיסקלית".

"שחיקה באמינות"

הוועדה המוניטרית נתנה התייחסות ספציפית לכוונה להעלאת יעד הגרעון לשנת 2013 ל-3% תוצר לעומת 1.5% ביעד הקודם ולנתוני הגרעון שהסתכם במחצית הראשונה של 2012 ב-7.6 מיליארדי שקל (ללא מתן אשראי) לעומת גירעון של 3.4 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד.

"ההחלטה על העלאת יעד הגירעון ל-3% והאי וודאות לגבי הסיכויים לעמידה בו מעלות את החשש לשחיקה באמינות המדיניות הפיסקלית שהיוותה נדבך מרכזי בהתמודדות המוצלחת של המשק למול המשבר האחרון", מסרו בבנק ישראל תוך שהם מציינים, כי בינתיים, לא התקבלו החלטות על הדרך בה מתכוונת הממשלה לעמוד ביעד זה.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ירידה נוספת של הריבית עלולה להגדיל את בועת הנדל"ן (ל"ת)
  אנונימי 23/07/2012 18:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור