תגובות לראלי בדולר: "פרישת 'קדימה' מהממשלה אמש מכניסה אותנו לתקופת בחירות - וזה אף פעם לא טוב לשקל"

שלמה מעוז: "אם פישר ישגה ושוב יוריד את הריבית - המגמה בדולר תימשך". אורי שפאן: "התחזקות הדולר - בעיקר מגורמים מקומיים"
 |  (8)
(צילום: Getty images Israel)
המסחר בשוק המט"ח המקומי מרכז היום (ד') עניין מיוחד, כאשר שערו של הדולר מזנק ב-0.7% ונסחר ברמת שיא של יותר מ-3 שנים - 4.01 שקלים. על רקע החצייה של הרמה הפסיכולוגית של 4 שקלים שוחח Bizportal עם הכלכלן שלמה מעוז ועם אורי שפאן, מנהל הלקוחות בחדר העסקאות של בנק מזרחי טפחות. לסקירת המט"ח

לדבריו של מעוז, יש מספר גורמים שמשפיעים על הפיחות הנוכחי בשערו של השקל. "זה שעברנו מעודף בחשבון השוטף לאיזון בחשבון השוטף, האווירה שבה פועלים העסקים בישראל שנעשתה ממש גרועה ועודף הרגולציה (למרות שהיא נכונה אבל בוצעה מהר מאוד)".

מעוז ממשיך ואומר כי "יש הכבדה על הפעילות העסקים פה, הן מבחינת הריכוזיות והן מבחינת יחסי העבודה. העסקים לא יכולים להעלות מחירים בגלל המחאה החברתית ומצד שני ההוצאות של הפירמות עלו בצורה חדה, לכן הרווחיות של החברות בישראל יורדת והכדאיות להשקעה בישראל ובשקל יורדת. לעומת זאת הכדאיות להוציא את הכסף להשקעה בחו"ל עלתה. התוצאה של כל אלה היא הפיחות שאנחנו רואים עכשיו. אני לא אתפלא אם בעלי הבתים יחזרו לנקוב את מחירי שכר הדירה בדולרים".

מעוז מתייחס גם להגבלות שהטיל על המק"מ לפני שנה שהובילה לבריחה של 4.5 מיליארד דולר רק ב-4 החודשים האחרונים. "הזרים בורחים מההשקעה פה והכסף הזה שיוצא משפיע גם הוא על בפיחות השקל".

בהתייחסו להורדת הריבית שביצע בנק ישראל החודש ולהערכות כי הריבית תמשיך לרדת הוא אומר "אני חושב שהפחתת הריבית לא היתה במקומה ועלולה להוביל להגברת האינפלציה. אם בנק ישראל ישגה פעם נוספת ויוריד את הריבית נראה את מגמת הפיחות נמשכת." מעוז גם מציין כי אם הציבור יראה שמגמת הפיחות נמשכת הוא יעדיף לעבור להשקעה במט"ח שפטורה ממס לעומת השקעה בני"ע שחייבת במס.

היצואנים עדיין לא ממירים

אורי שפאן, מנהל הלקוחות בחדר המסחר של בנק מזרחי טפחות מתייחס גם הוא לחציית הדולר את הרמה הפסיכולוגית של 4 שקלים ואומר כי "התחזקות הדולר נובעת בעיקר מגורמים מקומיים, כמו החלטת נתניהו על העלאת יעד הגירעון ובעקבות זאת החשש מהורדת הדירוג של ישראל על ידי סוכנויות הדירוג. גם המדד הנמוך שפורסם לפני שבוע ובעקבות זאת התגברות הסיכוי להורדת הריבית נוספת הם שמחזקים את הדולר. הפרישה של קדימה אתמול מהממשלה מכניסה אותנו לתקופת בחירות שאף פעם לא טובה לשקל. נראה כנראה עלייה בהוצאות הממשלה ולא נראה העלאות מסים וזה צפוי להחליש את המטבע המקומי עוד".

"רמה של 4 שקלים היא רק רמה פסיכולוגית, אבל ההתנגדות הטכנית מצאת ברמה של 4.02 שקלים ועד שם סביר להניח שנראה את הדולר עולה כבר בתקופה הקרובה. אנחנו רואים שבשנה האחרונה אנשים החליטו לגוון את תיק ההשקעות שלהם. מי שהשקיע בדולר בשנה האחרונה רשם חיובית של כ-16% וזו תשואה עדיפה בהרבה ביחס לאפיקי השקעה אחרים".

על הפעילות בחדר המסחר אומר שפאן "אנחנו רואים גם גופים ישראלים וגם זרים קונים בתקופה האחרונה דולרים. אנחנו רואים הרבה עניין אבל הממירים (היצואנים) עדיין ממתינים ולא מוכרים את הדולר".
תגובות לכתבה(8):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  מופז הקפיץ ה-$ מ-3.2 ל- 4!!צפו בגרף!!!
  קליפ 18/07/2012 17:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מדהים איך מפלגה שקיימת רק אצל העיתונאים חוללה מפנה דרמתי בכל שוק המטבעות!
  סגור
 • 7.
  לכל אלו שחשבו שהשקל הוא המטבע החזק בעולם.!!! (ל"ת)
  איציק ר 18/07/2012 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  הדולר יעבור את החמש
  אחד 18/07/2012 13:06
  הגב לתגובה זו
  0 2
  הדולר יעבור את החמש
  סגור
 • 5.
  הורדת הריבית תגרום להאצת מחירי הדיור
  אנונימי 18/07/2012 13:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  העלאת הריבית תוריד את מחירי הדיור
  סגור
 • 4.
  לא להקשיב לשלמה מעוז,,לא מבין כלום בשוק ההון. (ל"ת)
  משה 18/07/2012 13:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  פישר יוריד את הריבית .
  גייקוב 18/07/2012 12:52
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כך עשוי לעזור ליצואנים ולמשק שיזוז קצת יותר !
  סגור
 • 2.
  הגאון מבגדד
  צבריקו 18/07/2012 12:39
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפעם לא דיבר שטיות, אבל עדיין יש לנו את פישר והוא עוד יכול ללמד את הגאון דבר אחד או 2 בכלכלה
  סגור
 • 1.
  הגאון מבגדד
  צבריקו 18/07/2012 12:38
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הפעם לא דיבר שטיות, אבל עדיין יש לנו את פישר והוא עוד יכול ללמד את הגאון דבר אחד או 2 בכלכלה
  סגור