רשות ני"ע במהלך: תחייב את זירות הפורקס בישראל בקבלת רישיון

היום החלה וועדת הכספים לדון בטיוטת התקנות להסדרת זירת הפורקס. על פי התקנות: זירות הפורקס יחויבו בקבלת רישיון ויפוקחו על ידי הרשות במטרה להבטיח את כספי הלקוחות
 |  (1)
הרגולציה מגיעה גם לפורקס:
רשות ני"ע רוצה להסדיר את הפעילות של זירות הפורקס (מסחר במט"ח). היום (ב') החלו הדיונים בהסדרת פעילות זו בוועדת הכספים של הכנסת, זאת לאחר ששר האוצר יובל שטייניץ אישר את טיוטת התקנות של רשות ני"ע שמטרתה להסדיר את תחום זירות המסחר האינטרנטיות.

במהלך השנים האחרונות, עם התפתחותו של האינטרנט, התפתח בעולם ובארץ מגזר של זירות פורקס אינטרנטיות, המאפשרות ללקוחותיהן לסחור בסוגים שונים של מכשירים פיננסיים (נגזרים וחוזים על מט"ח, מדדים, מניות סחורות וכו'). על פי ההערכות, פעילות בישראל למעלה מ-20 זירות כאלה, הפועלות לרוב מול לקוחות פרטיים ולא מתוחכמים או מוסדיים.

על פי המתכונת השגורה בענף, נדרש לקוח להפקיד כסף מזומן בזירה וזו ממנפת אותו בעשרות עד מאות אחוזים כדי לבצע עסקאות בחוזים עתידיים על מטבע זר סחורות או מניות. הסיכון הכרוך במינוף הגבוה, העדרן של בקרות בכל הנוגע לתנאי הכשירות של הזירות והמנהלים שלהן ובנוגע להפרדה בין כספי הלקוחות לכספי החברה הובילו את הרשות להתגייס להסדרתו של תחום פרוץ זה שאינו מוסדר היום על ידי אף גורם.

על פי ההצעה של רשות ני"ע, זירות המסחר יחויבו בקבלת רישיון מהרשות ויוכפפו לפיקות לשם הבטחת הוגנות הזירה, הבטחת כספי לקוחותיה וגילוי נאות. בנוסף, רמת המינוף של המכשירים הפיננסים תוגבל ויחולו על הזירות דרישות לעניין מזערי ונכסים נזילים.

יו"ר רשות ני"ע פרופ' שמואל האוזר: "הרשות רואה חשיבות רבה בהסדרת תחום זירות הפורקס, המתנהל כיום ללא רגולציה וללא הגנה נאותה על ענייניו של הציבור. אנו מקדמים צעדי פיקוח ורישוי כדי להבטיח שכספי הלקוחות בתחום זירות הפורקס לא יהיו הפקר ולהבטיח שתתקיים הגינות מסחרית בהפעלה ובשיווק של הזירות ובשמירה על כספי הלקוחות. הרגולציה בעניין זה היא חיונית לצורך הגנת הציבור".

טיוטת התקנות כפופה לאישור ועדת הכספים של הכנסת ועם אישורה יכנס גם תיקון החוק לתוקף.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הדיונים החלו כבר לפני למעלה משנתיים (ל"ת)
  משה 16/07/2012 16:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור