סימן נוסף להאטה; המדד ביוני ירד 0.3% - מחירי הפירות והתקשורת משכו מטה

לאחר שבחודשים אפריל ומאי נשאר המדד ללא שינוי, המדד ליוני ירד לרמה של 105 נקודות; ההלבשה וההנעלה והבריאות דווקא עלו החודש
 |  (6)
הפתעה אינפלציונית
מדד המחירים לצרכן לחודש יוני פורסם היום בשעה 18:30 על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדד המחירים ירד בשיעור של 0.3% לרמה של 105 נקודות, וזאת בניגוד להערכות הכלכלנים שחזו דווקא עלייה של 0.1%. בחודשים מאי ואפריל המדד נותר ללא שינוי ברמה של 105.3 נקודות.

הסעיפים העיקריים שהשפיעו החודש על הירידה במדד היו מחירי הירקות והפירות שצנחו קרוב ל-6%, מחירי התחבורה והתקשורת שירדו ב-1.1% ומחירי הריהוט והציוד לבית שירדו בשיעור של 0.3.

הסעיפים העיקריים שקיזזו את ירידת המדד ועלו היו מחירי ההלבשה וההנעלה שזינקו ב-4% ומחירי הבריאות שהאמירו ב-0.5%.

המדד ללא סעיפי הדיור ירד ביוני בשיעור של 0.4%, והמדד ללא ירקות והמדד ללא מוצרי האנרגיה ירדו ב-0.1% כל אחד החודש. מתחילת השנה, המדד ללא דיור עלה ב-0.7%, המדד ללא ירקות והמדד ללא האנרגיה עלו מתחילת השנה ב1.1% וב-0.7% בהתאמה.

המגמה בחודש מרס 2012 ליוני 2012 היא בקצב גידול שנתי חיובי של 0.6% במדד המחירים לצרכן, ואילו מדד זה מנוכה ממחירי הדיור ירד בתקופה זו בשיעור של 0.3%, המדד מנוכה ממחירי הדיור וממחירי הירקות נשאר ללא שינוי בתקופה זו.

השינויים המרכזיים במדד

להלן הסעיפים העיקריים שהשפיעו באופן ניכר על המדד בחודש זה:

מחירי הדלקים והשמנים ירדו בשיעור של 3%, מחירי הפירות הטריים צנחו קרוב ל-11%, מחירי הירקות נפלו 6.9%, מחירי המכוניות ירדו 2.5%, מחירי שירות לסלולריים ירדו בכ-2%, מחירי העופות ירדו קרוב ל-3% ומחיר ספרי הקריאה צלל קרוב ל-12%.

הסעיפים שקיזזו את הירידה במדד היו בעיקר שירותי הדיור שבבעלות הדיירים שהוסיפו 0.1% ביוני, מחירי עריכת מסיבות ואירועים עלו ב-1%, סעיף ההנעלה עלה ב-3.2%, ההוצאות על נסיעות לחו"ל התייקרו בכ-1% ומחירי ההלבשה נסקו ב-4.3%.

מבחינת סעיפי המזון, הירקות והפירות; התייקרו במיוחד קרקרים (8.9%), מוצרי בצק (4.5%) ומוצרים לאפייה (3.8%), ענבים (16.6%), לימונים (9%). הוזלו במיוחד הדגים הקפואים (3.4%), העופות (2.8%) והקמח הלבן (2.2%), דובדבנים (39.8%), מלונים (28%) ואבטיחים (22%).

הדיור בחודש יוני

מדד מחירי הדיור בחודש יוני עלה בשיעור של 0.1%. מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים עלה בשיעור של 0.1% ומדד שכר הדירה עלה ב-0.2%.

מדד מחירי הדירות, שאינו מופיע בקובץ מדד המחירים לצכן מראה כי מהשוואת העסקאות שבוצעו בחודשים אפריל 2012 – מאי 2012, לעומת העסקאות שבוצעו בחודשים מרס 2012 – אפריל 2012, נמצא כי מחירי הדירות עלו ב-0.7 אחוז. עלייה זו מבטאת את שינוי המחירים בניכוי שינויי האיכות בתמהיל ובסוג הדירות.

מדד מחירי אחזקת הדירה ירד בשיעור של 0.1%, חומרי כביסה התייקרו בשיעור של 1.5% לעומת הנפט והסולר לחימום הדירה שהוזלו בשיעור של 1.4%. מדד מחירי הריהוט והציוד לבית ירד בשיעור של 0.3%.

תגובות כלכלנים

להלן תגובתו של יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס: "ככה נראית האטה; בשבועות האחרונים אנו עדים לעדכון תחזיות של חלק גדול מהחזאים כלפי מטה וכפי הנראה הציפיות ימשיכו לרדת. למרות שחודש יוני מאופיין בעונתיות יתרה, כמעט כל הסעיפים במדד יצאו מתחת לעונתיות מה שמלמד על האטה במשק שמגיעה לביקושים".

חברון הוסיף כי "אפילו סעיף דיור בבעלות (חוזי שכירות מתחדשים) עלה ב-0.1% בלבד החודש, נמוך משמעותית מהעונתיות בשנים האחרונות (חודש שני ברציפות) וזאת למרות שעדיין לא נרשמת ירידה במחירי הדירות. מחירי תקשורת ירדו ב-1.2% בלבד מה שמשאיר עוד הרבה מקום להמשך ירידה".

לדעת חברון, "פישר ימשיך להוריד את הריבית בחודשים הקרובים, ההאטה מטרידה וגם הרף התחתון של האינפלציה עשוי להיחצות. למרות המהלך החזק של האג"ח הממשלתי בשבועות האחרונים נראה כי המגמה עשויה להימשך בשבועות הקרובים".

נשיא לשכת העצמאים והעסקים בישראל, עו"ד יהודה טלמון, התייחס בעקבות פרסום המדד למצב הכלכלה: "לאור האינפלציה הנמוכה, אני קורא לנגיד בנק ישראל שימשיך במדיניותו להורדת הריבית". טלמון הוסיף כי " אמנם, הצעד האחרון של נגיד בנק ישראל היה בכיוון הנכון, אך מן הראוי להמשיך ולהוריד את הריבית, כדי למנוע האטה במשק".

להלן תגובת כלכלני לידר שוקי הון למדד חודש יוני: " מדד יוני השלילי (לעומת התחזית שלנו של אפס לכיוון 0.1%-) נובע משילוב של ירידה חדה במחירי הפירות והירקות (5.9%-), קיפאון בדיור (0.1%) ועלייה עונתית מתונה מאד במחירי ההלבשה (4.0%, בדרך כלל קרוב ל- 10%)".

בלידר הוסיפו כי " סביבת האינפלציה מתמתנת. אינפלציית הליבה (המדד ללא סעיפי אנרגיה והמזון) עלה ב- 0.8% ב-12 החודשים האחרונים לעומת 1.4% בחודש הקודם. בינתיים הלמ"ס כמעט ולא מדדה הוזלת מחירי הסלולר (1.2%- בשירותי תקשורת במדד יוני). צפויות הוזלות חדות יותר בחודשים הקרובים אשר יביאו למדדים נמוכים ואפילו שליליים".

עוד טוענים כלכלני לידר כי " האינפלציה הנמוכה נובעת מהאטה בביקושים המקומיים, קיפאון בשכר, עלייה מתונה באבטלה וירידה במחירי הסחורות מתחילת השנה. לעומת זאת, סקר הדיור האחרון מצביע על עלייה במחירי הדיור בשיעור של 0.7% לאחר עלייה של 1.3% בסקר הקודם, אשר משקפת עלייה מחודשת בביקוש לרכישת דירות".

בלידר חושבים כי "כנראה שבנק ישראל ישאיר את הריבית ללא שינוי בסוף החודש (אך לא ניתן לפסול הורדה) זאת לאחר הורדת ריבית לפני חודש. יחד עם זאת, במבט קדימה צפויה עוד הורדת ריבית אחת לפחות עד סוף השנה, זאת על רקע התמתנות בסביבה הגלובלית אשר כבר משפיעה על המשק הישראלי".

מנכ"ל קבוצת פריקו יוסי פריימן: "הירידה במדד המחירים לצרכן מבטאת נכונה את ההאטה בפעילות המקומית, זאת כתוצאה מהמשבר הגלובאלי והשפעת המחאה החברתית. הלחץ הגובר מצד תנועת המחאה להורדות מחירים עושה את שלו, מה שהניע חברות רבות לספק סחורה תוך הורדת מחיר, גם במחיר של פגיעה בשורת הרווח. עם זאת, העלייה החדה שנרשמה במחירי חומרי הגלם לצד היחלשות השקל אל מול הדולר, עשויים למתן בחודשים הבאים את פוטנציאל המשך שחיקת המדדים".

לדברי פריימן, "במידה וגם המדד הבא יהיה שלילי הדבר יעודד את בנק ישראל לפעול להורדת ריבית נוספת כבר בטווח הקצר".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  עשות
  אנונימי 16/07/2012 08:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תקבל עם תעש 150 מיליון שקל פורסם היום בגלובס עשות חברת בת של תעש תקבל חלק נכבד
  סגור
 • 5.
  צריך להוריד מס על רווח בבורסה - כדי להרחיב את המחזורים
  לשטייניץ 15/07/2012 23:43
  הגב לתגובה זו
  1 0
  להניע את השוק
  סגור
 • 4.
  רק הבוקר קבעו ה'אנליסטים' 0.1+
  חי במינוס 15/07/2012 20:48
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מי יודה בטעות?
  סגור
 • 3.
  מסכנים אלה שקונים דירות במיליונים כדי לגלות שהמחירים (ל"ת)
  ירדו לחצי 15/07/2012 19:23
  הגב לתגובה זו
  2 3
  סגור
 • 2.
  שיוריד 0.5 אחוז
  חזי 15/07/2012 18:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כי המצב גרוע הרבה יותר ממה שנראה וזה יתגלה בחודשים הבאים
  סגור
 • 1.
  מיתון
  רמי 15/07/2012 18:46
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שטייניץ ,ביבי ,פישר הגיע הזמן לאמר את האמת שכולם יודעים. המשק במיתון הולך ומעמיק.תפסיקו לקשקש לנו שהמשק במצב טוב שיש צמיחה וכו שטויות אנחנו בברוך בבעיה ,תודה לשלושת הליצנים הנל
  סגור