תוחלת החיים עלתה - חברות הביטוח צפויות להפסיד מאות מיליוני ש'

הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון באוצר, פרופ' עודד שריג, זימן את ראשי חברות הביטוח לפגישה דחופה הבוקר. החברות ידרשו להפסיק למכור ביטוחי מנהלים
 |  (12)
עודד שריד, המפקח על הבנקים במשרד האוצר
פצצה בעולם הביטוח: המפקח על הביטוח, פרופסור עודד שריג, זימן לפגישה דחופה הבוקר עם מנכ"לי חברות הביטוח ובה הוא צפוי להודיע להם על עדכון דרמטי של טבלאות התמותה ועל תוכנית חדשה להתמודדות עם בעיית העלייה בתוחלת החיים המערערת את יציבותן של חברות הביטוח.

שריג יודיע לחברות הביטוח כי עליהן להפסיק למכור ביטוחי מנהלים ללקוחות בני פחות מ-55, החל משנת 2013 על פי המתכונת הקיימת עם מקדם קצבה מבוטח, אשר שומר על הזכויות הפנסיוניות של המבוטח גם אם תוחלת החיים עולה. באוצר חוששים כי חברות הביטוח לא יצליחו לעמוד בהתחייבויות האלו שהן לוקחות על עצמן במסגרת ביטוחי המנהלים.

טבלאות התמותה שלפיהם מחושבים הערכים האקטוארים של פוליסות הביטוח עודכנו בישראל לאחרונה רק בשנת 2008, ולמרות זאת בנתונים החדשים שנאספו על ידי האוצר עולה כי תוחלת החיים של גברים ונשים בישראל עלתה בשנה עד שנתיים ביחס לנתונים עליהם התבססו החברות עד כה.

משמעות העלייה בתוחלת החיים היא שחברות הביטוח יהיו צריכות להגדיל באופן משמעותי את העתודות הביטוחיות שלהן, מה שיוביל אותן לרשום הפסדי ענק של מאות מיליוני שקלים כבר בדוחות שנת 2012. נציין כי באוצר ערכו מחקר מקיף שהראה כי קיימת הסתברות גדולה שכל חברות הביטוח יגיעו בשלב כזה או אחר לחדלות פירעון, אם ימשיכו למכור את פוליסות ביטוחי המנהלים.

הסיבה בגינה ידרוש האוצר את הפסקת מכירת ביטוחי המנהלים, שנחשבים למוצרים רווחיים מאוד לחברות הביטוח היא משום שביטוחי מנהלים כוללים הבטחה של מקדם הקצבה, היחס בין גובה הסכום שנצבר בחסכון עד ליום הפרישה, לבין הקצבה החודשית המשולמת למשך יתרת חייו של הפנסיונר.
הבטחה זו נועדה להגן על החוסך מפני הרעה כללית של המקדם, עקב עלייה כללית בתוחלת החיים (עקב שיפורים רפואיים ועוד). מצד שני, היא יוצרת התחייבות וסיכון לחברות הביטוח, במקרה של שיפורים רפואיים.

תגובת פורום החוסכים לפנסיה: "יש לבחון ולהציג לציבור את הפרטים המלאים והמדויקים שבגללם האוצר מעוניין לאסור על שיווק ביטוחי המנהלים, ולא לקבל החלטה כזו בחדר סגור באישון לילה.

"לביטוחי המנהלים, למרות דמי הניהול הגבוהים ששילמו לאורך השנים, חשיבות כאחד המוצרים הפנסיוניים בשוק. יש למצוא את האיזון הנכון בין מניעת גרעונות אקטואריים לבין מתן ודאות לחוסכים לגבי גובה הקצבה.

"בעבר, לחוסכים היתה קצבה מובטחת מראש, לאחר מכן הכניסו אותם לחוסר ודאות לגבי התשואה על תיק ההשקעות של הקופה שמושקע בבורסה, ועכשיו רוצים לבטל גם את הודאות לגבי מקדם הקצבה.

"יש לזכור כי עלייה בתוחלת החיים, משמעה עבור חברות הביטוח גם פחות תשלומי פיצוי למקרה מוות למבוטחי חיים, ויש למצוא מודל שישמור על איזון בין השניים לאורך זמן ויגביל את הסיכון".תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  האמת העצובה
  ביבחשטייניץ 12/07/2012 12:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה תשלם לנו כל חודש , אנחנו נקרע אותך בדמי ניהול , נפסיד לך את מה שישאר בכל מיני השקעות כושלות ועל הדרך "נעשה לביתינו ולמטיבינו" מליארדים על חשבונך , וכשתגיע לגיל פרישה (אנחנו כבר נדאג לעשות הכל כדי שלא תצליח) , לא מבטיחים לך אפילו סכום מינימאלי שמספיק לקיום בכבוד .
  סגור
 • 9.
  מגיל 70 עד 120 =50 שנות קטטר!
  קליפ הצעיר 11/07/2012 20:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  תענוג...ללא יכולת ליזכור מי אתה...ללא יכולת ללכת...כסא גלגלים(סודנית דוחפת)...מה רע לידפוק את חברות הביטוח למרות שהחיים בתחתית הזבל
  סגור
 • 8.
  מי ערך את הכתבה הזו?
  אלי 11/07/2012 17:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה זה הדבר המגוכך הזה - 'בעיית העליה בתוחלת החיים'. אולי שיגידו בעיית הספוקלציה של חברות הביטוח שהחליטו מתי אנשים ימותו!
  סגור
 • 7.
  מכינים את הקרקע להפרת ההתחייבות למקדם קבוע למי שכבר יש (ל"ת)
  תרגיל שקוף 11/07/2012 14:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  תרגיל שקוף של האוצר בשיתוף חברות הביטוח כדי לפגוע בנו
  אחד 11/07/2012 14:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האוצר וחברות הביטוח מכינים את הקרקע כדי להפר את ההתחייבות שלהם למקדם קבוע למי שיש ביטוח מנהלים
  סגור
 • 5.
  לא ברור למה המניות יורדות
  חזי 11/07/2012 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הצעד הזה הוא לטובת חברות הביטוח ולרעת המבוטחים. כמו כל הצעדים של ה "מפקח על הביטוח" הוא מפקח שרווחי החברות יהיו גבוהים על חשבון המבוטחים כמובן, בדרכים כאלו או אחרות. במילה אחת: המפקח עובד אצל חברות הביטוח
  סגור
 • 4.
  לא צריך לידאוג לחברות הביטוח הם מרוויחות המון וגם עושק
  בנטוב 11/07/2012 10:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עושקות מבוטחים שבאים ליתבוע כושר עבודה ולא משלמות מהר רק אחרי אין ספור דיונים בבית מישפט ומחפשים כל עילה שלא לשלם עברתי זאת על בשרי ונישארתי חסר הכנסה ועים מחלת לב קשה
  סגור
 • צר לי עליך שאין מי שמגן עליך בוודאי לא המפקח
  חזי 11/07/2012 11:19
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם תרצה עורך דין מעולה תכתוב כאן הם לא מבינם שפה אחרת רק יודעים לחלק לעצמם בונוסים מפוצצים על חשבון הפנסיה שלנו
  סגור
 • ניכנעתי לאחר 7 שנים של דיונים וחוות דעת רפואיות שעלו הר
  בנטוב 11/07/2012 13:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הרבה והילדים היו קטנים והייתי תרוד בחינוכם וגידולם אז היתפשרתי על סכום חד פעמי שווה ערך ל 10אחוז מיכלל סכום התביעה העדפתי את השקט הנפשי שלי ושל מישפחתי אבל בכל זאת כואב לי כי הם גזלו את ילדי והיום הבת הגדולה לאחר שירות וז עתה נשאה בן לוחם בשיריון קצין בדרגת סגן ויש לי בת בשרות צבאי בחיל מודיעין איסוף קרבי ובן 13 וחצי שעדיין לומד חבל שנגד עינהם עומד רק אינטרס כספי חברת מיגדל ביטוח זו החברה שבה הייתי מבוטח וכל פעם שאני רואה את הפירסומת של מיגדל בטלויזיה אני כועס בתוך ליבי וחושב על מיגדל בבל ההיסטורי
  סגור
 • 3.
  תוחלת החיים עלתה בטיפולים ואישפוזים ובמחלות מגוונות (ל"ת)
  בנטוב 11/07/2012 09:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  קישקושים ועיוות של המציאות והכל לרעת המבוטחים (ל"ת)
  בנטוב 11/07/2012 09:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  ממש הפתעה
  זקן תיכו 11/07/2012 09:53
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איזו דרמה !!! פצצה בעולם הביטוח !!! תוחלת החיים עלתה !!! תגידו, אתם מפגרים? איזו כותרת מטומטמת. תוחלת החיים עולה כל הזמן וכך גם החישובים האקטואריים של מקדמי התשתלום של קרנות הפנסיה התקציביות. אחת לכמה שנים מעדכנים את המקדמים. אנחנו נשלם יותר לקרנות הפנסיה ונקבל קצבה חודשית נמוכה יותר.
  סגור