הרשות דורשת מרשם אנליסטים מסודר; מגדילה את הקנסות בגין ניגודי עניינים

פרסום ייעוץ השקעות באינטרנט היה עד היום תחום אפור בשוק ההון. חוק חדש שעבר בקריאה ראשונה מסדיר את הנושא. עו"ד עודד אופק: "עוד נראה גילוי נאות שמתפרש על עמוד שלם"
 |  (10)
(יח"צ)
הצעת חוק שמטרתה להסדיר את השטח האפור שנוצר לאחר ההסדרים של ועדת בכר בקשר לייעוץ השקעות נדונה בימים אלו ברשות לניירות ערך ובכנסת ועשויה להסדיר את הייעוץ שמקבל הציבור מהעוסקים בשוק ההון.

עד היום החוק הבחין בין יועצי השקעות לבין משווקי השקעות (בעלי אינטרסים ועניין בניירות ערך). קיימות שתי פלטפורמות במסגרתן יכול המשקיע הלא מתוחכם לקבל ייעוץ: הראשונה, בכלי תקשורת (ייעוץ כללי); והשניה, במסגרת הסכם התקשרות שנערך עמו לאחר בירור צרכיו האישיים (ייעוץ פרטני). במצב הקיים, היועצים זכו לפטור מרישיון בעת ייעוץ בכלי התקשורת בעוד שהמשווקים לא זכו ליהנות מפטור דומה ונדרשו לרישיון לצורך מתן ייעוץ בכלי התקשורת.

עם הזמן "נוצר תחום אפור שלא כוסה בחקיקה", הסביר עו"ד עודד אופק, שותף ומנהל מחלקת שוק ההון: בתי השקעות וגופים מוסדיים במשרד מ. פירון ושות' בשיחה עם Bizportal, "מדובר בפלטפורמות שהמחוקק לא הסדיר באופן מפורש בחקיקה דוגמת כנסים, מתן יעוץ באינטרנט והפצה של סקירות במדיות חדשות". הבעיה נעוצה בכך שכלי התקשורת החדשים אינם מוגדרים בחוק ככלי תקשורת למרות היותם בעלי מאפיינים של כלי תקשורת".

החוק החדש עבר בקריאה ראשונה וצפוי להיכנס להליכים מהירים יותר לאחר פגרת הכנסת, מציע שוויון טוב יותר בין היועצים למשווקים שכן ההבדל עד היום כלל רק את גילוי הדעת הנדרש ובכל מקרה יוחמר בחוק החדש.

"החוק קובע שבעת יעוץ כללי לא היועצים ולא המשווקים יצטרכו רישיון אך חובת הגילוי תורחב לכולם לפי הרלוונטיות של סוג הייעוץ/שיווק שניתן", אמר עו"ד אופק, "לדוגמה, הגילוי שיידרש בעת ייעוץ כללי בטלוויזיה יהיה שונה מהגילוי שיידרש בכתבה באינטרנט, אלה שתי במות שונות במאפיינים שלהן".

"האירוניה היא שהרעיון לתיקון החוק החל בהצעת חוק של ח"כ אמנון כהן להסדיר את הייעוץ באשר לקרנות ההשתלמות רק תחת הפיקוח של הממונה על שוק ההון. בסוף הוחלט להותיר את החוק כפי שהוא על מנת לאפשר גם ליועצי השקעות וגם ליועצים פנסיוניים נגישות לציבור לגבי מוצר זה".

מרשם אנליסטים

בין החידושים בזירת היועצים והמשווקים, מעניין לראות כי רשות לניירות ערך "מעוניינת ליצור לראשונה מרשם אנליסטים", הסביר עו"ד אופק, "כיום הנושא מוסדר רק במסגרת הוראה של הרשות, אך זו מתכוונת להדגיש את חשיבות העניין בהעלאתו לרמת חוק".

עו"ד אופק טוען שהגם שמדובר בהחמרה של הרגולציה הקיימת, 'מרשם האנליסטים' עשוי דווקא להיטיב עם התעשייה. "המרשם ייתן חשיבות נוספת לפעילות האנליסטים. אמנם הם יצטרכו לעמוד כנראה בתנאי כשירות בסיסיים, למסור פרטים לצורך הרישום במרשם ולשלם אגרה כדי להוכיח את רצינותם, אך הסדרת עיסוקם יכולה דווקא לשפר את מעמד האנליסטים בדומה למעמד היועצים, המשווקים ומנהלי התיקים שפעילותם מוסדרת בחקיקה וגם במרשם".

הציבור

באשר ל'גברת כהן מחדרה' - "אין מחלוקת שפעילות הסקירות והייעוץ תתגבר בכלי התקשורת ותביא לשכלול שוק ההון". יש לציין שבמסגרת החוק החדש חובת הגילוי תתרחב והיועצים יחייבו להסביר לציבור "מי הם, מאיפה הם ולתאר את העניין האישי שלהם וניגודי העניינים. יכול להיות שנראה הסברים של עמוד שלם", אמר עו"ד אופק שייצג איגודים מקצועיים בהיוועצות מול הרשות ומציין, "הצענו לרשות להתאים את גילוי דעת לסוג המדיה. לדוגמא הצגה בטלוויזיה תלווה בגילוי דעת מקוצר שירוץ בפס למטה".

פרשות קודמות

פרשות של ניגודי עניינים העסיקו את שוק ההון המקומי לאחרונה. רשות ניירות ערך הטילה בסוף אפריל קנס של 7,500 על לימור גרובר, אנליסטית לשעבר של פסגות שהמליצה על מניית כיל בזמן שניהלה מגעים להתקבל לעבודה בחברה, זאת ללא כל כמתחייב מרישיונה. "הסנקציות חמורות יותר הפעם (בחוק החדש - ג'.ד.). במקרה של גרובר נשמעו טענות שהאכיפה אינה מספיקה כי הסכום המקסימלי שיכלו לקנוס אותה עמד על 10,000 שקלים".

"הצעת החוק עדיין לא עודכנה בפרטים המלאים אבל כעת מדובר על סכומי עיצומים של 15 אלף ו-25 אלף שקל ועד ל-50 אלף שקלים על פי חומרת המעשים, כאשר בהתאם למשטר האכיפה המנהלי החדש - החברה לא תוכל לבטח או לשפות את האנליסט", הסביר אופק, "סכומים כאלו שיוטלו באופן אישי בהחלט מרתיעים".
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  דווקא הפעם הרגולציה בצד של המשקיעים
  אנונימי 13/07/2012 14:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ונגד אנליסטים ועובדי אדונהם שכותבים כדי לפיל מניות מתוך אינטרס מובהקו לא לגיטימי חסר בסיס שנובע רק מדימיונם ולא מערכת הבורסה שניקראת מאיה.
  סגור
 • 8.
  על תרמיות של מיליונים משלמים פרוטות בשקלים... (ל"ת)
  אמת 13/07/2012 08:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  ניגודי הענינים הכי גדולים יש בבנקים
  דגדג 12/07/2012 22:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טפלו בזה הסופרמרקטים
  סגור
 • 6.
  לאור מה שעובר על שוק ההון
  משווק בפוטנציה 12/07/2012 15:57
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שווה לעבור בכלל את המבחנים? מקווה שישאר משהו עוד 10 שנים
  סגור
 • 5.
  קנסות צעצוע..זה לא ירתיע את הפושעים (ל"ת)
  גכל 12/07/2012 15:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  קנסות כאלו לא ירתיעו את האנליסים הידועים כי הם מקבלים
  שוקרי 12/07/2012 15:47
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הרבה הרבה יותר
  סגור
 • 3.
  אני רוצה להבין
  חיים 12/07/2012 15:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  האם אנליסט שעובד בחברת השקעות מסויימת יהיה חייב לציין שחברת ההשקעות מחזיקה בניירות ערך עליה הוא ממליץ באיזה סכום וכמה זמן? זה יהיה שינוי מכוון שקיימים לאחרונה המון המלצות שלאחריהן יש מפולת במניה (כמו מלנוקס כעת) ויש תחושה שמשהוא ענק רוצה להפטר מהמניות לאחר שעשה עליהן סיבוב מרשים.
  סגור
 • 2.
  אולי פשוט ייתנו לנו למאל 10 דפים כל יום מה עשינו ?
  פשוט לא יאמן. 12/07/2012 14:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חבורה של אנשים שאף פעם לא עבדו במגזר הפרטי אבל יש להם פנסיות עד סוף החיים
  סגור
 • 1.
  די עם כל הרגולציה! בשביל להפליץ כבר צריך למלא טפסים!
  lepxii 12/07/2012 13:31
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אולי תשבו בשקט, תנוחו, ותעכלו את כל הנזק שאתם גורמים עם הרעש הרגולטורי המיותר?
  סגור
 • לעג לרש לימור גרוברמן קנס של 7k המלצה לכיל חחחח
  אנונימי 13/07/2012 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמה שבועות ליפני שעברה לכיל מישהו ברשות עובד עלנו עים קנסות של כאילו!! בארה"ב זה 10-15 שנים בפנים וזה במיקרה הטוב תישאלו את הברוקר שהיתאבד בשבוע שעבר והיה בדרך ל25-30 שנה בפנים.
  סגור