איזה אג"ח עשוי להניב 10% רווח בחודשיים וחצי בסיכון נמוך?

איגרות החוב של גלובל פיננס 5 שפתחו את המסחר ברמה של 60 אגורות עשויות לשלם למחזיקים כ-66 אגורות בתוך חודשיים. הסיכונים היחידים: פשיטת רגל של בנק UBS או של מדינת ישראל
 |  (4)
(צילום: Getty images Israel)
איגרת החוב המסוכנת בתל אביב הופכת החל מהיום לאחת מאיגרות החוב הבטוחות ביותר. למרות שהאג"ח נסחרת בתשואה ברוטו לפידיון של 1,000%, היא יכולה לספק למשקיעים תשואה נאה של 10% ביחס למחיר הבסיס הבוקר, וייתכן שהיא גם תכלול פרמיה נוספת.

איגרת החוב המדוברת היא של {גלובל פיננס5 אגח א} שנסקרה כאן רבות בשנה האחרונה. האג"ח הוא מעין מכשיר פיננסי מורכב אשר היה תלוי באיתנותן של 100 מוסדות בעולם. תשלומי הקרן אמורים להיפרע ב-4 בספטמבר, כלומר בעוד חודשיים וחצי.

בשלב זה, לא ברור עדיין מהו גובה התשלום הסופי שיקבלו מחזיקי האג"ח של החברה, אך הסיכון המרכזי שהיה קיים באג"ח בשנים האחרונות נעלם אתמול. כדי להבין קצת יותר את מנגנון התשלום למחזיקים, חשוב להבין את תנאי איגרות החוב.

חברת גלובל פיננס 5 היא חברה ייעודית שבשליטת רמי ירדן (50%), ד"ר דוד כהן (16.7%) וגדעון תדמור (33.3%). במסגרתה פעילותה, רכשה החברה עם כספי ההנפקה פיקדון מובנה מבנק UBS הנשען על פורטפוליו של 100 חברות גלובליות ותשלום הקרן תלוי באיתנותן של החברות ואי פשיטת הרגל שלהן עד לפדיון.

על פי התשקיף החברה, אם עד ה-20 ביוני 2012 לא תיפגע שכבת ההגנה כתוצאה מקריסת המוסדות המגבים של הנכס, הרי שבראשית ספטמבר 2012 ישולמו למשקיעים מלוא תשלומי הקרן, בתוספת ריבית כאשר הן מוצמדות למדד המחירים לצרכן.

שכבת ההגנה המקורית של האג"ח כאשר הונפק האג"ח עמדה על 5.6%, אולם מספר אירועי דיפולט הקטינו את שכבת ההגנה לרמה של 0.3% במהלך השנה. ככלל, כל אירוע אשראי עשוי לפגוע בשיעור של עד 1% בשכבת ההגנה, אולם בפועל ייתכן כי אירוע אשראי יפגע בשיעור נמוך יותר, בשל "שיעור שיקום" המקטין את הפגיעה.

לפני כחודש, אירעה פשיטת רגל נוספת, ומעט מפתיעה של חברת המשכנתאות ResCap הודיעה כי מבקשת הגנה מפני נושיה במסגרת ההליך הקרוי Chapter 11, דבר אשר מוגדר כאירוע דיפולט. אירוע זה, גרם לכך שתשלום הקרן של האג"ח נחתך בכמחצית - אך הוא תלוי בשיעור השיקום כפי שנקבע במכרז.

אתמול (ד') כאמור, היה היום הקובע לעניין הזכאות לתשלום הקרן, יום אשר נקרא גם Cut Off. החל מהיום (ה') אין זה משנה אם חברות הפורטפוליו המגבות את תשלום האג"ח יפשטו רגל או יקרסו. שני הסיכונים היחידים שעלולים לסכן את תשלום קרן האג"ח הם פשיטת רגל של בנק UBS או של מדינת ישראל, אירועים בעלי הסתברות נמוכה.

כמה האג"ח ישלם בעוד חודשיים?

אחת השאלות המטרידות את המשקיעים היא מהו התשלום הסופי שיראו המשקיעים בתחילת ספטמבר, שהוא הנעלם המרכזי הנמצא בהשקעה באג"ח. על התשובה לשאלה הזאת יקבלו המשקיעים תשובה מן החברה רק כאשר ייקבע שיעור השיקום הסופי של חברת ResCap שפשטה רגל.

במכרז שהתקיים לפני כשבועיים נקבע שיעור שיקום של כ-17.6%. שיעור זה נותן אינדיקציה של 66 אגורות לתשלום במועד הפידיון, פרמיה של 10% על מחיר הבסיס הבוקר. בחברה מציינים כי שיעור השיקום הסופי עשוי להשתנות מזה שנקבע במכרז הציבורי, אך הערכות הן שהוא יהיה סביב רמה זו.

כך למשל, אם שיעור השיקום הסופי יעמוד על 20%, הפידיון של האג"ח יעמוד על כ-69 אגורות. מנגד, אם שיעור השיקום הסופי יעמוד על 15%, הפידיון של האג"ח יתבצע לפי מחיר של כ-62.5 אגורות. נראה כי בעת הנוכחית, התוחלת עבור המשקיעים היא חיובית, כאשר הסיכונים הם נמוכים עד אפסיים.
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  נקבע שיעור שיקום של 23%
  גלובל 05/08/2012 16:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל בכל זאת נאמר שם שמחיר האגח הוא רק 57 איך זה יכול להיות , פה באתר נרשם ששיקום של 20% יעלה את האגח ל 69 , אפשר לקבל הסבר
  סגור
 • 3.
  ואין שום מידע על מועדי תשלום באתר הבורסה
  יותם 25/06/2012 08:12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ובמערכת מאי"ה ... איך זה יכול להיות?
  סגור
 • 2.
  קניתי בפתיחה. יותר טוב ממקמ (ל"ת)
  מתוחכם 21/06/2012 10:58
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  תומר אפשר לדעת מה עשיתם עם גלוב אקספ ?? הלך הכסף ???
  ניר 21/06/2012 10:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נמק פרט והסבר
  סגור