האגרות לרשות ני"ע יופחתו עד 40%; מנהלי תיקים גדולים ישלמו יותר

ועדת הכספים אישרה מהלך הסדרה שיזמה רשות ניירות ערך: תבוצע הפחתה רוחבית של האגרות השנתיות המשולמות לרשות על ידי כלל מפוקחיה בצעד רב שנתי
 | 
(יח"צ)
ועדת הכספים אישרה היום (ג') מהלך הסדרה שיזמה רשות ניירות ערך לפיו תבוצע הפחתה רוחבית של האגרות השנתיות המשולמות לרשות על ידי כלל מפוקחיה בצעד רב שנתי. ההפחתה תיעשה בשיעורים אחידים לכלל השחקנים. שיעורי ההפחתה ינועו בין 20% ל-40%, לפי שנת ההפחתה הקבועה בתקנות.

ההפחתה תחול על האגרות המשולמות על ידי התאגידים המדווחים, קרנות הנאמנות, הבורסה, יועצי השקעות, מנהלי תיקים, החתמים ומפיצי המידע.

לצורך הסדרת הנושא ובעקבות אישור ההחלטה בוועדת הכספים הבוקר, אומצו מספר שינוים בנושא האגרות אותן גובה הרשות: האגרה השנתית לכלל המפוקחים תופחת בשיעורים הבאים: בשנתיים הראשונות בשיעור של 40% כל שנה; בשנתיים שלאחריהן בשיעור של 30% כל שנה; ובשנה החמישית בשיעור של 20%. בנוסף, בוצעה הפחתה קבועה באגרות השנתיות שמשלמות קרנות הנאמנות בשיעור של 10%.

במקביל, אישרה הכנסת כי האגרה שמשלמות חברות ניהול התיקים הגדולות תגדל והן ישלמו אגרה במדרג עולה לפי היקף הנכסים המנוהל על ידן. כלומר במקביל למהלך הפחתת האגרות הרוחבי, תוסדר מחדש האגרה המשולמת על ידי החברות לניהול תיקים באופן שהיא תותאם להיקף הנכסים המנוהל על ידן.

האגרות המשולמות על ידי חברות ניהול התיקים ייקבעו באופן דיפרנציאלי – כך שככל שלחברה יהיה שווי נכסים מנוהל גבוה יותר היא תשלם אגרה גבוהה יותר (עד לרף מקסימלי של 600,000 שקל לשנה).

ברשות מדגישים כי חברות ניהול התיקים שמנהלות עד 150 מיליון שקל לא ישלמו יותר ממה שהן משלמות עד עתה. ההיפך הוא הנכון - הן ישלמו אף פחות ממה שהן משלמות היום בחמש השנים הקרובות.

המצב כיום לא סביר, יוצר עיוותים ואבסורדים שונים בו חברה לניהול תיקים עתירת נכסים ולקוחות משלמת את אותה אגרה בדיוק כמו חברה קטנה. אגרה שנתית המסתכמת בכ-4,570 שקל בלבד כשכאמור אין הבחנה בין אם החברה מנהלת עשרות מיליארדי שקלים או מיליונים בודדים. כמו כן, התיקון מסדיר את נושא האגרות באופן בו הן תשקפנה במתאם גבוה ונכון את תשומות הפיקוח של הרשות לפעילותיה השונות.

ההערכה ברשות היא כי במסגרת המהלך יפחת סכום האגרות הכולל שגובה הרשות בכ– 20-40 מיליון ש"ח מידי שנה.

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, אמר כי: "הרשות ערה וקשובה למתרחש בשוק. משכך החלטנו לבצע מהלך הסדרה רוחבי לכל נושא האגרות - מהלך שבעיקרו יקל עם ציבור המפוקחים ויפחית בשיעורים ניכרים את האגרות שישלמו לרשות במהלך השנים הקרובות ויצור ודאות בקרב המפוקחים בשנים הקרובות. במקביל צומצם הפער ששרר בין האגרות ששולמו על ידי מנהלי הקרנות לבין האגרות ששולמו על ידי מנהלי התיקים, תוך הקפדה לא להכביד עם הגופים הקטנים".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה