מכון ירושלים: "המדען מממן 73 חברות של טייקונים"; דורש לשפר את השקיפות

במכון ירושלים מציעים לכפות על המדכן הראשי לשקול שיקולי ריכוזיות בהענקת המענקים
 |  (2)
(קרדיט: Getty images Israel)
מכון ירושלים לחקר השווקים תוקף הבוקר (ד') את התנהלותו של המדען בכל הקשור למימון חברות בנות של טייקונים. לטענתו, בעבר טען המדען שרק 5% מהתקציב הולך לטייקונים שכללו 39 חברות אך ישנן עוד 34 חברות שנמצאות ברשימה ושייכות לפירמידות העסקיות וזכו למימון המדען.

"חוסר השקיפות שבפעילותו של המדען הראשי מאפשר לו להעלים מהציבור ומהכנסת מה נעשה בכספי הציבור אשר זורמים דרכו", אמר ירדן גזית, מנתח מדיניות במכון. "אין אף גורם ממשלתי או ציבורי אשר יודע כמה כסף העביר המדען לאלו חברות, מצב העלול להוביל לשחיתות ולבטח מוביל להעצמת החברות הגדולות במשק".

במהלך חודש מארס הודיע המדען הראשי בוועדת המדע של הכנסת שרק 5% מתקציבו הולך לטייקונים. במכון ירושלים טוענים כי לשכת המדען מסרבת לפרט אילו סכומים מנותבים לאלו חברות ומסבירה זאת בכך שמדובר בסודות עסקיים. לאור האמור, במכון ירושלים הכינו רשימה הכוללת 34 חברות חדשות הנמצאות ברשימה, זאת מעבר ל-39 שננקבו על ידי המדען.

החברות המדוברות שזכו למימון המדען הראשי בין השנים 2007 ו-2011 כוללת חברות הנמצאות בעיקר תחת קבוצת IDB שבבעלותה סיכון אינפיניטי, כלל ביוטכנולוגיה, אלרון +0.2% אלרון 921 +0.2% אלרון בסיס:919.2 פתיחה:919.2 גבוה:930.9 נמוך:916.2 תמורה:16,846 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ועוד. כמו כן, חלק מהחברות נמצאות תחת קרן אייפקס, קבוצת עופר, קבוצת אריסון וקבוצת בינו.

ירדן גזית אומר: "יש לתת את הדעת לעובדה, שהמדען הראשי והחוק לעידוד השקעות הון משמשים צינורות להעברת סכומי עתק לחברות החזקות במשק, בנוסף למספר מאות חברות פחות גדולות. לפעמים החברות אף זוכות במימון כפול".

לדבריו, "אם הממשלה מאמינה שהטבות מס ומענקים מסייעים לחברות לצמוח, אין סיבה שהציבור ייאלץ לסמוך על המדען והחוק המממנים כאלף או אלפיים חברות מתוך יותר מ-400 אלף עסקים בישראל המשוועים לסיוע או השקעות. אלה אולי קטנים, אולי אין להם עורכי דין, צוות של רואי חשבון ולוביסטים, אולם מגיע להם לצמוח כמו אלה שמכירים את השיטה".

במכון ירושלים מציעים לכפות על המדען הראשי לשקול שיקולי ריכוזיות בהענקת המענקים. כמו כן, במכון מציעים לכפות על המדען שקיפות ודורשים ממנו שיפרסם באינטרנט את כל המענקים שהוא מעניק. דרישה נוספת מהמדען הינה לחייב אותו לדווח לכנסת פעם בשנה כמה כסף הועבר באותה השנה לפירמידות ולמה.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  לא להאמין שזה המצב עד היום ... (ל"ת)
  נוחי 17/06/2012 09:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  ש פ ו - למכון ירושלים על הגילוי (ל"ת)
  איתן 13/06/2012 11:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור