"הסתברות גבוהה שתוכנית האוצר תכלול העלאת מסים שיבוצעו ב-2012"

כך סבור דודי רזניק, כלכלן המאקרו של לאומי שוקי הון שמציין גם שתלילות העקומים ממשיכה לעלות על רקע הציפיות להורדת ריבית וחשש מהעמקת הגרעון הממשלתי
 |  (2)
(קרדיט: Getty images Israel)
דודי רזניק, כלכלן המאקרו של לאומי שוקי הון, מתייחס היום להתפתחויות המאקרו כלכליות בשווקים ובפרט בשוק האג"ח. למרות התבטאויותיו של ראש הממשלה באשר לתוכניותיו לפתרון בעיית יוקר המחייה, מתן הטבות מס לזוגות צעירים לדוגמא, זאת במסגרת מסגרת התקציב, בלאומי שוקי הון רואים העלאות מסים כבר השנה.

"במבט קדימה, צפוי הגירעון התקציבי בשנת 2012 להסתכם בכ- 3.9% תוצר. נציין כי, משרד האוצר שוקד תקופה זו על התקציב לשנת 2013 כאשר ישנה הסתברות גבוהה, שתוכנית זו תכלול העלאת מסים שיבוצעו עוד במהלך 2012, על מנת לצמצם את החריגה הצפויה, מיעד הגירעון שנקבע על 2% תוצר", כותב רזניק.

נציין כי הוצאות משרדי הממשלה בחמשת החודשים הראשונים של השנה עלו בכ- 6.1% בהשוואה להוצאות בתקופה המקבילה אשתקד, בהשוואה לתכנון ל-4.9% בלבד. בצד ההכנסות הצטבר, מאז ראשית 2012 , מחסור בגבייה של כ-3 מיליארד שקל.

תלילות העקומים ממשיכה לעלות על רקע הציפיות להורדת ריבית
וחשש מהעמקת הגרעון הממשלתי


"העלייה בתלילות העקומים נמשכה גם השבוע בשוק האג"ח הממשלתי. נראה כי התחזקות ההערכות בדבר הצטרפות בנק ישראל למגמה העולמית של הרחבה מוניטארית בהמשך הדרך, והמשך החשש מהעמקת הגרעון הממשלתי הינם הדומיננטיים בשיקולי המשקיעים לפי שעה", כותבים בלאומי שוקי הון.

כלומר, תלילות העקום מבטאת את התחזקות הציפיות בשוק להורדת ריבית על ידי בנק ישראל כבר בהחלטה הקרובה, בסוף חודש יוני. לעומת זאת בטווחים הבינוניים - ארוכים של העקום, נמשך החשש מהעמקת הגרעון הממשלתי.

רזניק מציין כי התלילות העקומים בישראל נמצאת ברמה מהגבוהות בעולם. הגידול ביתרות שורט בחלק הבינוני בעקומים מלמדת על צפייה להשתטחות העקומים וההמלצה היא להחזקות במח"מ החזקות של 6-7 שנים בממוצע.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מושחתים
  אי 10/06/2012 14:28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לאזרחים יוסיפו מיסים ורק הוצאות הממשלה יגדלו כשברוב חוצפתם עם הצטרפות קדימה יוסיפו עוד שרים ועוד הוצאות
  סגור
 • לא חסיד של הממשלה אבל
  אלעד 10/06/2012 15:17
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אתה מדבר שטויות. ממשלה גדולה זה דבר חיוני כדי שכסף לא ילך לשוליים כמו התנחלויות וחרדים בשביל קולות להצבעה. עדיף שהממשלה תורכב מליבה של ליכוד וקדימה ועוד כמה מפלגות שיכולות לתרום לאג'נדה כלכלית נורמאלית מאשר מיעוטים סחטנים.
  סגור