בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי; "החודש גברה אי הודאות באירופה"

הריבית נותרה על כנה ברמה של 2.5%. בבנק המרכזי חזרו על תחזית הצמיחה ל-2012 בשיעור של 3.1% למרות ההרעה במשבר החובות באירופה
 |  (3)
סטנלי פישר נגיד בנק ישראל (צילום: בוצ'צ'ו)
הוועדה המוניטרית של החליטה הערב (ב') להותיר את הריבית לחודש יוני ללא שינוי ברמה של 2.5% זה חודש רביעי ברציפות ובדומה לתחזיות הכלכלנים .

בבנק ישראל ציינו בהודעתם, כי ההחלטה להותיר את הריבית לחודש יוני ללא שינוי עקבית עם מדיניות שנועדה לבסס את האינפלציה בתוך יעד יציבות המחירים של 1% עד 3% ב-12 החודשים הקרובים, ולתמיכה בצמיחה תוך שמירה על היציבות הפיננסית. ברקע ההחלטה עמד לחודש אפריל אשר הוסיף 0.9% לאחר שעלה 0.4% נוספים בחודש מארס.

בבנק המרכזי ממשיכים לעקוב מקרוב אחרי המתרחש באירופה. "החודש גברה אי הודאות לגבי ההתפתחויות הכלכליות העתידיות באירופה. בנוסף, נתוני המקרו בעולם ממשיכים להצביע על האטה בצמיחה, והחודש בלטו לרעה גם נתוני המקרו של המשקים המתעוררים הגדולים", נכתב בהודעה. הוועדה המוניטרית גם הדגישה בהודעתה את הירידה בציפיות האינפלציוניות בחודש האחרון והצניחה במחירי הנפט בחודשיים האחרונים - גורמים שדווקא מתלווים להחלטות על הורדות ריבית.

הוועדה המוניטרית ובראשה נגיד בנק ישראל, הפרופ' סטנלי פישר, ציינו בהחלטת הריבית את הערכות הגוברות בשווקים שכמה מהבנקים המרכזיים ינקטו פעולות הרחבה כמותיות נוספות, זאת על רקע ההתפתחויות האחרונות במשבר האירופי.

התחזית הצמיחה האחרונה של חטיבת המחקר בבנק ישראל הוכנה בחודש מארס ולא עודכנה עד כה. על פי תחזית זו התוצר צפוי לצמוח בשנת 2012 ב-3.1%, ובשנת 2013 - ב-3.5%. לארבעת הרביעים המסתיימים ברביע הראשון של 2013, התחזית צופה של 2.6%, ושיעור הריבית הממוצע הצפוי לרביע הראשון של 2013 הוא 2.5%. הריבית צפויה להתחיל לעלות באמצע 2013; זאת בהנחה שתהיה התאוששות בכלכלה העולמית.

"מבחינת בנק ישראל נפתחה שוב האפשרות של הורדת ריבית, לאחר שציפיות האינפלציה ירדו לאחר פרסום מדד אפריל ובעקבות הירידה המשמעותית במחירי הסחורות, ובראשן הנפט", אמר בתגובה להחלטת הריבית אמיר כהנוביץ, כלכלן ראשי כלל פיננסים. "בנוסף, התגברו הציפיות בעולם להותרת הריביות בארה"ב ובאירופה נמוכות למשך זמן ממושך אף יותר".

תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כבוד נשיא חובה לנצל הזדמנות\אם נשיא גרמניה-לכלכלתינו
  דוד 29/05/2012 12:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .כבוד נשיא לא די לקחת להסתובב אם איש חשוב ביד ושם 2 .חובה לקחת להסתובב פול צלמים,עיר עתיקה מנזר יהשוע,ובית לחם,גם כותל,מצדה,אפילו יכנס בים מלח וגם טבריה,מקומות חשובים אפילו ת.א כל המבנים טמפרים 3 .וכן להזכיר עם שלם נמחק והיו מתוכם הרבה מבריקים העובדה ראה מה עשו יהודים-60 שנה למרות כל הבעיות ומלחמות{אפילו סין מתקשרים פיתוח אבטיח לכאן למה אבטיח מתפוץץ כך כיום ישראל קטנה יכול לתת מזון למדינות ולרעב 4 .כל השקעה רק ענין ילחצו על תורכיה, באומר תראו גרמניה בנה ועזר לתורכיה,וכים-3,5 מיליון גרים מתפרנסים בגרמניה\מספיק הוא יבקר וגם ילחץ ויזהיר הנהגה תורכי משוגע די לעשות צרות לישראל{כי יהודים ישראל בחסותינו} אנו צריכים זה כדי להוציא גז =חמומי מח אלה רק בלחץ כלכלי מבינים==
  סגור
 • 2.
  חוץ מעוד שערות לבנות ומינוס בבנק מה בדיוק צומח כאן ??!!
  RR 28/05/2012 18:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אה , אולי מספר החרדים , הערבים והמסתתנים מתוך סך האוכלוסיה , או אולי צמיחה במספר העניים והנזזקים לתמיכה של עמותות , או אולי מדובר על צמיחה בפשיעה החמורה , או אולי בהון השחור , איך שם בבנק ישראל למעלה , נעים וממוזג הא , משכורות שמנות , עסקיות במסעדות בצהריים , פנסיות ושכר שיספיקו גם לנכדים , נהדר וכייף במדינת הצמיחה הגבווה ביותר ב-oecd !!!! אה וישנה גם צמיחה בכמות התספורות של הטייקונים על חשבון כולנו , ובטח עוד "צמיחות" למיניהן , פשוט נהדר !!
  סגור
 • 1.
  הבנקים ינקטו בהרחבה כמותית או בהחרבה כמותית ?!!
  yyy 28/05/2012 17:57
  הגב לתגובה זו
  1 0
  השיטה לא עובדת , מתי תבינו כבר !!!!
  סגור