"ככל שמשבר החוב האירופי מתפתח שוב, פישר ישקול הורדת ריבית"

"יוון עלולה הגיע לפשיטת רגל כבר בשבוע הבא אם היא לא תקבל את מנת הסיוע האירופי הבאה", מזהירים הבוקר כלכלני לידר שוקי הון. הסיכוי להפחחת הריבית בישראל כבר ברבעון הקרוב מוערך ב-35%
 |  (2)
סטנלי פישר נגיד בנק ישראל (צילום: בוצ'צ'ו)
יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון פירסמו הבוקר (א') את הסקירה השבועית למצב השווקים בעולם אשר מפנה את תשומת הלב לכיוון יוון שוב. "למרות מספר נתונים כלכליים חיוביים בארה"ב, השווקים מושפעים יותר מאי הוודאות סביב עתיד יוון", נתכב בתחילת הסקירה.

"יוון עלולה הגיע לפשיטת רגל כבר בשבוע הבא אם היא לא תקבל את מנת הסיוע האירופי הבאה", מזהירים בלידר. כץ טוען כי השוק מתמחר סיכוי של 70% שיוון תעזוב את גוש האירו והחשש בשווקים הוא מלחץ במדינות אחרות כגון ספרד ופורטוגל.

מנגד, מצויין כי הנתונים הכלכליים בארה"ב ממשיכים להיות חיוביים יחסית, עם עלייה בייצור התעשייתי, עלייה בהתחלות הבנייה ויציבות במסחר הקמעונאי. גם באירופה מסתמנת יציבות בתוצר ברבעון א', אך עם פיזור גדול בין מדינות.

בגזרה המקומית, הצמיחה ברבעון הפתיעה לטובה ועלתה ב-3% אך מצויין כי ללא מכירת חברות הזנק הצמיחה הייתה מתונה יותר - 1.9%. בסך הכל הנתונים מעורבים: מצד אחד ירידה ביצוא תעשייתי ודשדוש ביבוא באפריל, אך מנגד שיפור במדד מנהלי רכש וגידול בביקוש לעובדים על ידי הסקטור העסקי, שני אינדיקטורים מובילים חשובים.

באשר למדינות הומניטרית, "למרות שבנק ישראל משדר שרמת הריבית הנוכחית נמצאת בשיווי משקל, בתרחיש של הידרדרות בסביבה הגלובלית, על רקע משבר החוב באירופה, צפויה תגובת ריבית על ידי בנק ישראל בשל התלות של המשק הישראלי בביקושים העולמיים". ההערכה של לידר היא ליציבות בריבית יוני אך סיכוי של 35% שהריבית תרד ברבעון הקרוב.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  די עם ההפחודות הללו על הבוקר (ל"ת)
  לאא 20/05/2012 10:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  שטויות אין מצב להורדת נוספת (ל"ת)
  חמי 20/05/2012 09:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור